Jak szybko czytać?

0
625
Jak szybko czytać?

Zastanawiasz się, czy jest możliwe szybsze i efektywniejsze czytanie? Wiele osób, które na co dzień dużo czytają zastanawia się, czy mogliby w znacznym stopniu poprawić swoje wyniki. Wiąże się to z tym, że obecnie mamy dostęp do dość pokaźnej ilości literatury, czy to popularnej, czy to też branżowej. Ktoś kto chce się zaznajomić z takim dobrodziejstwem musi niestety poświęcać na to dużo czasu. Czytając wolno nie jesteśmy w stanie przebrnąć przez tyle książek, ile byśmy chcieli. Dlatego też warto nauczyć się technik szybkiego czytania.

Jak szybko czytać?

Zatem jak szybko czytać? Przede wszystkim warto wiedzieć, że szybkie czytanie w dużej mierze polega na tym, aby wzrokiem obejmować znacznie większe obszary tekstu, niż czyniliśmy to dotychczas . Jeśli zależy nam na szybkim czytaniu, to powinniśmy obejmować wzrokiem nie tylko całe słowa, czy też zdania, ale nawet grupy zdań. W naprawdę szybkim czytaniu pomoże nam obejmowanie wzrokiem jednocześnie całego akapitu.

Oczywiście taka umiejętność jest dość trudna do uzyskania. Wymaga to wielu ćwiczeń, a także wytrwałości. Oczywiście jeśli uda nam się czytać całe akapity jednocześnie, wówczas szybkość naszego czytania niepomiernie wzrośnie. Oczywiście warto również wiedzieć, że szybkie czytanie polega również na tym, aby nie wymawiać czytanych zdań, czy też słów w głowie. Często tak robimy, a to w znacznym stopniu spowalnia proces czytania. Wówczas nasze czytanie jest tak wolne jakbyśmy czytali na głos.

Oczywiście szybkie czytanie to jedna kwestia, jest to oczywiście umiejętność, która może być dla nas niezwykle pomocna. Jednak możemy tutaj wpaść w dość poważną pułapkę, albowiem szybkie czytanie nie zawsze wiąże się z czytaniem ze zrozumieniem. Zachodzi tutaj pewien problem, bowiem szybko czytając niestety możemy pominąć bardzo ważne kwestie lub też po prostu ich nie zapamiętać. Dlatego też musimy zastanowić się, czy tak naprawdę zależy nam na szybkim czytaniu, albo zdobyć taką wprawę, kiedy szybkie czytanie nie przeszkadza nam w odpowiednim rozumieniu tekstu.

Co pomoże nam w uzyskaniu umiejętności szybkiego czytania?

Zastanówmy się w tym miejscu, w jaki sposób możemy sobie pomóc w szybkim uzyskaniu umiejętności szybkiego czytania. Przede wszystkim, wedle starego powiedzenia, że ćwiczenia czynią mistrzem, w szybkim uzyskaniu umiejętności szybkiego czytania, pomoże nam przede wszystkim to, że będziemy dużo i często czytać.

Wydaje się, że ta rada jest dość banalna, niemniej jednak osoby, które często sięgają po książkę, czytają znacznie szybciej, od osób które po tę książkę sięgają okazjonalnie. Tak więc wystarczy, że będziemy często czytać książki. Oczywiście kilka książek przeczytanych w ciągu roku raczej nie pomoże nam w uzyskaniu umiejętności szybkiego czytania. Tutaj trzeba sięgać po książkę znacznie częściej. Czytanie jednej książki na tydzień to już dość sporo. I takie tempo w czytaniu książek sprawi, że będziemy czytać w znacznie szybszym tempie.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here