Jak zaktualizować BIOS?

0
728
Jak zaktualizować BIOS?

Gdy wymieniamy niektóre z części komputera, na przykład płytę główną, kartę graficzną czy procesor, okazuje się, że nie wszystko działa tak, jak tego oczekiwaliśmy. Bardzo często przyczyną jest przestarzała wersja BIOS-u. Warto więc go zaktualizować, dzięki czemu komputer będzie działał sprawnie i szybko. Aktualizacja BIOS jest dosyć szybka i nie wymaga zbyt wielu umiejętności, można więc sobie z tym poradzić bez konieczności oddawania komputera do fachowca.

Czym jest BIOS?

BIOS jest jednym z tych elementów, których na co dzień podczas korzystania z komputera nie widzimy. To stałe procedury, które pośredniczą między sprzętem, a systemem operacyjnym. W każdym komputerze BIOS jest wgrany domyślnie w pamięci ROM w płycie głównej. Nie musimy więc obawiać się, że tego BIOS-u u nas nie ma – na pewno jest, choć być może do tej pory nie mieliśmy potrzeby, aby go aktualizować lub w ogóle do niego zaglądać.

Aktualizacja BIOS

Aktualizacja BIOS bywa przydatna, a czasem wręcz niezbędna w chwili, gdy wymieniamy niektóre podzespoły komputera na nowsze, bardziej zaawansowane. Ich zainstalowanie, wgranie sterowników nie powoduje żadnych problemów, ale pomimo to okazuje się, że coś nie działa tak, jak powinno. Bardzo często przyczyną tego stanu rzeczy jest nasz BIOS, który w wersji zbyt przestarzałej może nie chcieć współpracować z nowym sprzętem. Jeśli chcemy, aby wszystko działało prawidłowo, warto zabrać się za jak najszybszą aktualizację.

Dzięki aktualizacji możemy mieć pewność, że w przyszłości błędy systemu będą naprawiane automatycznie i prawidłowo, a całość będzie bardziej wydajna i stabilna. Wgrywanie nowej wersji BIOS jest dosyć proste, jednak osoby, które do tej pory tego nie robiły, powinni zachować ostrożność i przede wszystkim zapoznać się z instrukcją lub ze szczegółowymi radami bardziej doświadczonych w tym temacie osób.

Jak zaktualizować BIOS?

Pierwszym krokiem do aktualizacji BIOS jest rozpoznanie swojej płyty głównej. Potrzebny nam będzie nie tylko model oraz typ, ale również pełna, konkretna nazwa. Płyty główne w zależności od modelu czy rodzaju mogą różnić się naprawdę niewielkimi szczegółami, ale może to też mieć znaczenie dla właściwej aktualizacji BIOS. Gdy już poznamy naszą płytę główną, trzeba poszukać w sieci jej producenta, który zawsze dodaje najnowsze wersje BIOS.

Korzystając z takiej strony możemy mieć pewność, że są to najnowsze wydania, które pod każdym względem działają prawidłowo. Dobrze jest również w tym miejscu upewnić się, czy aktualizacja, którą pobieramy, faktycznie jest nowsza niż ta wersja, która jest aktualnie zainstalowana na naszej płycie głównej. Po pobraniu aktualizacji należy wszystko przenieść w jedno miejsce w komputerze, najlepiej jest umieścić pliki w jednym folderze, a następnie odpalić instalację na komputerze. Po zainstalowaniu aktualizacji komputer wyłączamy, a następnie ponownie włączamy. Jeśli wszystko chodzi prawidłowo, nic się nie zawiesza i nie pojawiają się żadne ostrzegawcze komunikaty, oznacza to, że BIOS został poprawnie zainstalowany.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here