Jaki system operacyjny wybrać?

0
753
system operacyjny który wybrać
fot. pixabay.com

System operacyjny stanowi podstawę każdego laptopa i komputera stacjonarnego. To właśnie od niego zależy czy praca na sprzęcie będzie sprawna i łatwa oraz czy będzie możliwe granie nawet w mało wymagające gry. Rynek oferuje systemy operacyjne z trzech rodzin: MacOS, Windows oraz Linuxa. Który z nich sprawdzi się najlepiej?

System Windows – najpopularniejszy system operacyjny

Rodzina systemu Windows jest bardzo duża. Znajdziecie w niej Windows XP, Vista, 7 i nowsze, czyli 8 i 10. Każdy z nich ma zarówno swoich zwolenników i przeciwników. Wydawca całej rodziny skupia się jednak tylko i wyłącznie na najnowszej wersji, czyli Windowsie 10. Jest ona na bieżąco aktualizowana, a reszta starych systemów nie jest już niestety wspierana przez producenta. Windows to bardzo uniwersalny system, który sprawdzi się w wielu przypadkach. Możesz używać go do nauki, pracy oraz grania w mniej wymagające tytuły. 

windows linux macOS który system operacyjny jest najlepszy
fot. pixabay.com

Windows 10 jest bardzo stabilnym systemem, który charakteryzuje się szybkością działania. Szybkość widać głównie na sprzętach mocniejszych, dostosowanych np. typowo do grania. System operacyjny Windows dostępny jest w trzech podstawowych wydaniach. Najtańszą wersją jest Home. Jest ona przeznaczona dla użytkowników domowych. Nie posiada zaawansowanych rozwiązań, ponieważ stworzono go z myślą o uczniach, osobach lubiących przeglądać internet oraz  tych, którzy lubią słuchać muzyki i oglądać filmy. Wersja Pro jest nieco droższa od Home i przeznaczono ją dla bardziej doświadczonych użytkowników domowych oraz niewielkich biznesów. Specjalnie dla nich producent umożliwia dostęp do dodatkowych narzędzi zabezpieczających i administracyjnych. Wersja Enterprise jest najdroższa i przeznaczona dla biznesmenów i korporacji. Oferuje maksymalną funkcjonalność oraz szereg bardzo zaawansowanych rozwiązań. 

System MacOS – dla najbardziej wybrednych i wymagających użytkowników

Systemu MacOS nie można kupić osobno. Jest to część każdego urządzenia produkowanego przez firmę Apple. System posiadają zarówno komputery, laptopy, jak i urządzenia mobilne. Można, więc śmiało powiedzieć, że wybierając system z tej rodziny, wybieramy od razu urządzenie. Najnowszą wersją systemu jest Sierra. Charakteryzuje się bardzo dużą wydajnością i niezwykle intuicyjną obsługa. Niestety zmiana środowiska z Windows na MacOS może sprawić użytkownikom nieco problemów. Potrzeba będzie sporo czasu zanim w pełni nauczysz się całkiem nowych zasad działania. System od firmy Apple jest polaczeniem wielozadaniowości, wielu przydatnych aplikacji i ciągłej pracy w chmurze. Ogromnym plusem posiadania urządzeń firmy Apple jest ich współpraca na każdym polu. 

Linux – czy sprawdzi się u każdego?

System Linux jest w pełni darmowy i przez to najczęściej określa się go jako ten gorszy system operacyjny. Czy tak faktycznie jest? Niekoniecznie, ponieważ jest to najbezpieczniejszy system na rynku, charakteryzuje się niezwykłą wydajnością i pozwala użytkownikowi na maksymalną kontrolę nad wyglądem interfejsu i wszelkich ustawień. Każdy użytkownik ma zatem możliwość dostosowania się do swoich indywidualnych potrzeb. Najnowszymi wersjami systemu Linux są Ubuntu, openSUSE oraz LinuxMint. Można je zainstalować bez większych problemów i obecnie nie trzeba wpisywać już szeregu moment w trybie tekstowym. Jedynym minusem tego systemu jest fakt, że niekoniecznie posłuży graczom. Większość gier niestety nie działa poza systemem Windows. 

najbezpieczniejszy system operacyjny

Który system wybrać?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na postawione pytanie. Wszystko zależy, do czego ma nam posłużyć. 

Dla gracza zdecydowanie najlepiej sprawdzi się system Windows 10 w wersji Home lub Pro. Gracz nie będzie miał problemów z uruchomieniem nawet najnowszych gier. Mimo tego, że coraz więcej tytułów może działać na systemach Linux i MacOS to niestety ich użytkownicy ciągle pozostają daleko w tyle. Windows 10 oferuje użytkownikom także bardzo nowoczesne biblioteki DirectX 12. Ich zadaniem jest maksymalne wykorzystanie mocy karty graficznej. 

W przypadku systemu idealnego do pracy wybór się komplikuje. Wiele zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Osoby używające tylko przeglądarki, prostych programów graficznych oraz pakietu biurowego z powodzeniem mogą wybrać darmowego Linuxa. System działa bardzo płynnie i jest naprawdę dobrze zabezpieczony. 

System MacOS oraz Windows w wersji Pro powinni wybrać biznesmeni. Systemy świetnie sprawdzą się w przypadku wykorzystywania do pracy znacznie bardziej zaawansowanego oprogramowania. 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here