Komputer gamingowy czy konsola – co wybrać?

0
643
konsola czy komputer - co wybrać
fot. pixabay.com

Relaks przy grach to rozrywka, którą lubimy niezależnie od wieku. Zdarza się, że gry oprócz funkcji rozrywkowej pełnią rolę edukacyjną dla młodszych i starszych. By w pełni cieszyć się rozgrywką konieczne jest zakupienie odpowiedniego sprzętu. Dość często padają pytania co jest lepsze – komputer czy konsola? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące każdego z tych sprzętów. 

Nie jest łatwo odpowiedzieć na zadane pytanie, ponieważ każdy ze sprzętów posiada zarówno swoje wady, jak i zalety. Przed zakupem należy określić swój budżet, gatunki ulubionych gier oraz upodobania dotyczące komfortu samej rozgrywki. 

Gry na komputer i na konsolę

Oprócz budżetu, jest to dość ważna kwestia do rozważenia. W przypadku grania w niektóre gry zdecydowanie lepszy będzie komputer. Mamy tu na myśli zarówno gry strategiczne, strzelanki, ale także gry sieciowe takie jak CS:GO, w które nie ma możliwości grania na konsoli. Grając w strzelanki na pewno łatwiej jest wykonywać precyzyjne ruchy w grze siedząc przy biurku i mając do dyspozycji myszkę i klawiaturę. 

komputer dla fanów strzelanek
fot. pixabay.com

Konsole są przeznaczone raczej do gier zręcznościowych oraz sportowych, w które można grać również przy pomocy kontrolera. W gry zręcznościowe można za to grać na wygodnej kanapie za pomocą bezprzewodowego pada. Warto jednak wspomnieć, że przy pomocy pada można grać także na komputerze. 

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów gier, dostępne są także gry na poszczególne platformy. W tej kwestii zdecydowanie przodują konsole. To właśnie na konsole wydawana jest większość gier, których nie da się niestety uruchomić na komputerze. PlayStation może pochwalić się takimi hitami jak Uncharted oraz God of War. Natomiast Xbox wydał topową grę Forza. Posiadając komputer z systemem Windows 10 możesz jednak próbować uruchomić gry dostępne na Xbox One. 

Co wybrać – komputer czy konsolę?

Pod względem finansowym najtańszy jest zakup konsoli. PlayStation 4 można dostać już za około 1300 zł, a wersja Pro tej konsoli jest droższa o 500 zł.l  Tańszą wersją jest Xbox One, którego cena zaczyna się od 1000 zł. Znacznie bardziej wydajna wersja tej konsoli kosztuje nieco ponad 2000 zł i jest to Xbox One X. 

Kupienie komputera gamingowego lub złożenie samemu dobrego i wydajnego sprzętu to zdecydowanie droższa sprawa. Oczywiście można kupić taki komputer do 2000 zł, ale trzeba się liczyć z tym, że najnowsze tytuły nie będą na nim działać. Komputer w tej cenie niestety nie zapewni tak płynnej rozgrywki jak konsola. Jeżeli chcesz cieszyć się najnowszymi wydaniami na sprzęt gamingowy musisz przeznaczyć około 3000 zł. Gamerzy, którzy stawiają na maksymalną jakość grafiki musieliby jednak kupić komputer za minimalnie 4000 zł. Zapewniłby on granie na wysokich ustawieniach grafiki oraz w rozdzielczości 4K.

W cenach gier nie ma zbyt dużej różnicy. Granica powoli zaczyna nie zacierać, ale póki co nieznacznie tańsze są gry komputerowe. Dodatkowo każdy sprzęt oferuje swój własny program lojalnościowy i pozwala na zakup gier w jeszcze bardziej przystępnych cenach. 

Komfort gry

Jest to kwestia bardzo indywidualna. Tak jak wspominaliśmy, w przypadku strzelanek bardziej komfortowa jest gra na komputerze przy użyciu myszki i klawiatury. Istnieje oczywiście możliwość gry na padzie, ale nie każda gra wspiera tego typu rozwiązania. Minusem grania przy komputerze jest także pozycja, w której przebywa gracz. Jest ona bardziej męcząca i mniej komfortowa niż podczas gry na kanapie. Można rozważyć zastosowanie komputera jako konsoli i podłączenie go do telewizora, ale nie zawsze producenci oferują takie rozwiązanie.

PC czy PS4 lub Xbox
fot. pixabay.com

Grając na konsoli przeważnie robimy to z wygodnej kanapy, co samo w sobie jest bardzo komfortowe. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku grania w gry, które wymagają współpracy z innymi uczestnikami gry. Producenci konsol wychodzą także naprzeciw wszelkim trendom i umożliwiają granie za pomocą smartfona lub tabletu. Jest to niezwykle wygodna i innowacyjna opcja, którą pokochali użytkownicy na całym świecie. 

Decydując się na wybrany sprzęt, warto przemyśleć do czego w głównej mierze będzie służył. Jeżeli chcesz tylko grać i mieć dostęp do dużej ilości gier warto postawić na konsolę. Komputer świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które oprócz grania chcą używać go do pracy lub nauki. Trzeba jednak liczyć się z większymi kosztami zakupu. 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here