Jak zgasić nauczyciela?

0
711
Jak zgasić nauczyciela?

O tym, że z nauczycielami bywa naprawdę ciężko, przekonał się zapewne każdy, kto chodził do szkoły i borykał się z trudnymi osobami na różnych etapach edukacji. Nie wszyscy nauczyciele są pozytywnie nastawieni do swojej pracy, zdarzają się też tacy, dla których prawdziwą przyjemnością jest gnębienie uczniów. Takie jednostki często bywają dla uczniów niezapomniane do końca życia.

Problemy z nauczycielami

O niektórych nauczycielach krążą w szkołach i poza nimi legendy, choć nie zawsze z pozytywnych powodów. Niektórzy nauczyciele często zachowują się tak, jakby minęli się z powołaniem, z dużą wyższością i traktują uczniów, uważają się za alfę i omegę i są kompletnie zamknięci na inne zdanie, a nawet na to, że uczeń czasami może mieć rację. Uczniowie z takimi nauczycielami mają często problemy. Nie wszyscy są w stanie być asertywni i nie dać się wciągnąć w dziwną grę, jaką czasem nauczyciele prowadzą. Warto nauczyć się radzić sobie z takimi prowadzącymi lekcje, gdyż w przeciwnym razie będziemy mieć problemy przez wiele szkolnych lat.

Jak zgasić nauczyciela?

Jak zgasić nauczyciela, który za wszelką cenę chce udowodnić, że uczniowie nie są najmądrzejsi? Przede wszystkim wiedzą na temat ich przedmiotu. Bardzo często nauczyciele jako swoje ofiary do niewybrednych żartów czy znęcania się obierają tych uczniów, którzy z danym przedmiotem mają poważne kłopoty. A dręczeni uczniowie zaczynają takiego przedmiotu nienawidzić, co dodatkowo utrudnia im naukę. Najlepiej jest jednak po prostu postawić na systematyczną naukę, nadrabianie zaległości, a być może także zdobywanie dodatkowej wiedzy w temacie.

Nauczyciel, który zauważy, że nie jest w stanie złapać ucznia na niewiedzy, być może wkrótce zacznie go traktować zupełnie inaczej. Warto więc uczyć się systematycznie, oczywiście nie tylko po to, by w odpowiednim czasie zgasić nauczyciela, ale również dla samego siebie. Uczeń, który ma wiedzę jest po prostu bardziej pewny siebie i lepiej czuje się w kontakcie z nauczycielami.

Prawa ucznia

Dobrym sposobem na zgaszenie nauczyciela jest również wiedza na temat własnych praw, czyli praw ucznia. W każdej szkole obowiązują konkretne zasady, których przestrzegać muszą zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Jeśli zasady są przez nauczyciela łamane, a uczniowie zupełnie nie reagują, dochodzi do sytuacji, w której nauczyciel faktycznie może się czuć jak władca i osoba, której nikt nie może zaszkodzić. Tymczasem każdy uczeń, który zna swoje prawa i widzi, że są łamane, ma wiele możliwości skutecznego zareagowania.

Tu dobrym pomysłem będzie rozmowa z rodzicami, którzy w razie potrzeby mogą zająć się tematem na poważnie. Starsi uczniowie mogą natomiast działać na własną rękę – gdy nauczyciel zachowuje się niewłaściwie, warto zgłosić to do wyższej instancji, czyli do jego przełożonych. Choć w wielu przypadkach problemem może być to, że dyrekcja bardziej wiedzy nauczycielom niż uczniom, to w ostatnich latach zaczyna się to zmieniać. Każdy uczeń ma dziś telefon z opcją nagrywania. Warto z niego skorzystać w sytuacji, gdy nauczyciel przekracza granice, zachowuje się niewłaściwie czy w sposób nieodpowiedni prowadzi lekcje.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here