Na co zwracać uwagę przy wyborze sprzętu gamingowego?

4
20001
wybór sprzętu gamingowego
fot. pixabay.com

Sprzęt przeznaczony do grania jest zdecydowanie bardziej zaawansowanym urządzeniem niż ten służący do pracy biurowej czy nauki. Dobry komputer gamingowy powinien cechować się niezwykle wydajnymi podzespołami. Zapaleni gracze dość często decydują się na samodzielne złożenie sprzętu, kupując komponenty na własną rękę. Czym powinien wyróżniać się sprzęt gamingowy?

Najprostszym rozwiązaniem jest kupienie gotowego sprzętu przeznaczonego do gier. Gotowy sprzęt wystarczy podłączyć, dopasować do niego myszkę i klawiaturę i można grać w ulubione gry. Nieco bardziej skomplikowaną opcją jest samodzielny wybór poszczególnych komponentów, takich jak procesor, karta graficzna czy płyta główna, a następnie samodzielne zmontowanie sprzętu. Niezależnie od opcji, na którą się zdecydujesz, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Podzespoły komputera

Producenci podzespołów, aby dostosować się do co raz to nowszych wydań gier komputerowych, co 3-4 miesiące wypuszczają na rynek ulepszone wersje sprzętu. Ciągle zmieniające się możliwości prowadzą do nie lada dylematu. Każdy gracz powinien wybrać takie elementy, aby mógł pozwolić sobie na grę na dobrym sprzęcie przez całe lata. 

Procesor komputera gamingowego powinien mieć co najmniej 4 rdzenie. Najlepszą opcją zapewniającą grę na sprzęcie na długie lata jest wybór procesora 6 lub nawet 8 rdzeniowego. Karta graficzna powinna podołać nawet najbardziej wymagającej grafice. Dlatego przy wyborze najlepiej stawiać na karty Radeon lub GeForce. Szybki dysk SSD zapewniający przepływ danych z maksymalną prędkością również jest ważnym elementem komputera gamingowego. Płyta główna powinna być jak najbardziej kompatybilna z procesorem oraz pamięcią RAM. Oprócz wyżej wymienionych komponentów, bardzo ważne jest również chłodzenie wszystkich podzespołów. 

najlepszy sprzęt gamingowy dla graczy
fot. pixabay.com

Procesor do gier

Jeszcze kilka lat temu, procesor potrafił obsługiwać tylko tyle wątków ile miał rdzeni. Z upływem lat sytuacja nieco się zmieniła. Technologia Hyper Threading umożliwia obsługę nawet 4 wątków przez procesor posiadający 2 rdzenie. Warto zaznaczyć, że aby gry działy płynnie powinno wybrać się procesor minimum 4-rdzeniowy. Te z niższą liczbą rdzeni mogą nie poradzić sobie z płynnie działającą grą nawet w najniższej rozdzielczości. 

Najlepiej wybrać procesor bardziej wydajny i przeznaczyć na niego większą sumę pieniędzy. Dzięki temu, komputer gamingowy posłuży przez wiele lat.

Kolejne podzespoły powinny posiadać zbliżoną do siebie wydajność. Za duża rozbieżność w wydajności może doprowadzić do sytuacji, gdy poszczególne komponenty będą osłabiać się wzajemnie.

Karta graficzna

Przy wybieraniu najlepszej karty graficznej można brać pod uwagę dwie kwestie. Jedną z nich jest oznaczenie producenta. Karty graficzne GeForce przeznaczone do gier mają w swojej nazwie skrót GTX lub RTX, a karty Radeon posiadają skrót RX. Drugą kwestią jest ilość zamontowanej pamięci graficznej. Optymalna ilość pamięci na karcie graficznej to miniumum 2 GB. Gry bardziej wymagające, które pozwalają na granie w naprawdę wysokich detalach mogą potrzebować nawet 4 lub 6 GB. Karty graficzne o pamięci 8 GB są przeznaczone do grania w wysokiej rozdzielczości 4K. 

Szybki dysk o dużej pojemności

Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch dysków – mniejszego i większego. Mniejszy dysk SSD mieściłby system, a na większym HDD można wtedy magazynować dane. Jest to jednak kosztowna opcja. Nieco tańszym rozwiązaniem jest zakup dysku talerzowego, którego konfiguracja jest bardzo podobna do nośników SSD.

sprzęt gamingowy dla graczy
fot. pixabay.com

Płyta główna

Najlepiej kupić ją na samym końcu. Chodzi o to, aby była maksymalnie kompatybilna z pozostałymi zakupionymi komponentami. Od wyboru płyty zależy również ilość pamięci RAM. Im większa ilość RAM, tym bardziej wydajny będzie komputer. Przy wyborze płyty głównej należy zwrócić uwagę na możliwość połączenia kart graficznych. Najlepszym rozwiązaniem do tego jest połączenie w trybie SLI. Co prawda, powoli odchodzi się już od połączenia AMD, ale niektórzy producenci wciąż oferują je w swojej ofercie. Tryb SLI oferowany jest przez topowych producentów sprzętu gamingowego. 

Chłodzenie sprzętu

Poszczególne podzespoły są narażone na przegrzanie. Ma to miejsce zwłaszcza w trakcie grania w gry o dużych wymaganiach. Ryzyko wzrostu temperatury zwiększa się, gdy zdecydujemy się na podrasowanie karty graficznej lub procesora. Wydajność komputera zwiększa, ale wraz z nią zwiększa się potrzeba chodzenia podzespołów. 

Na rynku dostępne są nie tylko wentylatory, ale również całe systemy do chłodzenia poszczególnych części komputera. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest potrzeba dodatkowego miejsca pod obudową komputera. 

PODZIEL SIĘ

4 KOMENTARZE

  1. […] Kupienie komputera gamingowego lub złożenie samemu dobrego i wydajnego sprzętu to zdecydowanie droższa sprawa. Oczywiście można kupić taki komputer do 2000 zł, ale trzeba się liczyć z tym, że najnowsze tytuły nie będą na nim działać. Komputer w tej cenie niestety nie zapewni tak płynnej rozgrywki jak konsola. Jeżeli chcesz cieszyć się najnowszymi wydaniami na sprzęt gamingowy musisz przeznaczyć około 3000 zł. Gamerzy, którzy stawiają na maksymalną jakość grafiki musieliby jednak kupić komputer za minimalnie 4000 zł. Zapewniłby on granie na wysokich ustawieniach grafiki oraz w rozdzielczości 4K. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here