Jak wyliczyć procent?

0
939
Jak wyliczyć procent?

Matematyka bywa prawdziwą zmorą uczniów na każdym poziomie edukacji. Bardzo często uważają, że uczą się rzeczy zupełnie niepotrzebnych, które w dorosłym życiu nie przydadzą im się w żadnej sytuacji. Tymczasem w rzeczywistości sporo z umiejętności matematycznych przydaje się w różnych dziedzinach życia. Jedną z rzeczy, które zdecydowanie warto jest opanować, jest wyliczanie procentów. W życiu przyda nam się to wielokrotnie.

Znajomość procentów

O tym, że znajomość procentów ważna jest w codzienności, zdaje sobie sprawę z każdy, kto spotyka się w sklepach z promocjami. Jeśli widzimy przecenę 50 czy 30 procent, dobrze jest przecież wyliczyć sobie samodzielnie, ile trzeba będzie za daną rzecz zapłacić. Znajomość procentów przydaje się również w przypadku sięgania po wszelkie produkty bankowe, kredyty czy pożyczki.

Na podstawie wysokości oprocentowania możemy sobie wyliczyć, jak więcej od pożyczonej kwoty trzeba będzie oddać. Oczywiście, w dzisiejszych czasach liczenie procentów nie jest większym problemem. W sieci mamy do dyspozycji tyle kalkulatorów procentowych czy aplikacji liczących za nas, że bez problemu można sobie nawet skomplikowane procenty policzyć bez takiej umiejętności. Jednak przy codziennych zakupach zdecydowanie łatwiej będzie, jeśli jak wyliczyć procent będziemy wiedzieli bez konieczności odpalania żadnej strony internetowej czy aplikacji.

Jak wyliczyć procent?

W przypadku wiedzy o procentach niekoniecznie musimy mieć umiejętności wykonywania skomplikowanych zadań matematycznych, szczególnie zadań z treścią, które bywają sporą zmorą uczniów. Jednak wyliczenie konkretnego procenta z całości nie powinno być dla nas większym problemem. Wystarczy wyjść z założenia, że jeden procent jest setną częścią całości, a dziesięć procent jest daną liczbą podzieloną przez dziesięć. Takie zadanie jest bezproblemowe do wykonania nawet w głowie.

Jeśli chcemy policzyć przykładowo 30 procent z kwoty 50 zł., wystarczy nam wiedza, że dziesięć procent to 50 podzielone przez dziesięć czyli 5. Skoro 5 to dziesięć procent, to 30 procent będziemy prosto liczyć mnożąc 10 razy 3. Wychodzi nam 15. Jeśli więc w sklepie mamy produkt w cenie 50 złotych i przeceniony o 30 procent, możemy sobie bez problemu nawet w głowie policzyć, że zapłacimy 35 złotych. Takie proste liczenie sprawdza się praktycznie w przypadku każdych kwot. Nawet, jeśli są one bardziej skomplikowane i zawierają cząstkowe liczby, można sobie mniej więcej zaokrąglić i policzyć ile dany produkt będzie kosztował po promocji.

Liczenie procentów

Liczenie procentów z liczb może początkowo wydawać się mocno skomplikowane, jeśli jednak załapiemy zasadę wyliczania procentów, okaże się, że nie będziemy mieć z tym problemów nawet wtedy, jeśli wszystko trzeba będzie policzyć w głowie. Jak widać, szkolna matematyka w tym wydaniu może być całkiem przydatna w codziennym, realnym życiu. Nie warto więc negować wszystkiego, czego uczymy się w szkole – nie zawsze musimy przyswajać wyłącznie niepotrzebną i nieprzydatną wiedzę.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here