Technologia Ambilight – co powinieneś o niej wiedzieć?

1
1068
telewizor z systemem ambilight
fot. unsplash.com

Technologia Ambilight jest przeznaczona wyłącznie dla telewizorów. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie widzowi niezapomnianych wrażeń wizualnych podczas oglądania filmów i programów. Jak działa i co powinien o niej wiedzieć każdy użytkownik?

Co to jest technologia Ambilight?

Najprościej rzecz ujmując, system Ablilight odpowiada za niehamowanie obrazu przez ramę telewizora. Każde urządzenie posiadające tę technologię ma z tyłu umieszczone diody LED, które pozwalają na wyświetlanie kolorowej poświaty na ścianie za telewizorem.  Wyświetlane efekty są dostosowywane w czasie rzeczywistym do pojawiających się na ekranie treści. Daje to widzom wrażenie, jakby obraz wręcz wylewał się z ekranu urządzenia. 

System Ambilight analizuje wszystkie obrazy, które wyświetlane są na ekranie. Daje to możliwość wytypowania dominującej barwy i przekazanie jej do diod umieszczonych  z tyłu. Wysyłana informacja zawiera kolor oraz intensywność barwy, która powinna pojawić się na ścianie. Urządzenia wyposażone w ten system mają możliwość dostosowania efektów wizualnych w zależności, czy słuchana jest obecnie muzyka, oglądany film czy prowadzona rozgrywka w grze. 

50-calowy telewizor do 2000 zł
fot. pixabay.com

Wybór telewizora, który posiada system Ambilight jest niezwykle prosty. Tylko producent sprzętu elektronicznego Philips posiada na wyłączność tę funkcję. Systemu Ambilight nie znajdziecie w żadnym innym urządzeniu konkurencyjnej firmy. 

Zanim zdecydujesz się na zakup takiego sprzętu, koniecznie zastanów się, czy ściana w salonie, na której będzie stał telewizor jest odpowiednio duża oraz pomalowana na jednolity kolor. W celu osiągnięcia maksymalnych efektów wizualnych musisz także zapewnić w salonie odpowiednie zaciemnienie. 

Rodzaje systemów Ambilight

Producent zapewnia aż cztery różne odmiany systemu: dwustronny, trójstronny, czterostronny i projekcyjny zwany AmbiLux.

Najtańszą opcją jest telewizor z dwustronnym systemem Ambilight. Opcja przeznaczona jest dla niewielkich pomieszczeń, ponieważ telewizor oświetla ścianę tylko po obu bokach. Znacznie większą ilość efektów daje system trójstronny i czterostronny. Pierwszy z nich należy wybrać w przypadku, gdy telewizor będzie postawiony na meblu. Na czterostronny system powinni zdecydować się osoby, których telewizor zawiśnie na ścianie salonu. W tym przypadku efekty świetlne będą otaczały całe urządzenie i wizualizacja będzie naprawdę spektakularna. 

AmbiLux jest najnowszą technologią, którą stosuje się w telewizorach. Od poprzedników różni ją to, że zamiast diod LED wmontowano malutkie projektory. W tym przypadku zamiast określonych kolorów, na ścianę rzucane są ich mieszaniny. Zastosowane dodatkowo cieńsze ramy urządzenia dają użytkownikom wrażenie wykraczania obrazu poza ekran. Minusem tej technologii jest jej wysoka cena i nadal dość trudna dostępność na rynku.

zalety telewizorów z systemem Amblilight
fot. unsplash.com

Istotne kwestie podczas zakupu telewizora z Ambilight

Oprócz standardowych dylematów dotyczących ilości cali, wielkości i rozdzielczości, dochodzi jeszcze jedna niezwykle ważna kwestia. Kluczową sprawą jest odpowiednia odległość od ściany, aby efekt świetlny był zadowalający. Producent zaleca umieszczenie telewizora minimum 15 cm od ściany. Jednak najbardziej optymalną opcją jest 20-25 cm. Uzyskanie tego może okazać się niemożliwe w mniejszych pokojach. 

Plusy posiadania telewizora z systemem Ambilight

To, że technologia ma swoje plusy jest bezsprzeczne. Wysoki poziom efektów wizualnych spodoba się prawdziwym fanom kina. Wieczorne seanse będą wyświetlane w niepowtarzalnym klimacie. Ponadto, istnieje możliwość zaprogramowania efektów według własnych upodobań.  

Producent wychodząc na przeciw wymagającym widzom udostępnił trzy wbudowane tryby wizualizacji. Pierwszym z nich jest tryb klasyczny, który przypadnie do gustu fanom kina i sportowych emocji. Rzucana na ścianę poświata dokładnie odwzoruje pojawiający się na ekranie obraz. Drugim trybem jest tryb muzyki. Świetnie sprawdzi się wśród osób, które lubią urządzać domówki. Istnieją dwa sposoby na ustawienie diod. Jednym z nich jest wyświetlanie efektów w rytm grającej muzyki, a drugim włącznie zaprogramowanej wizualizacji. Trzeci tryb został stworzony specjalnie dla graczy. Pozwala na maksymalne wniknięcie w wirtualny świat i jeszcze lepsze odczuwanie rozgrywki. 

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here