Zmiana sprzętu z systemem Windows na macOS – co warto wiedzieć?

0
795
którego Macbooka wybrać
fot. unsplash.com

System Windows to najpopularniejszy system w Polsce od wielu lat. Większość posiadanych przez nas urządzeń komputerowych jest w niego wyposażona. Powodami przesiadki ze środowiska Windows na macOS jest wiele. Głównie ma to związek z dostrzeżeniem pewnych wad systemu Windows. Poszukując nowych możliwości, użytkownicy coraz częściej sięgają po sprzęt od firmy Apple.

Każdy z tych dwóch systemów posiada całkiem inne cechy wyróżniające. Nie ma jednak najmniejszych wątpliwości, że przejście z systemu Windows na macOS wymaga odpowiedniego przygotowania ze strony użytkownika. Jakie są różnice między Windowsem a macOS już wiecie, ale jak szybko nauczyć się korzystać z nowego systemu po jego zmianie?

Co czeka Cię po zmianie systemu?

Nie da się ukryć, że przesiadka z Windowsa na macOS to duże zaskoczenie dla użytkowników. Najważniejszą różnicą jest to, że sprzęt firmy Apple ma już zainstalowany system i od razu po kupieniu można rozpocząć jego użytkowanie. Urządzenia z systemem macOS są niezwykle intuicyjne. Na samym początku niesie to za sobą dyskomfort. Długoletni użytkownicy systemu Windows są przyzwyczajeni do skomplikowanych rozwiązań. W komputerach i laptopach firmy Apple nie ma tego problemu. Każda aplikacja i sam system również, są zaprojektowane w sposób całkowicie przyjazny każdemu użytkownikowi. 

Zmieniając system musisz liczyć się z tym, że czekają Cię zupełnie nowe aplikacje. Większość aplikacji dostępnych na system Windows nie będzie działać na macOS. Komputery mają całkowicie inny układ klawiatury, a co za tym idzie – inne są skróty klawiszowe. Systemy różnią się także między sobą obsługą okienek, czyli ich otwieraniem oraz zamykaniem.

Inny układ klawiatury 

Użytkownicy Windows mają dość dużo problemów z umiejscowieniem na klawiaturze znanego z Windowsa przycisku Alt. Przydaje się on w czasie tworzenia polskich znaków w dokumentach tekstowych. W laptopie z systemem Windows, przycisk znajduje się tuż za spacją. Klawiatura MacBooka posiada przycisk Alt pod nazwą Option i jest on umiejscowiony o jedno pole dalej niż w przypadku windowsowej klawiatury.

najlepszy laptop firmy apple
fot. unsplash.com

Podobnie sprawa wygląda w przypadku klawisza Ctrl. Na MacBooku go nie znajdziecie. Zamiast niego jest przycisk Command. Ma on zdecydowanie większe zastosowanie niż Ctrl. Wykorzystuje się go podczas wykonywania większości akcji (usypianie, wylogowanie, wyłączanie systemu, kopiowanie i wklejanie tekstu oraz ułatwiają nawigację) i większości urządzeń firmy Apple znajdziesz go po obu stronach spacji. 

Zupełnie inne zastosowanie klawiszy w obu systemach

Niektóre klawisze w przypadku systemu Windows i macOS różnią się zastosowaniem. Tak jest w przypadku klawisza Enter. Użytkownicy Windowsa są przyzwyczajeni, że Enter otwiera pliki. W przypadku przesiadki na sprzęt firmy Apple czeka ich niemałe zaskoczenie, ponieważ Enter odpowiada za zmianę nazwy pliku. Klawisz Delete również odpowiada za całkiem inne funkcje. W przypadku macOS, Delete to po prostu zamiennik Backspace. 

Inaczej wygląda także zamykanie okienek. Niech nie zmyli Was czerwony przycisk z lewej strony otwarto okna. Owszem, posiada on czerwony krzyżyk, ale nie służy on do jego zamknięcia. Jego naciśnięcie przyczyni się najczęściej do uśpienia danej aplikacji. W celu całkowego zamknięcia aplikacji konieczne będzie użycie kombinacji klawiszy cmd+q. Pozwoli to zamknąć cały program. Jeżeli zależy Ci na zamknięciu tylko jednego okna w programie, użyj kombinacji cmd+w. 

Zmiana urządzenia jest bardzo łatwą sprawą i nie jest to trudność dla użytkowników. O wiele trudniejsze jest późniejsze nauczenie się korzystania z nowego systemu. Jest to o tyle trudne, że wynika najczęściej z przyzwyczajeń wynikających z użytkowania systemu Windows. Wpływają na to takie szczegóły jak układ klawiatury, inne skróty klawiszowe, ale także brak alternatyw dla wielu aplikacji, z których korzystało się wcześniej. Nauczenie się tego wszystkiego może zająć nawet kilkanaście dni, ale nie jest to niemożliwe. Po krótkim czasie będziesz bardzo zadowolony z nowego sprzętu. 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here