Słabnący sygnał internetu oraz przerywanie go to prawdziwa udręka każdego użytkownika. Podczas zawierania umowy z dostawcą usług liczymy, że otrzymamy prędkość zawartą w umowie. Jednak nie zawsze tak jest. Czasami zdarza się, że łączność w formie bezprzewodowej napotyka na swojej drodze różnego rodzaju przeszkody, które osłabiają sygnał. Można sobie z tym poradzić za pomocą repeatera. Jaki wybrać, aby wzmocnić sygnał WiFi?
Repeater nie potrzebuje łączenia przewodami z innymi urządzeniami. Dzięki temu jest to naprawdę wygodne rozwiazanie, które może poprawić jakość sygnału. Jego działanie jest bardzo proste. Ma za zadanie rozszerzyć działanie sieci oraz wzmocnij jej zasięg. Można stosować kilka wzmacniaczy sygnału jednocześnie.
Sygnały, które informują o potrzebie wzmocnienia sygnału
W przypadku dużych mieszkań oraz domów jednorodzinnych może wystąpić sytuacja, kiedy materiał użyty do budowania ścian tłumi zasięg WiFi. Jest to dość często spotykana sytuacja, zwłaszcza w miejskich blokach z wielkiej płyty (żelbet). Ściany ceglane czy drewniane również mogą nieznacznie tłumić zasięg, jednak nie jest to tak odczuwalne jak w przypadku żelbetu.

Posiadacze domów z ogrodem na pewno również znają problem ginącego sygnału. Bez repeatera niestety sygnał nie jest w stanie objąć dużej powierzchni. Podobnie sprawa wygląda w domach piętrowych. Wtedy również konieczne jest zastosowanie wzmocnienia, które zostanie ustawione dodatkowo na każdym piętrze budynku.
Jeżeli lubisz oglądać filmy poprzez technologię SMART TV niestety nie obędzie się bez stabilnego łącza. Pomóc może w tym ustawienia obok telewizora wzmacniacza, który nie tylko ustabilizuje i zwiększy zasięg, ale również go wzmocni.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru repeatera?
W pierwszej kolejności powinieneś zwrócić uwagę na szybkość transmisji danych. Informuje to użytkownika o maksymalnej prędkości przesyłu danych. Jest to niezwykle ważne, jeżeli zależy Ci na dużym wzmocnieniu sygnału. Tańsze urządzenia oferują transmisję danych z prędkością do 300 Mbps, ale już te bardziej zaawansowane oferują ponad 1000 Mbps. Powinno wybierać się urządzenia oferujące jak największą prędkość.
Sieć LAN będzie konieczna, jeżeli chcesz podłączyć wzmacniacz do konkretnego urządzenia. Jest to przydatne zwłaszcza w starszych telewizorach, które nie oferują użytkownikom łączności bezprzewodowej. W takim przypadku koniczne będzie podłączenie repeatera za pomocą złącza.

W zależności od modelu wzmacniacza, może on obsługiwać tylko jedną częstotliwość lub też więcej. Podstawowym pasmem, które obsługuje każdy wzmacniacz jest 2.4 GHz. Niektóre z nich wyposażono jednak w obsługę pasma o częstotliwości 5 GHz. W przypadku, gdy pierwsze z nich będzie za bardzo zatłoczone, użytkownik zostanie przełączony na pasmo drugie. Zapewnia to niezwykłą stabilność łącza.
Podłączanie i konfiguracja wzmacniaczy
Na początku warto zaznaczyć, że proces konfiguracji jest zależny od konkretnego urządzenia. Jednak nie powinien on sprawić problemu z nawet amatorowi, ponieważ cały proces w prosty sposób opisany, a przechodzenie przez kolejne kroki jest niezwykle intuicyjne. W zależności od zakupionego modelu może on wymagać podłączenia do komputera w celu instalacji niezbędnych sterowników lub można bezpośrednio skonfigurować repeater z routerem. Podłączenia do komputera nie wymagają urządzenia takie jak WiFi Extender. Taki wzmacniacz jest podłączany do standardowego gniazdka elektrycznego. Sygnał wymagający wzmocnienia jest wyłapywany przez urządzenie, które następnie przesyła go dalej.
Koniecznością jest wybranie takiego miejsca, które zapewni najlepszą pracę wzmacniacza. Powinno się wybrać miejsce, gdzie sygnał jest duże, ale zaraz za tym punktem staje się znacznie słabszy. W celu sprawdzenia poziomu sygnału w poszczególnych miejscach domu najlepiej jest zainstalować bezpłatną aplikację, która to umożliwi. Jeżeli znajdziesz już miejsce, w którym jakość sygnału słabnie, wepnij tam wzmacniacz. Od teraz możesz cieszyć się stabilnym łączem bez zakłóceń!