System mesh – co to jest i jak działa?

0
852
system mesh co to takiego
fot. pixabay.com

Przeważnie w biurach stosuje się routery. Pozwalają one na dostarczanie internetu do wszystkich pomieszczeń. Oczywiście w granicach, które umożliwiają wszelkie ściany i meble. System mesh to połączenie kilku urządzeń, które współpracując ze sobą nadają jeszcze większe pole dla zasięgu. Połączone razem tworzą jedną dużą sieć, a użytkownik nie odczuwa przeskoków z jednego urządzenia do drugiego. Internet działa niezwykle płynnie i bez zawieszania się. Jakie są jeszcze zalety systemu mesh?

Co to jest system mesh i jaka jest zasada jego działania?

Najprościej rzecz ujmując – system mesh to łańcuch, którego poszczególne ogniwa pozwalają docierać zasięgowi do jeszcze dalszych punktów. W pojedynkę nie byłoby to możliwe. Zamiennie z systemem mesh możesz spotkać się także z nazwą sieć kratowa. Poszczególne urządzenia stale ze sobą współpracują i w ten sposób zapewniają maksymalny komfort pracy użytkowników. 

 

System działania jest bardzo prosty. Jak już wspominaliśmy, poszczególne urządzenia systemu mesh łączą się z innymi i w ten sposób staja się częścią sieci WiFi. Mimo tego, że użytkownik sieci przemieszcza się po mieszkaniu lub biurze to cały czas korzysta z jednej sieci WiFi. Jego laptop lub smartfon oczywiście łączy się z różnymi ogniwami sieci mesh, ale nie jest to w żaden sposób odczuwalne dla samego użytkownika. 

Kiedy warto zdecydować się na system mesh?

System kratowy jest najlepszym rozwiązaniem do dużych pomieszczeń, w których chcemy posiadać sieć WiFi bez zamartwiania się o stabilność łącza. Świetnie sprawdzi się w przypadku domów jednorodzinnych oraz dużych mieszkań. Jest to również niezastąpione rozwiązanie dla biur o dużej powierzchni oraz dla wielopiętrowych firm. 

Dzięki zainstalowaniu systemu mesh zauważanie poprawi się sygnał WiFi. Każde urządzenie „ogniwo” powinno zostać umieszczone w osobnym pomieszczeniu lub należy wybrać najbardziej kluczowe miejsca w przestrzeni. W przypadku domów piętrowych lub firm posiadających piętra mogą to być dwa urządzenia umieszone na każdym z nich. Ogromną zaletą tego systemu jest na pewno brak strat podczas przekazywania sygnału. Jest to niezastąpione urządzenie zwłaszcza w przypadku osób korzystających często z serwisów streamingowych. 

system mesh jako wzmocnienie sygnału WiFi
fot. pixabay.com

Instalacja oraz konfiguracja całego systemu jest niezwykle łatwa. Całość może być kontrolowana poprzez aplikację mobilną. Dzięki dedykowanej aplikacji bardzo łatwo ustawić kontrolę rodzicielką oraz zapory bezpieczeństwa, które dodatkowo ochronią domowa lub firmową sieć przed dostaniem się do niej postronnych osób. 

Ponadto, nie musisz się martwić o rozbudowę sieci kratowej. Jeżeli zauważysz, że sygnał WiFi jest słaby, możesz z łatwością dołączyć kolejne urządzenia „ogniwa” w celu powiększenia sieci. 

Cechy charakterystyczne systemu, na kto warto zwracać uwagę przed zakupem 

Najważniejszą cechą jest ilość i wydajność portów LAN. Optymalną wartością jest minimum 1000 Mb/s. Ma to znaczeniem, jeżeli zamierzasz podłączać urządzenia w trybie przewodowym. Kolejną istotną kwestią jest prędkość WiFi. W tym przypadku należy kierować się zasadą, że im więcej tym lepiej. Wybierając urządzenie nie można pominąć oferowanych trybów pracy. Każde z urządzeń może pracować jako router lub repeater.

Niezależnie od tego, czy wybierasz urządzenia do domu czy też do firmy, koniecznie zwornic uwagę na szyfrowanie. Każdy router oferuje szyfrowanie WEP, WPA, WPA2 oraz WPA3. Do tego pojawi się dopisek Personal (do użytku domowego) oraz Enterprise (do użytku firmowego). Większość z dostępnych urządzeń pozwala na zarządzanie sobą z poziomu aplikacji mobilnej. Jest to naprawdę wygodna opcja, która zapewnia komfort użytkownika. 

Niekiedy zdarza się również, że producent podaje informacje dotyczącą liczby maksymalna ile obsługiwanych urządzeń. Obok tego pojawić się może powierzchnia pokrycia. Podana liczba powinna odpowiadać powierzchni całego mieszkania lub biura. Tylko tak dobrane urządzenie zapewni maksymalną stabilność podczas użytkowania internetu. Dopasowanie go do powierzchni pomieszczeń może znacząco wpłynąć na poprawę jakości sygnału. 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here