Komputer służy zarówno do pracy, jak i rozrywki. Jednak, aby w pełni cieszyć się możliwościami gier, które oferuje nam rynek gamingowy powinniśmy wybrać odpowiednią kartę graficzną. Omówiliśmy już temat procesorów i tego na czym powinien skupić nie gracz, aby w pełni cieszyć się jej możliwościami. Teraz przyszedł czas na omówienie kwestii związanych z grafiką.
Karty graficzne można podzielić na cztery rodzaje: podstawowe, wydajne, bardzo wydajne oraz superwydajne. Wyróżnia się także karty dedykowane oraz zintegrowane.
Karta graficzna zintegrowana czy może dedykowana?
Wszystko zależy od gier, w które chcemy grać. Jednak cały czas skupiamy się na komputerach gamingowych, więc odpowiedź w tym przypadku jest jednoznaczna i brzmi „tylko karta graficzna dedykowana”. Ten rodzaj karty pozwala na osobne zamontowanie rozszerzeń w płycie głównej, co gwarantuje maksymalną wydajność.
Nie można zapominać, że karta graficzna ściśle współpracuje z innymi podzespołami w komputerze i musi być do nich odpowiednio dobrana. Tylko to pozwoli na wykorzystanie w pełni drzemiącego potencjału. Chodzi głównie o wybranie karty graficznej pod procesor, który przekazuje informacje.
Zasilacz przekazujący energię to kolejna ważna kwestia. Warianty standardowe nie potrzebują dużej ilości energii, ale im karta bardziej wydajna, tym potrzebne jej będzie więcej mocy. A wiąże się to również z koniecznością podpięcia dodatkowych wtyczek. Źle dobrany zasilacz może prowadzić do niestabilnego działania całego sprzętu.
Najważniejsze parametry kart graficznych do komputerów gamingowych
Procesor graficzny karty, inaczej GPU, decyduje o wydajności wybranego modelu. Odpowiada on za wszelkie obliczenia i przy wyborze należy zwrócić uwagę na ilość jednostek oraz taktowanie, które im wyższe tym lepsze. Nie można jednak porównywać bezpośrednio kart AMD i NVIDIA, ponieważ posiadają one całkowicie różne architektury procesorów.

Pamięć wideo, inaczej VRAM, to kolejny istotny element karty graficznej. Odpowiada on za przechowywanie różnego rodzaju danych. Składając komputer gamingowy, który będzie służył do grania w gry o wysokiej rozdzielczości, będzie potrzebna większa pamięć wideo. Na całą wydajność pamięci wideo wpływa zarówno pojemność, taktowanie, przepustowość jak i magistrala. Na rynku dostępne są pamięci od 2 do 24 GB.
Chłodzenie karty graficznej – półpasywne czy wodne?
Producenci oferują różne opcje chłodzenia. O ile w przypadku mniej wydajnych kart system chłodzenia jest taki sam, to w przypadku kart topowych producent polecają własne rozwiązania. Ma to głównie związek z większą ilością ciepła, które wydziela się podczas użytkowania.
Każdy model karty ma swoją własną specyfikę. Chłodzenie półpasywne charakteryzuje się wyłączaniem w czasie spoczynku i nie wytwarza wtedy żadnego hałasu. Jest to zastosowanie swego rodzaju kompromisu.
Chłodzenie wodne staje nie natomiast coraz bardziej popularne i zaczyna być stosowane w większej ilości modeli kart graficznych. W zależności od producenta, sprzęt wyposaża się w fabryczny blok wodny, który podłącza się do obiegu, lub zestaw wentylatorów z chłodnicą.
Podkręcanie karty graficznej
Gamerzy stosujący w swoich komputerach najnowsze komponenty mogą pozwolić sobie na podrasowanie również karty graficznej. Producenci idą im w tym przypadku na rękę i fabrycznie zwiększają taktowanie GPU lub VRAM. Ma to na celu zwiększyć możliwie do jak największych parametrów autorskie konstrukcje.

Nie ma jednak przeszkód, aby na własną rękę podkręcić kontretny model. Należy jednak uważać. Jest to dość poważna ingerencja i mniej doświadczeni użytkownicy powinni raczej kupić fabrycznie ulepszoną wersję karty. Jeżeli jednak czujesz się pewnie w temacie, możesz śmiało samodzielnie zmieniać parametry.
NVIDIA czy AMD?
Są to dwaj konkurencyjni producenci kart graficznych. W ich ofercie znajdują się zarówno modele o podstawowej wydajności, jak i te superwydajne. Typowo do gier przeznaczone są karty GeForce GTX i GeForce RTX oraz AMD Radeon RX.
Jednak produkcją firm zajmuje nie wiele innych popularnych firm, np. Sapphire lub Zotac. Należy pamiętać, że poszczególne karty od różnych producentów mogą mieć inną wydajność. Nawet pomimo zastosowania tego samego układu graficznego.
[…] gier konieczne będzie zmienienie ustawień na niższe. Najważniejszy wybór w całym sprzęcie to karta graficzna oraz procesor. Aby zmieścić się w podanym budżecie niestety nie można wybrać mocnych […]
[…] użytkownikom bardzo szerokie pole wyboru. Komputery z wysokiej półki cenowej wyposażone są w karty graficzne GeForce RTX 2070 SUPER lub GeForce RTX 2060 SUPER. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania […]