Spływ kajakowy. Co warto na niego zabrać i gdzie się wybrać?

0
840
Spływ kajakowy

Jedną z bardziej przyjemnych form spędzania wolnego czasu w sposób aktywny jest pływanie kajakiem. Pozwala na odpoczynek od zgiełku miasta, a jednocześnie na bliski kontakt z naturą, połączony ze zwiedzaniem ciekawych zakątków. Może pozwolić nawet na podziwianie miejsc, do których ciężko byłoby dotrzeć na piechotę. Z tego względu wiele osób decyduje się właśnie w ten sposób spędzić swój wolny czas. Jeśli chcesz dołączyć do tego grona, powinieneś dowiedzieć się, co warto sobie przygotować na taki spływ.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Aby wybrać się na spływ kajakowy, wcale nie musisz być doskonałym pływakiem – w zasadzie nie jest nawet konieczne, abyś potrafił pływać. Oczywiście umiejętność pływania zwiększa twoje bezpieczeństwo podczas spływu. Niezależnie od tego, czy ją posiadasz, musisz jednak bezwzględnie przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa.

W pierwszej kolejności powinieneś założyć na siebie otrzymaną od obsługi kamizelkę ratunkową. Musi ona posiadać odpowiednie atesty i być w prawidłowym rozmiarze, który pozwoli ci się utrzymać na powierzchni wody nawet podczas drobnego wypadku. Kamizelkę należy zapiąć i nie wolno zdejmować jej podczas całego spływu. Jeśli zabrałeś na spływ dzieci, musisz pilnować, by i one przestrzegały tej zasady.

Jeśli nawet zdarzy się, że wpadniesz do wody, nie panikuj i nie wykonuj gwałtownych ruchów. Kamizelka, którą otrzymałeś, utrzyma cię na powierzchni, a towarzysze, którzy wybrali się z tobą w podróż, z pewnością pomogą ci ponownie wejść do kajaka. Jeśli zastanawiasz się, czy istnieje duża szansa na taki wypadek, odpowiedź brzmi: nie. Podczas spokojnych spływów wpadnięcie do wody to niezwykła rzadkość, więc nie musisz się niczego obawiać.

Wyposażenie na spływ

W zależności od długości trasy, na spływ kajakiem powinieneś zabrać odpowiednie przedmioty. Przede wszystkim są to wodoszczelne torby i opakowania na telefon komórkowy, dokumenty czy pieniądze. Można także zabrać ze sobą latarkę, nóż czy niewielką, podręczną apteczkę, w której poza podstawowymi lekami, bandażami i środkami antyseptycznymi powinien znaleźć się spray na komary i krem z filtrem. Nie należy zapominać także o odpowiednim zapasie wody do picia oraz o prowiancie.

Na spływ warto ubrać się w rzeczy wygodne i sportowe, które nie będą krępowały ruchów, a jednocześnie, w razie zamoczenia, bardzo szybko wyschną. Niezależnie od długości wyprawy, na wyposażeniu powinno znaleźć się suche ubranie na zmianę, czapka, która będzie chroniła przed słońcem, a niekiedy także strój kąpielowy. Warto również zaopatrzyć się w pelerynę przeciwdeszczową, zwłaszcza jeśli wybierasz się na kilkudniowy spływ górską rzeką.

Podczas spływu mogą się również przydać okulary przeciwsłoneczne. Najlepiej sprawdzą się okulary polaryzacyjne, które zapewniają o wiele lepsze widzenie i ograniczają odbicia światła od tafli wody.

Najlepsza trasa

Kiedy odpowiednio się przygotujemy, nie pozostaje nam nic innego, jak wybrać odpowiednią trasę. Idealnym miejscem dla każdego, kto uwielbia spędzać wolny czas czynnie i na łonie natury, jednocześnie podziwiając urokliwe miejsca, jest Dunajec. Znajdują się tam zarówno dłuższe, jak i krótsze trasy, które zapewniają wiele atrakcji. Są przy tym bardzo malownicze i pozwalają na poznawanie terenów, jakich zazwyczaj nie oglądamy, poruszając się pieszo lub autem. Co więcej, Dunajec to rzeka doskonale przygotowana do spływów, dlatego z łatwością wybierzesz na niej odpowiednią dla siebie trasę, rezerwując ją na stronie https://kajakidunajcem.pl/.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here