Jak wydłużyć czas pracy baterii w smartfonie?

1
1042
jak wydłużyć czas pracy baterii w smartfonie
fot. pixabay.com

W każdym miesiącu na sklepowych półkach pojawia się kilkanaście, a niekiedy kilkadziesiąt nowych modeli smartfonów. Producenci dbają o coraz smuklejszy wygląd nowych modeli oraz wzmocnienie ich podzespołów. Wraz z przypływem nowoczesnych funkcji, w które wyposażone są telefony, nie zawsze idzie w parze ich energooszczędność i długa praca baterii. Jaki smartfon z dobrą baterią wybrać?

Wiele osób zapytanych o to, czego oczekują od urządzenia, odpowiedzą, że poszukują sprzętu z dobrą i wytrzymałą baterią. Jest to kluczowa kwestia zwłaszcza dla osób, których narzędziem pracy jest właśnie smartfon. 

Co najbardziej wyczerpuje baterię w smartfonie?

Nie od dziś wiadomo, że im większy ekran telefonu, tym więcej energii zużywa. Nie oznacza to jednak, że jest tak w przypadku każdego modelu. Wiele zależy od rozdzielczości oraz oferowanych funkcji. Najwiecej energii zużyje smartfon z wyświetlaniem w FullHD. Jednak długi czas baterii w takim przypadku nie jest całkowicie niemożliwy. Wiele zależy tutaj od pojemności baterii, która znajduje się wewnątrz urządzenia, ale wpływ na żywotność mają także aktualizacje oprogramowania i komponenty całego sprzętu. 

Dobrymi przykładami smartfonów z dużymi wyświetlaczami i długą żywotnością baterii są Xiaomi Redmi Note 8T oraz Samsung Galaxy A71. 

Nie tylko wielkość ekranu i jego jasność mają wpływ na krótki czas pracy baterii. Wpływa na to także procesor, który nie zawsze  jest najnowszym modelem. Procesory, które zostały wykonane w starszych technologiach potrafią naprawdę skutecznie zużywać energię. Dzieje się to głównie podczas grania w gry lub nagrywania filmów. Osoby często korzystające z GPS-u także mogą narzekać na krótką pracę na jednym ładowaniu. 

Jak oszczędzać baterię w smartfonie?

Po pierwsze i najważniejsze – kontroluj jasność ekranu. Jest to najprostszy sposób na wydłużenie pracy baterii. W większości urządzeń bez problemu można ustawić jasność dostosowywaną do światła w pomieszczeniu lub na dworze. Jednak jeżeli nie chcesz ustawiać automatycznego dostosowywania jasności, możesz samodzielnie zmienić to w ustawieniach. Wystarczy, że wybierzesz poziom jasności na 60-70%. Nie wpłynie to na komfort korzystania z urządzenia, a znacznie poprawi długość pracy smartfona na jednym ładowaniu. 

Będąc przy jasności ekranu, warto wspomnieć o czasie wygaszania się go. Należy ustawić w miarę krótki czas. Najlepiej postawić na kilka sekund. Przeważnie telefony mają automatycznie ustawione aż kilkadziesiąt sekund pracy telefonu w bezczynności. Takie ustawienia skutecznie rozładowują baterię.

Jeżeli nie używasz w danej chwili funkcji takich jak GPS, Bluetooth czy NFC to po prostu je wyłącz. Są to funkcje, z których nie korzysta się bez przerwy, więc nie muszą być one włączone cały czas. Zrezygnowanie z nich wpłynie bardzo korzystnie na dłuższą pracę baterii.

Aktualizacje systemu i poszczególnych aplikacji nie pojawiają się bez powodu. Każda aplikacja niesie za sobą szereg poprawek, które dotyczą również energooszczędności. Dodatkowo, warto zaznaczyć, że w celu wydłużenia pracy baterii warto zrezygnować ze zbędnych powiadomień oraz  wibracji. 

Animowane tapety także obniżają czas pracy baterii. Najlepiej postawić na tapetę w stonowanych, ciemniejszych kolorach, która nie będzie wymagała od urządzenia dużej ilości energii. 

wydłużenie żywotności baterii w smartfonie
fot. pixabay.com

Jak wydłużyć czas pracy baterii?

Jeżeli powyższe rady nie zlikwidują problemu krótkiej żywotności baterii, można zastosować wspomaganie jej w kryzysowych sytuacjach. Do tego celu przyda się na pewno powerbank. Jest to ciekawe rozwiazanie, które staje się coraz bardziej popularne wśród użytkowników. Powerbank to nic innego jak zewnętrzna bateria, która umożliwi naładowanie smartfona podczas podróży lub intensywnego używania smartfona poza domem. Przenośnie baterie różnią się między sobą pojemnością. Najmniejsze mają około 3000 mAh, a te bardziej pojemne nawet 10000 mAh. Powerbanki z większą pojemnością pozwalają na nawet trzykrotne naładowanie smartfona. 

Innym, ale nie zawsze możliwym do zastosowania sposobem, jest zakup dodatkowej baterii. Obecnie na rynku są dostępne raczej smartfony, które nie umożliwiają samodzielnej wymiany baterii. Jeżeli jednak Twój telefon posiada tę opcję, to bez problemu możesz z niej skorzystać. 

PODZIEL SIĘ

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here