Ładowanie indukcyjne smartfona, czyli jak naładować telefon bezprzewodowo

0
895
ładowanie indukcyjne urządzeń na czym polega
fot. unsplash.com

Bezprzewodowe urządzenia są standardem w dzisiejszych czasach. Codziennie używamy smartfonów, słuchawek bezprzewodowych, myszek oraz klawiatur. Nawet internet w domach działa bezprzewodowo. Wraz z postępem technologicznym ładowanie smartfonów również może odbywać się bezprzewodowo. Jaką ładowarka indukcyjną do ładowania bezprzewodowego wybrać?

Na jakiej zasadzie działa ładowanie bezprzewodowe?

Dla starszego pokolenia ładowanie bezprzewodowe brzmi irracjonalne i kojarzone jest raczej ze światem fantastyki. Jednak, gdy przybliżysz sobie cały proces działania ładowarki indukcyjnej uznasz, że jest to tak naprawdę banalnie prosta czynność. 

Cała magia polega na zastosowaniu zjawiska indukcji elektromagnetycznej. Na pewno słyszałeś o tym na lekcjach fizyki. Żeby w ogóle umożliwić ładowanie bezprzewodowe, konieczne jest zastosowanie w obu urządzeniach specjalnych cewek, które wytworzą odpowiednie pole magnetyczne. Gdy ładowarka podłączona jest do zasilania, jej cewka wytwarza własne pole elektromagnetyczne. Dzięki temu, w niewielkiej odległości od ładowarki gromadzą się ładunki elektryczne. W smartfonie również znajduje się taka cewka. Jej zadaniem jest odbieranie energii, którą ładowarka kieruje w jej stronę. I właśnie w ten sposób urządzenie jest ładowane. 

Jakie są standardy ładowania bezprzewodowego

Tylko zapewnienie tych samych standardów w smartfonie i ładowarce zapewni bezproblemowe ładowanie indukcyjne. Najbardziej powszechnym i często stosowanym standardem jest Qi. Uzgodniono go już 2009 roku przez szereg czołowych producentów sprzętu, których zrzesza organizacja WPC (Wireless Power Consortium).

Niestety od moment uzgodnienia standardu, musiało minąć blisko 10 lat, aby ludzie przekonali się do tego rozwiązania. Coraz więcej modeli smartfonów zaczęło posiadać funkcję ładowania bezprzewodowego, a sam Apple zastosował to rozwiązanie w swoim sprzęcie w 2017 roku. 

czy warto zaopatrzyć się w ładowarkę bezprzewodową
fot. unsplash.com

Standard Qi pozwala na naprawdę szybkie naładowanie telefonu. Cała energia może zostać uzupełniona już w 30 minut!

Zalety ładowania bezprzewodowego

Ogromną zaletą takiego ładowania jest sama wygoda użytkownika. Wystarczy położyć telefon na ładowarce i w razie potrzeby tylko go z niej ściągamy. Użytkownik nie musi się już martwić ciągłym podłączaniem i odłączaniem kabla od urządzenia. Jest to świetna opcja zwłaszcza do biura, ale sprawdzi się również w domu. Dzięki temu, telefon ładuje się tak naprawdę przy okazji. Ładowanie bezprzewodowe pozwala także na naładowanie kilku urządzeń jednocześnie. Jest to o tyle komfortowe, że ładując kilka urządzeń wciąż zajmujesz tylko jedno gniazdko i nie musisz podłączać kilku kabli. W przypadku ładowarki indukcyjnej można położyć taniej smartfona, smartwatcha i słuchawki. Każde z tych urządzeń zostanie dość szybko naładowane. 

Użytkownik sprzętu nie musi także martwić się o uszkodzenie portu lub styku ładowarki. Dość często zdarza się, że ładowarki stosowane przez dłuższy czas ulegają uszkodzeniu. Może to być przetarty lub złamany kabel lub wyrobienie się portu. W takim przypadku narażeni jesteśmy na koszta związane z zakupieniem nowego kabla lub wymianą gniazda w telefonie. Ładowarka indukcyjna nie sprawie użytkownikowi takiego problemu. 

wady i zalety ładowania indukcyjnego
fot. unsplash.com

Ostatnią zaletą jest wygoda podczas ładowania w trakcie jazdy. Ładowanie indukcyjne zostało wręcz stworzone do ładowania sprzętu w aucie. Kabel, który należy podłączyć do gniazda zapalniczki nie zawsze wygląda dobrze, a poza tym jest to bardzo niewygodne dla samego kierowcy. Natomiast umieszczenie ładowarki w uchwycie na telefon znacznie zwiększa komfort ładowania. 

Wady ładowania poprzez indukcję 

Niestety wadą takiego ładowania jest przerwanie go, gdy musisz odebrać telefon lub napisać wiadomość. Ta druga czynność jest jeszcze możliwa, ale już odebranie telefonu jest niewykonalne. Dość dużym problemem dla niektórych użytkowników jest także nagrzewanie się ładowarek indukcyjnych. W trakcie ładowania wydzielają one duże ilości ciepła, mimo stosowania w nich wentylatorów,  które mają za zadanie chłodzić sprzęt.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here