Cechy najlepszego procesora do gier

1
1003
najlepszy procesor do gier
fot. pixabay.com

Najważniejszą rzeczą podczas samodzielnego składania komputera jest wybór odpowiedniej karty graficznej i procesora. Wbrew pozorom nie tak łatwo to wykonać! Producenci oferują bardzo różnorodny wybór układów starszych i nowszych, ale który z nich posłuży przez wiele lat?

Cechy dobrego procesora

Układy oferowane przez producentów cechują się bardzo różnym zastosowaniem. Co 3-4 miesiące pojawiają się też zupełnie nowe generacje, które wyróżniają się lepszą wydajnością i nowszymi funkcjami. Zanim zaczniemy poszukiwania procesora, warto określić swój budżet oraz oczekiwania. W przypadku starszych komputerów bez problemu sprawdzą się podzespołu ze średniej półki cenowej. Jeżeli jednak, rozpocząłeś już składanie komputera i stawiasz na wyższą jakość, konieczne będzie kupienie procesora o wyższej wydajności. 

Na co zwracać uwagę przy wybieraniu procesora?

Procesor to bardzo złożony podzespół, a przy jego wyborze powinieneś zwrócić uwagę na:

  • ilość rdzeni
  • ilość wątków
  • pamięć podręczną
  • gniazdo
  • częstotliwość 
  • odblokowany mnożnik

Im nowsza gra, tym prawdopodobniej będzie potrzebowała większej ilości rdzeni. Najczęściej minimalną ilością, którą wskazuje producent, są 4 rdzenie. Jeżeli jednak myślisz o złożeniu komputera na długie lata, lepiej skłonić się ku większej ilości, np. 6 lub 8 rdzeni. Jak obliczyć ilośc wątków? Jest to zawsze ilośc rdzeni pomnożona przez 2 i tak, procesor 6-rdzeniowy daje nam 12 wątków, a 8 rdzeniowy 16 wątków. 

wydajny procesor do gier
fot. pixabay.com

W przypadku częstotliwości taktowania zasada jest bardzo prosta – im wyższa, tym lepiej dla nas i komputera. Zdecydowanie lepiej jest, gdy procesor oferuje mniejsze ilośc rdzeni i wyższe taktowanie niż na odwrót. 

Niektóre modele na rynku posiadają odblokowany mnożnik. Procesor z takim mnożnikiem jest zdecydowanie lepszym wyborem, ponieważ pozwala na osiąganie lepszych wyników. Nie poleca się go jednak początkującym graczom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z podkręcaniem sprzętu. Nieumiejętne samodzielne przetaktowanie może doprowadzić do uszkodzenia innych podzespołów lub kłopotów związanych ze stabilnością sprzętu. 

Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na gniazdo procesora. Jest ono odpowiedzialne nie tylko za kompatybilność z płytą główną, ale pozwala również na dalsze modyfikacje sprzętu. Na rynku istnieją 4 typy gniazd:

  • TR4 – bardzo wydajne
  • LGA 2066 – bardzo wydajne
  • AM 4 – średnio wydajne
  • LGA 1151 – średnio wydajne

Dwa pierwsze pochodzą od firmy AMD, a kolejne od firmy Intel.

Polecane procesory do gier

procesor do gier dla wymagających graczy
fot. pixabay.com

Intel Core i3 jest zarówno najtańszym, jak i dobrym procesorem, który obsługuje większość gier. Najnowsze modele z tej serio posiadają nawet 4 rdzenie i bez problemu poradzą sobie z najnowszymi grami. Nieco starsze 2-rdzeniowe modele mogą mieć jednak problem z płynnym działaniem. 

Intel Core i5 to zdecydowanie propozycja dla bardziej wymagających graczy. Dzięki niemu komputer będzie bardziej wydajny i pozwoli na przyjemniejszą rozgrywkę. W ofercie dostępne są procesory 4- i 6-rdzeniowe. Jest to także najlepszy wybór wśród procesorów Intel przeznaczony dla graczy. 

Intel Core i7 jest propozycją dla najbardziej wymagających użytkowników sprzętu gamingowego. Pod względem ilości rdzeni Intel Core i7 to najbardziej wydajny z dostępnych procesorów. Oferuje nawet 8 rdzeni i 12 wątków.

AMD Ryzen 3 to odpowiedź konkurencji na pierwszy model od firmy Intel. Przeznaczony raczej do tańszych wersji komputerów. Posiada w sobie 4 rdzenie i jest do kupienia w bardzo przystępnej cenie. 

AMD Ryzen 5 to również propozycja dla tańszych komputerów. W odróżnieniu od poprzednika świetnie sprawdzi się w bardziej wymagających grach. Dostępny w wersji 4- i 6-rdzeniowej.

AMD Ryzen 7 zdecydowanie najbardziej wydajny procesor z rodziny AMD. Oprócz graczy, skorzystają z niego osoby zajmujące się grafiką oraz obróbką filmów. 

Przedstawione procesory są z różnych półek cenowych, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Należy jednak pamiętać, aby zwracać uwagę na kompatybilność wszystkich podzespołów. Aby duża rozbieżność w jakości może doprowadzić do spowolnienia działania sprzętu lub nawet jego nieumyślnego uszkodzenia. 

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here