Jak sprawdzić IP komputera?

0
728
Jak sprawdzić IP komputera?

Sprawdzenie IP komputera może się niektórym osobom wydawać zadaniem dla profesjonalistów i osób, które doskonale znają się na komputerach. W rzeczywistości jednak nie jest to skomplikowane i każdy może bez problemu samodzielnie sprawdzić swój adres IP. Wystarczy wykonać kilka czynności i wybrać odpowiednie opcje w ustawieniach komputera.

Czym jest IP?

Zanim zaczniemy sprawdzać adres IP komputera, warto dowiedzieć się, czym w ogóle to tajemnicze IP jest. W dużym skrócie jest to numer identyfikacyjny komputera lub serwera w sieci, który jest przypisywany każdemu komputerowi. Podstawowym zadaniem IP jest bezproblemowe komunikowanie się z innymi urządzeniami. Jest również pomocne przy identyfikacji użytkowników sieci czy właścicieli komputerów.

Adres IP może występować w dwóch formach – stałej i zmiennej. Stałe IP zawsze jest takie samo, nigdy się nie zmienia nawet wtedy, gdy nasz router zostanie zresetowany. Ze zmiennym IP mamy do czynienia wtedy, gdy numer jest przypisywany za każdym razem, gdy urządzenie podłączy się do sieci. Najczęściej takie IP zmieniane jest raz na 24 godziny lub częściej, jeśli użytkownik samodzielnie, ręcznie podłącza się do sieci.

Jak sprawdzić IP komputera?

Sprawdzenie adresu IP komputera jest proste, ale warto wziąć pod uwagę system, na jakim nasz komputer pracuje. W każdym poszukiwanie IP może być nieco inne, jednak za każdym razem wymaga jedynie kilku działań. W Windowsie XP naciskamy przycisk Start, następnie przechodzimy do panelu sterowania i wyszukujemy połączenia sieciowe i internetowe, a z nich wybieramy połączenia sieciowe, gdzie wyświetli się nam nasze IP. Jeśli jednak nasz komputer w Windowsie XP jest połączony do sieci bezprzewodowej, można sprawdzić nasze IP jednym kliknięciem po naciśnięciu ikonki informującej o połączeniu z wi-fi.

Jeśli naszym systemem jest Windows 8, korzystamy z przycisku Windows na klawiaturze. Tu potrzebne będą następujące działania – klikamy klawisz Windows oraz F, pojawia nam się pole wyszukiwania, w którym trzeba wpisać panel sterowania i nacisnąć enter. Następnie pojawi nam się opcja sieć i internet, w której po rozwinięciu naciskamy na centrum sieci i udostępniania oraz w zakładkę zmień ustawienia. Tam zaznaczamy Ethernet, wciskamy status oraz szczegóły i w ten sposób dochodzimy do naszego IP. W tym przypadku kroków do wykonania jest nieco więcej, jednak po kilkukrotnym przejściu całej procedury zaczniemy to robić automatycznie.

Do czego służy adres IP?

Wiele osób może sobie też zadawać pytanie, po co w ogóle jest adres IP. Okazuje się, że ten numer identyfikacyjny służy do różnych celów. Podstawowym celem jest wzajemna komunikacja urządzeń pracujących w sieci, a także identyfikacja sieci oraz odbiorcy, do którego wysyła się komunikat. Adres IP pozwala również na wyszukiwanie interesujących treści, portali i stron internetowych. Znajomość IP przydaje się również do wydzielania transferu dla poszczególnych urządzeń znajdujących się w gospodarstwie domowym. Daje również możliwość ochrony osób niepełnoletnich przed dostępem do tych treści, które nie są dla nich przeznaczone.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here