RETINA czy AMOLED – który wyświetlacz wybrać?

0
1078
iPhone jaki wybrać
fot. pixabay.com

Wyświetlacze RETINA kojarzą się głównie z iPhone’ami. Firma Apple zwraca uwagę na ten szczegół podczas każdej prezentacji swojego sprzętu i chwali się niemożliwością dostrzeżenia pojedynczych pikseli. Czym różni się RETINA od AMOLED?

Zwolennicy wyświetlaczy RETINA zachwycają się niezwykłą jakością obrazu i jego bardzo dużą ostrością. Czy faktycznie tak jest? Czy RETINA jest lepsza od innych wyświetlaczy? 

Polecamy również przeczytać nasz artykuł na temat iPhonów, w którym przybliżamy funkcjonalność najlepiej sprzedających się modeli. 

RETINA – co to jest i czym się charakteryzuje?

Retina Display to nazwa używana przez Apple do określania ekranów, które wykazują się niezwykle dużą rozdzielczością. Dodatkowo, charakteryzuje je także wysoka ostrość obrazu, która nie pozawala na widoczność pojedynczych pikseli gołym okiem. Właśnie od tego wzięła się nazwa Retina, która oznacza siatkówkę. Ponadto wyświetlacze w technologii Retina zapewniają bardzo żywe i naturalne kolory. 

Po raz pierwszy ekran Retina pojawił się w 2010 roku i został wykorzystany przy produkcji iPhone’a 4. Już wtedy został doceniony przez szerokie grono użytkowników. Wraz z upływem czasu firma Apple zaczęła stosować ekrany Retina w innych sowich sprzętach. Zaczęły je posiadać nie tylko smartfony, ale także iPody, iPady, MacBooki, a nawet iWatche. 

W dużym skrócie, wyświetlacz Retina wyróżnia się niezwykle dużą szczegółowością, wysokim kontrastem i żywymi kolorami. Wpływają na to wykorzystane przy produkcji panele IPS oraz OLED  i zwiększenie zagęszczenia pikseli.

Czy RETINA jest lepsza od AMOLED?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na postawione pytanie. Wpływają na to dwie kwestie. Pierwszą z nich jest bardzo wysoka jakość obrazu w przypadku obu wyświetlaczy, Natomiast drugą jest fakt, że obie nazwy to tak naprawdę nazwy marketingowe, które skrywać mogą bardzo podobne technologie. 

najlepszy model iPhone apple
fot. pixabay.com

Podstawową różnicą między Retiną i AMOLED jest wykorzystanie do produkcji innych typów paneli stosowanych w obu wyświetlaczach. Panele typu IPS (LCD) stosowane są w przypadku Retiny, a OLED w przypadku AMOLED. Różnice w przypadku jednych i drugich są niewielkie. Wyświetlacz Retina wiernie odwzoruje kolory i jest znacznie trwalszy, a wyświetlacz AMOLED zapewni użytkownikowi szerszy kąt widzenia i wyższy kontra wyświetlanych obrazów. 

Na rynku dostępne są już urządzenia z wyświetlaczami Super Retina i Super AMOLED, które opierają się na panelach OLED. Biorąc to pod uwagę, oba wyświetlacze są przedstawicielami najwyższej klasy i nie da się wybrać jednoznacznego zwycięzcy. 

Smartfony z wyświetlaczem RETINA

Wyświetlacz Retina używany jest tylko do produkcji iPhone’ów firmy Apple. Stąd też niewielka ilość pozycji, które może brać pod uwagę poszukiwacz smartfona z tym ekranem.

iPhone XS to model wyposażony w ekran Super Retina HD. Zastosowany do jego produkcji panel OLED gwarantuje użytkownikowi niezwykłą głębię czerni, bardzo żywe i wiernie odwzorowane kolory i ultrawysoką rozdzielczość, która nie pozwala na dostrzeżenie pojedynczych pikseli. Ponadto model wyposażono w wodoszczelną obudowę, kamerę pozwalającą na nagrywanie w 4K oraz niezwykle wysoką wydajność. 

iPhone SE drugiej generacji króluje w większość rankingów.  Tutaj także nie mogło go zabraknąć! Producent wyposażył go w ekran LCD Retina, który zapewnia dużą szczegółowość i ostrość obrazu. Połączenie bardzo wydajnych podzespołów wraz z niewielkimi rozmiarami aparatu wpływa korzystnie na jego ocenę. iPhone SE posiada bardzo dobry aparat z trybem nocnym, który uruchamia się podczas robienia zdjęć w słabym świetle. Na jego korzyść wpływa także stosunkowo niska cena do jakości oferowanej przez firmę Apple. 

Podsumowując, nie da się jednoznacznie wybrać zwycięzcy. Oba wyświetlacze pracują na bardzo podobnych panelach. Z upływem czasu zarówno w wyświetlaczach RETINA, jak i AMOLED rozpoczęto stosowanie panelu OLED. Daje to praktycznie takie same efekty w obu ekranach. Jedyną różnicą jest fakt, że wyświetlacze AMOLED pozwalają na znacznie większy kąt widzenia niż RETINA.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here