Jak rozliczyć samozatrudnienie u byłego pracodawcy?

0
1265
samozatrudnienie

Wybierając samozatrudnienie pracownik rejestrują własną działalność gospodarczą w celu świadczenia określonych usług dla sowich potencjalnych przełożonych. Samozatrudnienie u byłego pracodawcy może nastąpić z chwilą, gdy pracownik złoży wypowiedzenie umowy o pracę, a następnie założy swoją firmę i ponownie nawiąże współpracę ze swoim byłym pracodawcą. Pracownik będący już samozatrudniony będzie posiadał takie same obowiązki jakie miał gdy był zatrudniony na umowę o pracę z tym, że zmieni się opodatkowana współpraca z byłym pracodawcą.

Będąc samozatrudnionym w koszty zalicza się tylko wydatki, które zostały faktycznie poniesione, co jest bardzo dużą korzyścią. Jednak będąc samozatrudnionym należy pamiętać o obowiązkowym opłaceniu składek, których wysokość nie jest uzależniona od wielości przychodów, chyba że świadczone będą usługi na rzecz byłego pracodawcy to wtedy takie udogodnienie nowemu przedsiębiorcy nie będzie przysługiwało.

Będąc samozatrudnionym i chcąc świadczyć usługi na rzecz byłego pracodawcy należy wybrać odpowiednią formę opodatkowania, Należy jednak mieć na uwadze, że w ciągu pierwszego roku prowadzenia działalności i świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy istnieje możliwość wybrania jedynie opodatkowania działalności na zasadach ogólnych przy skali podatkowej na poziomie 18% i 32%. Zmiana na skale podatkową na poziomie 19% będzie mogła nastąpić dopiero po roku od założenia takiej działalności.

Możliwe jest także rozliczenie za pomocą ryczałtu. Jest to uproszczona forma rozliczenia, jednak możliwa tylko wtedy gdy dochód nie przekracza określonego progu.W przypadku ryczałtu nie ma możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodów.

Opodatkowana współpraca z byłym pracodawcą może obejmować również kartę podatkową. Taka forma opodatkowania będzie możliwa jedynie w przypadku, gdy samozatrudniony nie świadczy tych samych usług, które świadczył w chwili, gdy był zatrudniony na umowę o pracę.

Przed świadczeniem usług byłemu pracodawcy należy zastanowić się, która forma opodatkowania będzie tą właściwą i mieć na uwadze, że w pierwszym roku forma opodatkowania jest z góry narzucona.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here