Jak poradzić sobie z depresją?

0
519
Jak poradzić sobie z depresją?

Depresja należy obecnie do chorób cywilizacyjnych, które dotykają coraz więcej osób. To poważna choroba, która wymaga szybkiej reakcji, wsparcia bliskich i przede wszystkim profesjonalnego leczenia. Warto więc reagować na wszelkie symptomy, które mogą świadczyć o tym, że ktoś z naszej rodziny czy znajomych zmaga się z zaburzeniami depresyjnymi.

Czym jest depresja?

Depresja to coś dużo więcej niż chwilowe obniżenie nastroju, które pojawia się u każdego raz na jakiś czas. Zdarzają się chwile spadku aktywności i kiepski nastrój w sytuacji, gdy mamy poważne problemy, tracimy bliską osobę, pracę, a nawet w sezonie jesienno-zimowym, gdy brak słońca mocno daje się we znaki. Jednak depresja jest niezwiązana ani z pogodą, ani z sytuacją życiową osoby chorej. Nawet osoby, które wydawałoby się, że mają w życiu praktycznie wszystko, zmagają się z depresją. Warto również pamiętać, że nieleczona depresja jest jedną z najczęstszych przyczyn prób samobójczych – nie jest to więc żadna fanaberia i z pewnością na osoby chorujące na depresję nie działają takie słowa, jak weź się w garść, wyjdź do ludzi, przebywaj więcej na świeżym powietrzu, a depresja minie.

Przyczyny depresji

Przyczyny depresji bywają różne, zarówno genetyczne, jak i związane ze zmianami funkcjonowania mózgu, sytuacją życiową i wieloma innymi czynnikami. Aby depresja była właściwie leczona, powinna być przede wszystkim zdiagnozowana. Tymczasem osoby chorujące na depresję często nie dają sobie pomóc – zamykają się w czterech Cianach, ograniczają aktywności życiowe, alienują się od rodziny czy znajomych. W depresji bardzo ważne jest więc wsparcie bliskich osób. Czasem osoba chorująca na depresję nie zdaje sobie sprawy ze swojego kiepskiego stanu lub też nie ma świadomości, że jej czarne widzenie świata jest jak najbardziej możliwe do wyleczenia. Aby poradzić sobie z depresją, trzeba więc zwrócić się po pomoc. Najlepiej wybrać się do lekarza rodzinnego, który skieruje nas do lekarza psychiatry. Ten postawi właściwą diagnozę i włączy odpowiednią terapię, przede wszystkim leki przeciwdepresyjne, a w razie potrzeby także leki pomagające zasnąć czy uporać się z lękiem. Zdarza się, że chorzy nie chcą farmakoterapii, bo boją się wpływu środków chemicznych na mózg. Tymczasem w przypadku poważnej depresji leki są podstawą właściwego leczenia.

Jak poradzić sobie z depresją?

Oprócz psychiatry, w leczeniu depresji pomocna jest profesjonalnie prowadzona psychoterapia. Wraz ze specjalistą osoba chora ma możliwość przepracowania swoich wewnętrznych lęków, zmiany sposobu postrzegania świata, uporania się z ciężkimi doświadczeniami. Psychoterapia depresji to proces długotrwały, trwający kilkanaście miesięcy, często nawet lat. Jednak fachowe leczenie jest niezbędne, jeśli ktoś chce faktycznie wyjść z depresji. Wszystkie rady dotyczące zmiany stylu życia, odżywiania, aktywności fizycznej mogą być jedynie uzupełnieniem profesjonalnego leczenia pod okiem specjalistów. Im szybciej osoba z depresją zgłosi się po pomoc, tym szybciej poczuje ulgę i pierwsze efekty solidnie prowadzonego leczenia.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here