Nowoczesne telewizory pozwalają na stosowanie coraz to bardziej zaawansowanych rozdzielczości wyświetlanego obrazu. Ma to na celu poprawienie jego jakości i szczegółowości. Jednak co tak naprawdę oznaczają poszczególne nazwy? I która rozdzielczość będzie tą najlepszą?
Czy inwestycja w telewizor lub monitor obsługujący rodzielczość 4K jest rozwiązaniem opłacalnym w dzisiejszych czasach? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i przedstawić podstawowe wady i zalety poszczególnych technologii, abyś z łatwością mógł wybrać najbardziej odpowiadającą Twoim potrzebom.
Full HD i Ultra HD – istotne różnice w obu rozdzielczościach
Rozdzielczość Full HD to rozdzielczość ekranu 1920×1080 pikseli. Najczęściej zapisuje się ją jako 1080p. Rozdzielczość Ultra HD często zapisuje się też jako UHD, Ultra HD Television, UHDTV oraz Super Hi-Vision. Ultra HD to następca Full HD. Jest to rozdzielczość 3840×2160 pikseli.
Warto wspomnieć, że popularne 4K jest używane zamiennie z Ultra HD. Nie jest to prawdą i profesjonalnie nie powinno się używać tych dwóch pojęć zamiennie. Jednak przyjęło się to zarówno wsród sprzedawców, jak i klientów. 4K jest to tak naprawdę następca standardu 2K.
4K informuje o rozdzielczości oraz sposobie kodowania obrazu w przemyśle filmowym. Oznacza to także, że obraz jest dwukrotnie większy w przypadku 4K niż 2K. Stosowanie obu nazw jako synonimów prowadzi do wprowadzania w błąd klientów.
Rozdzielczości Full HD oraz Ultra HD różnią się między sobą wielkością. Druga z nich jest czterokrotnie większa niż pierwsza. Wpływa to korzystnie na wyświetlany obraz, ponieważ im większa jest rozdzielczość, tym więcej pikseli znajduje się na ekranie. A jak wiadomo, wpływa to również na znacznie większą szczegółowość obrazu. Warto jednak pamiętać, że im mniejszy ekran, tym ta różnica będzie mniej widoczna. Także kupowanie telewizora z dużą rozdzielczością (np. Ultra HD) niestety okaże się zbędnym wydatkiem, ponieważ widz nie zauważy różnicy.
Cechy charakterystyczne technologii 4K
Na większym ekranie można zauważyć, że przy technologii 4K jakość i szczegółowość obrazu wzrasta. Dzieje się tak, ponieważ na ekranie znajduje się znacznie więcej pikseli. Dlatego też, sprzedawcy i konsumenci przejęli synonimiczne nazywanie 4K Ultra HD.
W przypadku telewizorów i komputerów rozdzielczość 4K (czyli tak naprawdę Ultra HD) ma 3840×2160 pikseli. Jest to liczba czterokrotnie większa niż w przypadku rozdzielczości Full HD. Wspomniany przypadek dotyczy formatu obrazu 16:9. W zależności od formatu, liczba pikseli zarówno w pionie, jak i poziomie będzie całkowicie inna.
Jednak bez względu na posiadany format, wyświetlany obraz będzie znacznie bardziej czysty, ostry i pozwoli na większą szczegółowość. Rozdzielczość 4K najczęściej wspierana jest także przez HDR. Połączenie obu rozwiązań wpływa korzystnia na kolory. Czernie są głębsze, biele znacznie jaśniejsze, a inne kolory wiernie odwzorowane.
Dużą wadą technologii 4K jest na pewno oglądanie filmów z internetu. Potrzebne jest to tego niezwykle szybkie i stabilne łącze. Rozdzielczość 4K wymaga więcej miejsca na zapisywanie obrazu i tak, nawet jedna minuta filmu wyświetlanego w wysokiej rozdzielczości może zająć aż 30 GB miejsca. Bez szybkiego łącza internetowego się nie obejdzie.
Nie jest to także dobry wybór dla osób, które lubią oszczędzać. Technologia 4K jest znana ze swojej energochłonności i telewidz musi liczyć się ze znacznie większymi rachunkami za prąd.
Co wybrać?
Technologia 4K to świetny wybór dla osób, które mogą pozwolić sobie na zakup droższego telewizora. Pozwoli on na oglądanie filmów w czterokrotnie większej rozdzielczości. Niestety w obecnych warunkach i sytuacji nie da się w pełni wykorzystać drzemiącego w tym sprzęcie potencjału. Jednak na pewno nie warto go skreślać. Miejmy nadzieję, że w raz z postępem technologii dostęp do filmów i seriali w rozdzielczości 4K będzie czymś normalnym. Wtedy użytkownik nie będzie miał najmniejszej wątpliwość, który sprzęt powinien zostać wybrany.