Telewizor z zakrzywionym ekranem – czy warto go kupić?

0
485
telewizor z zakrzywionym ekranem czy warto go kupić
fot. pixabay.com

Jeszcze klikanaście lat temu, producenci telewizorów za wszelką cenę chcieli wyprostować kineskopy i rozpoczęli produkcję płaskich ekranów. Dziś moda na zakrzywiony ekran wraca, ale trochę w zmienionej formie. Telewizor pozostaje płaski, ale wygięty jest w inną stronę niż ten sprzed kilkunastu lat. Czy warto kupić taki telewizor?

Producenci zachwalają tego typu rozwiązanie mówiąc o jego zaletach. Według nich, zakrzywiony ekran, poprawia jakość obrazu oraz maksymalizuje doznania płynące z oglądania filmów. Dzięki wygięciu ekranu użytkownik może powiększyć powierzchnię wyświetlanego obrazu, nie martwiąc się przy tym o powstawanie jakichkolwiek zniekształceń. Ma to miejsce głównie dlatego, że krzywizna ekranu telewizora jest bardzo zbliżona do krzywizny ludzkiego oka. 

Zalety telewizorów z zakrzywionym ekranem 

Najważniejszą zaletą tego typu telewizorów jest realizm obrazów. Wrażenie wzmocnione jest poprzez równomierne rozłożenie odległości od oczu widza. Odczucia przy oglądaniu filmów czy teledysków na zakrzywionym ekranie sprawiają, że zagłębiamy się w wyświetlany obraz. Dodatkowo taki ekran znacznie poszerza pole ludzkiego widzenia. Obraz wyświetlany na zakrzywionym ekranie jest optycznie szerszy niż ten sam obraz wyświetlony na telewizorze posiadającym ekran płaski. Dzięki temu, widz ma zapewnione niemal kinowe doznania podczas seansu we własnym salonie.

Telewizory posiadające ekran LCD znacznie zmniejszają problem nierównego podświetlenia. Ponadto, w takim sprzęcie eliminowane jest ryzyko zakłócania kontrastu obrazu. Kolory są bardzo realne i żywo odwzorowane.  

Zakrzywiony ekran to także bardzo nowoczesny design. Bez względu na posiadane funkcje i ekran (OLED lub LCD), telewizor prezentuje się niesamowicie imponująco oraz nadaje nowoczesności każdemu wnętrzu.

wady i zalety telewizora z zakrzywionym ekranem
fot. pixabay.com

Wady telewizorów z zakrzywionym ekranem

Jak każdy inny sprzęt, telewizory z zakrzywionym ekranem również posiadają swoje wady. Największą i bardzo zauważalną wadą takich telewizorów jest fakt, że maksymalne doznania czerpie osoba siedząca dokładnie naprzeciwko sprzętu. Osoby siedzące z boku lub oglądające obraz pod innym kątem niestety nie będą zadowolone z jakości wyświetlanego obrazu, ponieważ nie będzie on dopasowany do krzywizny oka. Jest to bardzo logiczna kwestia, ponieważ krzywizna ekranu dopasowuje się do krzywizny ludzkiego oka, a taki efekt uzyska tylko siedzący dokładnie naprzeciwko. 

Równie ważna co pozycja przez ekranem, jest także odległość od niego. Aby maksymalnie pogłębić doznania płynące z użytkowania takiego telewizora należy siedzieć jak najbliżej niego. Gdy widz usiądzie w znacznej odległości od sprzętu, osiągnięcie zadowalających doznań płynących z oglądania filmu nie będzie możliwe. Najlepszym rozwiązaniem będzie przymocowanie telewizora do ściany na specjalnym uchwycie.

Ważną kwestią jest też ustawienie ekranu. Niestety minusem zakrzywionych telewizorów jest możliwość odbijania się światła z np. lampki, która jest ustawiona na bocznej ścianie. Problemem może być również odbijanie się światła z okna. 

Czy warto kupić taki telewizor?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy od kilku czynników. Przedstawione wady i zalety powinny pomóc rozważyć wybór. Jednak jeżeli mielibyśmy  odpowiedzieć na pytanie to „tak, warto”. Taki sprzęt świetnie sprawdzi się w przypadku rodzin, które lubią oglądać filmy, ale tylko jeżeli na kanapie siedzą maksymalnie 2 osoby. Dodatkowo, kanapa powinna być w miarę blisko ekranu. Tylko takie ustawienie zapewni maksymalne wrażenia, które oferuje zakrzywiony ekran. 

Taki sprzęt sprawdzi się również w przypadku graczy. Grając na konsoli siedzimy stosunkowo blisko, a zakrzywiony ekran z powodzeniem przeniesie gracza w świat gry i sprawi, że wrażenia z rozgrywki będą naprawdę imponujące. 

Ostatnim argumentem przemawiającym za tym, że warto kupić telewizor z zakrzywionym ekranem, jest kwestia jego nowoczesnego wyglądu. Na pewno każdy fan stylowo urządzonego wnętrza skusi się na taki gadżet do swojego salonu. Zwłaszcza, jeżeli lubi otaczać się. Naprawdę drogimi i efektownymi przedmiotami, które zaimponują gościom. 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here