Kiedy dziecko gaworzy?

0
752
Kiedy dziecko gaworzy?

Z umiejętnością mówienia nikt się nie rodzi – tego każde dziecko musi się nauczyć na wczesnym etapie swojego życia. Rozwój mowy przebiega w kilku etapach, wśród których jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych jest gaworzenie. Kiedy dziecko gaworzy i skąd bierze się taka forma komunikowania się ze światem?

Rozwój mowy u dziecka

Rozwój mowy u dziecka rozpoczyna się dużo wcześniej niż nam się wydaje, bo już w życiu płodowym. Gdy maluch znajduje się w brzuchu mamy, zaczyna już reagować na dźwięki. Oczywiście, nie rozpoznaje wtedy słów, ale przyswaja tonację głosu i poszczególne dźwięki. Z tego też względu mówienie do brzucha w ciąży jest dobrym sposobem na nawiązanie pierwszego kontaktu z maluszkiem.

Gdy dziecko już się narodzi, nie ma póki co żadnej możliwości porozumienia się z rodzicami i najbliższym otoczeniem – jego jedyną reakcją może więc być krzyk i płacz. Taka forma komunikacji będzie dominowała do momentu, gdy dziecko nie nauczy się innych sposobów na przekazywanie rodzicom swoich uczuć, emocji i potrzeb. Krzyk i płacz dziecka, choć niewątpliwie bywają uciążliwe czy straszne, w rzeczywistości są potrzebne do komunikacji z otoczeniem.

Kiedy dziecko gaworzy?

Gaworzenie dziecka jest jednym z etapów rozwoju mowy, który często bywa mylony z głużeniem. Tymczasem różnice są dosyć spore. Głużenie pojawia się już pomiędzy drugim a trzecim miesiącem życia, a wydawane dźwięki są mimowolne i nieświadome. Są to dźwięki bardzo podobne do gruchania gołębia, a przy tym są bardzo ważne z perspektywy rozwoju mowy – dzięki temu maluchy trenują swój aparat głosowy i umożliwiają mu jego właściwe rozwijanie się.

Gaworzenie pojawia się zdecydowanie później i jest świadomym naśladowaniem mowy, jaką słyszy wokół siebie. Dziecko w tym czasie już wie, że dźwięki służą do porozumiewania się z otoczeniem. Gaworzenie polega przede wszystkim na wymawianiu pojedynczych sylab: ma, da, a następnie całych ciągów, które zaczynają przypominać wyrazy. Jeśli jednak w tym czasie usłyszymy ma-ma, nie jest to świadomie wypowiadane słowo, a jedynie ciąg sylab, które maluch powtarza.

Większość dzieci zaczyna gaworzyć w wieku między piątym a dziewiątym miesiącem życia. Warto mieć świadomość, że gaworzenie pojawia się wtedy, gdy maluszkowi jest przyjemnie, dobrze się czuje, jest zadowolony. To, co „mówi” w czasie gaworzenia, nie ma jednak większego znaczenia. U większości maluszków gaworzenie trwa do ukończenia około roku życia, jednak zdarzają się dzieci, które gaworzą także przez kolejny rok.

Kiedy dziecko nie gaworzy

Warto pamiętać, że gaworzenie jest jednym z etapów, przez które przechodzą wszystkie dzieci. Czas pojawienia się gaworzenia może być różny, intensywność wypowiadanych sylab czy ciągów także może być u każdego dziecka inna. Jeśli jednak dziecko skończy pół roku i wcale się nie zapowiada, by w bliskiej przyszłości zaczęło gaworzyć, dobrze jest zacząć go uważnie obserwować, a jeszcze lepiej – wybrać się do lekarza pediatry oraz skonsultować z logopedą. Dziecko, które nie gaworzy pomimo odpowiedniego wieku, może mieć na przykład zaburzenia neurologiczne bądź też kłopoty ze słuchem. Im szybciej zostanie zdiagnozowane, tym lepiej.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here