PS4 Slim czy PS4 Pro – która konsola jest lepsza?

5
1329
PS4 Slim czy PS4 Pro która konsola lepsza
fot. pixabay.com

Spór pomiędzy fanami konsoli do grania trwa od wieków. Każdy z nich ma swój ulubiony model i może zachwalać go w jak najlepszych słowach. Jednoznaczne wskazanie konsoli, która jest najlepsza nie jest łatwe, ale postanowiliśmy zebrać zalety i wady obu z nich, aby nieco pomóc Ci w wyborze tej najbardziej odpowiedniej. 

Producent PlayStation 4 na pewno zasługuje na wielki brawa, ponieważ jego konsole osiągnęły niebywały sukces. O jakości sprzętu świadczą rekordy sprzedaży poszczególnych modeli. W 2020 roku w mediach pojawiła się także oficjalna wiadomość mówiąca o ponad 100 milionach nabytych konsoli tego producenta. 

PlayStation 4 jest modelem podstawowym konsoli, który na rynek wszedł jako pierwszy. Dzięki temu w jego posiadaniu jest zdecydowanie największe grono nabywców. Producent zaoferował dwie różne pojemności dysków – 500 GB oraz 1 TB. PS4 Slim i Pro bazują właśnie na wersji podstawowej. 

Playstation 4 Slim – smukła konsola dla fanów minimalizmu

Wśród użytkowników dość często określa się ją jako odchudzoną wersję podstawowej konsoli. Jest to świetna opcja dla osób, które oprócz maksymalnej wydajności sprzętu wymagają dobrego efektu wizualnego. Konsole przeważnie zajmują miejsce w salonie, a wersja Slim świetnie dopełni końcowy efekt wnętrza. Słowo „slim” w nazwie konsoli nie jest przypadkowe. Cechują ją bowiem aż o 30% mniejsze rozmiary obudowy niż w wersji podstawowej. Ponadto krawędzie konsoli nie są agresywnie zakończone jak miało to miejsce w przypadku podstawowej wersji. Tym razem producent postanowił nieco je zaokrąglić, co złagodziło jej wygląd. Dodatkowo PS4 Slim nie posiada już błyszczących elementów. Jego obudowa została wykonana w matowej stylistyce.

PS4 Slim dla fanów minimalizmu i stylistyki
fot. pixabay.com

Wygląd konsoli to jedyna zmiana odróżniają ją od pierwowzoru. Podzespoły w konsoli pozostały dokładnie takie same, co przekłada się na niezmienioną wydajność. Producent postanowił jednak ulepszyć inne kwestie. Jedną z nich jest zdecydowanie lepsze zarządzanie energią. Konsola PS4 Slim zużywa o 35% mniej energii, dzięki czemu jest znacznie bardziej energooszczędna niż poprzedniczka. 

Zmiany nastąpiły w wyglądzie padów. Kontroler DualShock 4 posiada dodatkowo świetlny wskaźnik. 

Pojemność dysków pozostała bez zmian i producent oferuje konsolę wraz z dyskiem 500 GB lub 1 TB.

Playstation 4 Pro – maksymalna wydajność oferowana przez rynek konsoli

W odróżnieniu od odchudzonej wersji konsoli, PS4 Pro posiada wiele zmian. Pierwszą z nich jest maksymalna wydajność, którą zaoferował graczom producent. Obecnie jest to najbardziej wydajna konsola na całym rynku. 

Waga oraz rozmiary konsoli są znacznie większe od poprzedniczki. Ponadto zastosowano kilka zmian w samym wyglądzie Playstation. Producent wzbogacił konsolę o większą ilość złączy, której nigdy za wiele dla prawdziwego gracza. Zastosowany procesor pozostał bez zmian, ale dość znacząco zmieniło się jego taktowanie. Zamiast 1,6 GHz zastosowano tu aż 2,1 GHz! Nie jest to jednak, aż tak spektakularna zmiana jak w przypadku grafiki. Tutaj znacznie zwiększono moc, która wzrosła z 1,84 do 4,2 TFLOPS. Była to zmiana, na którą oczekiwali gracze na całym świecie. Bardzo mocno wpłynęło to na odbiór gier, które działają teraz w FullHD, oraz na jakość oglądanych filmów, które dostępne są w 4K.

maksymalna wydajność konsoli Playstation 4 Pro
fot. pixabay.com

Jedynymi wadami tego modelu konsoli są właśnie jej zwiększone rozmiary oraz zauważenie większy pobór energii. Jednak przy zastosowanych komponentach nie można było spodziewać się energooszczędnego urządzenia. Ponadto konsola nie posiada napędu Blu-ray, który miał zostać zastosowany w tej wersji. Niestety producent odszedł od tego pomysłu, a szkoda, bo większość graczy czekała na to rozwiązanie. 

Wracając do postawionego pytania, PS4 Slim jest lepsze pod względem poboru energii i stylistyki, ale PS4 Pro charakteryzuje duża wydajność zastosowanych podzespołów. Każdy gracz powinien bardzo indywidualnie podejść do kwestii wyboru konsoli. Jeżeli zależy Ci na wydajności i nie przeszkadza Ci zwięeckzony pobór energii śmiało możesz zdecydować się na konsolę Playstation 4 Pro. Osoby ceniące sobie minimalizm i sprzęty pasujące do wnętrza powinny skłonić się raczej ku wersji Slim, która nieznacznie rożni się wydajnością. 

PODZIEL SIĘ

5 KOMENTARZE

  1. […] Telewizor z dolnej granicy budżetu. Jego ekran posiada aż 50 cali, a wyświetlane obrazy są w rozdzielczości 4K. Oprócz tego, producent wyposażył telewizor w nowoczesną technologię odświeżania obrazu Picture Quality Index. Ponadto, telewizor sprawdzi się zwłaszcza wśród użytkowników systemu Android. Dzięki niemu, każdy posiadacz telefonu z Androidem w łatwy sposób może uzyskać dostęp do dodatkowych treści publikowanych w internecie. Producent zapewnił w swoim sprzęcie rewelacyjną płynność obrazu oraz niezwykle żywe kolory. Świetnie sprawdzi się dla fanów sportowych wrażeń, filmów akcji oraz wielogodzinnego grania na konsoli. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here