Naturalne karmienie piersią to najlepszy sposób na żywienie dziecka w pierwszych miesiącach życia. Pokarm matki zawiera szereg wartościowych składników, nie tylko odżywczych, ale również pozwalających na budowanie odporności maluszka. Nie można również zapominać, że podczas karmienia nawiązuje się wyjątkowa więź między matką a dzieckiem, która zapewnia maluchowi poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Warto więc karmić dziecko piersią tak długo, jak długo będzie tego potrzebowało.
Jak karmić prawidłowo?
Aby karmienie piersią było efektywne i prowadzone w odpowiedni sposób, powinno już od pierwszych dni życia być realizowane w sposób prawidłowy. Jednym z ważnych elementów jest pozycja karmienia, która powinna zapewniać komfort mamie i dziecku. Dobrze dobrana pozycja zapewnia mamie bezbolesne karmienie, a maluszkowi efektywne ssanie. O tym, która pozycja jest najlepsza, decyduje zwykle każda mama samodzielnie.
Nie ma jednej, idealnej pozycji, która byłaby odpowiednia dla każdego. Pozycja jest również dobierana na podstawie specyficznych problemów czy dolegliwości dziecka, między innymi problemów z refluksem, obniżonego lub podwyższonego napięcia mięśniowego oraz innych kłopotów zdrowotnych.
Karmienie spod pachy
Jedną z najpopularniejszych pozycji do naturalnego karmienia dziecka jest pozycja spod pachy, nazywana również pozycją futbolową lub uchwytem rugby. W tej pozycji dziecko ma zapewnione prawidłowe podparcie dla całego ciała, mama natomiast ma kontrolę nad tym, jak maluch chwyta brodawkę i w jaki sposób ssie pokarm. W tej pozycji można zareagować na wszelkie nieprawidłowości związane z pobieraniem pokarmu. Karmienie spod pachy doskonale sprawdza się w przypadku dzieci słabo ssących i wcześniaków, a także dla mam po cesarskim cięciu.
Takie rozwiązanie będzie też bardzo dobre w przypadku nauki karmienia, dla mam z dużym biustem, a także z trudnymi do uchwycenia brodawkami. Warto również wspomnieć, że karmienie spod pachy jest zalecane przy wszelkich zastojach i zapaleniach piersi. Bardzo ułatwia bowiem opróżnianie bocznych kanalików, a co za tym idzie – ogranicza ryzyko pojawienia się kolejnych zastojów i kłopotów z zaleganiem pokarmu.
Na czym polega karmienie spod pachy?
Jak wygląda karmienie spod pachy? Dziecko należy wziąć w taki sposób, aby jego nóżki znajdowały się pod pachą, a brzuch przylegał do brzucha matki. Plecy malucha leżą na przedramieniu, a główka podtrzymywana jest przez dłoń matki. Mama karmiąca powinna usiąść w takiej pozycji, by jednocześnie wygodnie opierać się o ścianę oraz aby maluch miał przestrzeń na swobodne ułożenie nóżek. Nie jest wskazane, aby dziecko opierało nóżki o ścianę, fotel czy kanapę.
Pozycja spod pachy jest też bardzo dobra dla budowania więzi mamy z dzieckiem, zapewnia bowiem odpowiednią bliskość. Choć jest to wygodna i sprawdzona pozycja, może po pewnym czasie okazać się dla dziecka lub mamy nieodpowiednia. Jeśli maluch będzie podczas karmienia marudził lub mamę karmiącą będą bolały plecy, dobrze jest wypróbować także inne pozycje. Nie trzeba karmić dziecka wyłącznie w jednej pozycji, można je dowolnie zmieniać.