Na co zwracać uwagę podczas wyboru smartfona do zdjęć?

0
799
na co zwracać uwagę podczas wyboru smartfona do zdjeć
fot. pixabay.com

Wybór nowego sprzętu elektronicznego to za każdym razem dość duże wyzwanie stawiane przed kupującym. Nie inaczej jest w przypadku wybieraniu najlepszego smartfona przeznaczonego do robienia zdjęć. Na co zwracać uwagę podczas poszukiwań?

Ze smartfonów korzysta zdecydowana większość populacji. Wraz z pojawianiem się coraz to nowszych modeli telefonów, zdecydowana większość decyduje się na ich zakup. Jednak, co jeśli poszukujesz smartfona z najlepszym aparatem, który z powodzeniem zastąpi Ci aparat fotograficzny? Jakie funkcje powinien oferować taki smartfon?

Wielkość i rodzielczość ekranu nie jest bez znaczenia 

Większość z telefonów dostępnych na rynku posiada dość duże ekrany, które mają powyżej 6 cali. Powoduje to wzrost rozmiaru całego urządzenia, co przekłada się na to, że niestety, ale nie można obsługiwać już takiego sprzętu za pomocą jednej ręki. Jeżeli nie lubisz dużych telefonów to niestety Twój wybór może okazać się mocno ograniczony. Jednym z rozwiązań jest np. wybieranie mini wersji standardowych smartfonów. Zamiast iPhone’a 12 możesz śmiało zdecydować się na zakup jego mniejszej wersji iPhone’a 12 mini. Tak naprawdę oba modele różnią się nieznacznie pod względem zastosowanych podzespołów, ale różnica w wielkości całego smartfona jest znaczna. 

smartfon do zdjeć jakie funkcje powinien oferować
fot. pixabay.com

Obecnie smartfony oferują swoim użytkowników naprawdę przeróżne rozdzielczości. Są to m.in. HD, HD+, Full HD, Full HD+, QHD oraz QHD+. 

Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na zastosowany rodzaj ekranu. Najlepszym ekranem jest bezsprzecznie AMOLED wraz ze swoimi odmianami (Super AMOLED oraz P-OLED). Dzięki niemu kolory są jeszcze bardziej żywe. Niestety taki rodzaj ekranu możesz znaleźć raczej przy droższych telefonach. Te tańsze posiadają raczej ekrany IPS LCD. Kolory są słabiej odwzorowane, ale jasność i kontrast nie odbiega od tych w AMOLED.

Dobry aparat to podstawa!

Producenci wartości dotyczące aparatu podają w Mpix. Przyjęło się, że im wyższa wartość, tym aparat jest lepszy. Niestety jest to mit! Oprócz odpowiedniej rozdzielczości, dobry aparat powinien wyróżniać się szeregiem innych cech, które wpływają na jakość robionych zdjęć. 

Jasność obiektywu znacznie wpływa na uzyskiwane efekty podczas fotografowania. Wartość określa się poprzez podanie liczby przysłony w zapisie. Może to być np. f/1.7. Podczas wyboru smartfona powinniśmy kierować się zasadą, że im wartość jest wyższa, tym zdjęcie wyjdzie lepiej przy słabo oświetlonym pomieszczeniu. Stabilizacja optyczna jako jedna z opcji oferowanych przez urządzenie przyda się zwłaszcza, jeżeli lubisz kręcić filmy prosto z ręki. Dzięki tej funkcji na ujęciach nie uzyskasz tzw. efektu drżącej ręki. 

Obiektyw szerokokątny to bardzo pożądana funkcja w każdym smartfonie. Posiadają go smartfony z więcej niż jednym obiektywem. Zastosowanie go pozwala na uchwyceniu szerokiego kadru. Przyda się to głównie podczas fotografowania dużych obiektów.  Teleobiektyw to nieoceniona pomoc przy robieniu zdjęć oddalonych obiektów. Pozwala na ich znaczne przybliżenie (nawet pięciokrotny zoom!) bez utraty jakości zdjęcia. 

telefon do zdjęć czym powinien charakteryzować sie dobry smartfon
fot. pixabay.com

Aparat głębi spodoba się osobom, które uwielbiają robić portrety. Dzięki niemu, użytkownik ma możliwość wyeksponowania rzeczy lub obiektu na pierwszym planie, a jednocześnie rozmazać tło znajdujące się za nim. 

Bardzo przydatna może okazać się funkcja uruchomienia trybu nocnego. Jego uruchomienie pozwala na robienie znacznie lepszych zdjeć w pomieszczeniach ze słabym światłem lub na zewnątrz, gdy panuje już zmrok. 

Wydajność baterii

Poszukując smartfona przeznaczonego do robienia zdjęć należ liczyć się z tym, że może on dość szybki tracić energię. Będzie to miało miejsce zwłaszcza, jeżeli zdecydujesz się na nagrywanie filmów. Aby zminimalizować ryzyko rozładowywania się telefonu w najmniej oczekiwanym momencie koniecznie zaopatrz się w powerbank. Jednak podczas zakupu zwróć także uwagę na pojemność baterii. Standardowo stosuje się 3000 mAh. W miarę możliwości powinno wybierać się smartfony z większą pojemnością baterii, które zapewnią minimum dwa dni bez konieczności podłączania smartfona do zasilania. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór urządzenia z 4000, a nawet 5000 mAh baterią. 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here