Osoby korzystające z urządzeń mobilnych na pewno znają ten moment, kiedy urządzenie rozładowuje się w najmniej oczekiwanym momencie. Rozwiązaniem w tak kryzysowej sytuacji jest zawsze posiadanie pod ręką powerbanka. Ostatnimi czasy gadżet stał się niezwykle popularny. Rynek oferuje naprawdę szeroki wachlarz możliwości, ale który powerbank będzie najlepszy?
Pojemność powerbanka
Jest to najbardziej istotna kwestia podczas wybierania urządzenia, ponieważ pojemność powerbenka powinna umożliwić użytkownikowi na co najmniej podwójne naładowanie baterii w smartfonie. Najczęściej minimalną i zadowalającą wartością jest 5000 mAh. Należy jednak brać pod uwagę, że powerbanki samoczynnie zużywają energię i kształtuje się to na poziomie 20% całej pojemności.
Jakie urządzenia można ładować przy pomocy powerbenka?
Każdy powerbank dostępny na rynku posiada co najmniej dwa złącza umożliwiające ładowanie innych urządzeń. MicroUSB służy do ładowania samego powerbanka, a port USB odpowiada za przekazywanie energii z powerbanka do urządzenia zewnętrznego. Najczęściej ładowanymi urządzenia są zdecydowanie smartfony i tablety. Nie należy jednak zapominać, że za pomocą powerbanka można bez problemu naładować także odtwarzacze muzyczne, przenośne konsole do gier, nawigacje samochodowe, kamery i smartwatche. Każdy powerbank posiada w zestawie przewód umożliwiający ładowanie wyżej wymienionych urządzeń. Posiadacze sprzętu firmy Apple muszą jednak zaopatrzyć się w swój przewód ze złączem Lightning.
Różne oznaczenia na portach USB w powerbankach
Producenci oferują powerbanki z dwoma portami USB. Do czego służy każdy z nich? Oprócz tego, że takim powerbankiem można ładować dwa urządzenia jednocześnie, służą one do czegoś zupełnie innego.

Urządzenie posiadające dwa porty ma je ponumerowane. Jeden to port 1A, a drugi 2A. Port 2A odpowiada za szybsze ładowanie. Jest ono bardzo zbliżone do ładowania urządzeniu przy użyciu klasycznego gniazdka. Jeżeli zależy Ci na szybszym ładowaniu sprzętu, będzie to dla Ciebie najlepsze rozwiazanie, z którego na pewno warto skorzystać.
Funkcje oferowane przez powerbanki
Najczęściej spotykaną funkcją jest lampka LED. Jest to całkiem ciekawa opcja, ponieważ daje naprawdę mocne światło nie zużywając przy tym dużej ilości energii. W niektórych sytuacjach może okazać się naprawdę przydatna. Inną funkcją, którą oferują powerbanki jest ładowarka solarna. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie pozwalające na ładowanie urządzenia bez konieczności podłączania go do zasilania. Bardziej nowoczesne urządzenia informują także użytkownika o poziomie naładowania baterii poprzez wyświetlanie procentowego poziomu na ekranie LCD. Najczęściej jednak powerbanki są wyposażone w 3 lub 4 diody i to za ich pomocą można dowiedzieć się o poziomie naładowania sprzętu.
Jak dbać o powerbanka, aby długo służył?
Każdy użytkownik chce, aby zakupiony sprzęt służył mu maksymalnie długo. Nie inaczej jest w przypadku powerbanków. Istnieje kilka praktycznych porad, które skutecznie wydłużą żywotność każdego powerbanka. Dbanie o brak uszkodzeń na zewnętrznej części urządzenia i zadbanie o wnętrz, czyli baterię, pozwolą cieszyć się sprzętem przez długie lata.

Najlepiej jest wykonywać pełne cykle ładowania. Powerbanka można podłączać na noc, ponieważ przez kilka godzin kiedy śpisz, bez problemu naładuje się do pełna. Jeżeli jednak przez dłuższy czas wiesz, że nie będziesz używać urządzenia, to w celu zadbania o nie, zalecane jest chociaż raz w miesiącu naładowanie i rozładowanie powerbanka. Kolejną niezwykle ważną kwestią, która przedłuży żywotność baterii jest pozostawianie naładowania od 30 do 70%. Nigdy nie zostawiaj na dłuższy czas całkowicie rozładowanego powerbanka. Przyczynia się to do krótszego trzymania energii w późniejszym czasie.
Powerbank – jaki to koszt?
Cena sprzętu silnie uzależniona jest od jego pojemności oraz dodatkowych funkcji, które oferuje. Jednak można powiedzieć, że przedział cenowy kształtuje się od 50 zł (mniejsze pojemności i bez dodatkowych funkcji) do nawet 400 zł za powerbanki o dużej pojemności baterii i z szeregiem wielu innych funkcji.