FaceTime – co to jest i jak z niego korzystać?

0
1160
FaceTime jako alternatywa dla tradycyjnych rozmów telefonicznych
fot. unsplash.com

Posiadacze iPhone’ów oraz iPad’ów na pewno choć raz zetknęli się z nazwą FaceTime. Nie każdy jednak wie, co kryje się pod tą nazwą. Jak korzystać z FaceTime? Czy jest to bezpieczny sposób na komunikowanie się? 

FaceTime pojawił się po raz pierwszy w 2010 roku. Jest to aplikacja zaprezentowana przez firmę Apple, która pozwala na wykonywanie połączeń głosowych lub wideo przy pomocy internetu. Pozwala to na całkowicie bezpłatne komunikowanie się z innymi. Jedyną opłatą jaką ponosi użytkownik jest rachunek za internet, który i tak każdy z nas płaci. 

Funkcjonalność FaceTime jest bardzo podobna do WhatsApp lub Skype. Jedyną różnicą jest to, że FaceTime może posiadać tylko użytkownika sprzętu Apple. Ponadto, aplikacja koncentruje się zdecydowanie na wideorozmowach i jest świetną alternatywą dla typowych rozmów telefonicznych. 

darmowe wideorozmowy przez FaceTime
fot. unsplash.com

Zasada działania aplikacji FaceTime

Jak już wspominaliśmy, aplikacja działa tylko na urządzeniach Apple. Oznacza to, że zarówno osoba dzwoniąca, jak i jej rozmówca muszą posiadać sprzęt z jabłkiem. Może być to iPhone, iPad,  iPod lub MacBook. Aplikacja FaceTime umożliwia komunikowanie się poprzez połączenia głosowe (FaceTime Audio) oraz rozmowy wideo (FaceTime Video). 

Chcą wykonać połączenia za pomocą aplikacji musisz znać numer telefonu lub mail osoby, do której chcesz zadzwonić. Znając jedną z tych rzeczy bez problemu połączysz się z daną osobą poprzez wideorozmowę. Ważne jest jednak to, że aby rozmowa mogła dojść do skutku, konieczne jest, aby obie osoby były online. Podczas podjęcia próby rozmowy na ekranie smartfona pojawi się opcja podjęcia rozmowy lub jej odrzucenia. Dodatkowo można ustawić opcję oddzwonienia lub wysłania wiadomości zwrotnej do osoby dzwoniącej w formie tekstu.  

Czy korzystanie z FaceTime jest bezpłatne?

Firma Apple umożliwia całkowicie darmowe korzystanie z aplikacji FaceTime. Aby korzystać z wideorozmów i połączeń głosowych, wystarczy internet. Jeżeli jesteś połączony z siecią WiFi wykonywanie połączeń będzie całkowicie bezpłatne. Osoby, które nie mają WiFi muszą skorzystać z transmisji danych komórkowych oferowanych przez operatora sieci. Opłata naliczana jest według cennika i ilości zużytych danych (3G, 4G, LTE, 5G). Samo połączenie jest oczywiście w pełni darmowe. 

bezpłatna aplikacja do rozmów wideo
fot. unsplash.com

Trudno stwierdzić, ile danych zużywa FaceTime. Uśredniona ilość danych potrzebnych do przeprowadzenia 10-minutowej rozmowy  to 25 MB. Jest to stosunkowo niedużo i jeżeli łączysz się poprzez sieć WiFi lub masz duży limit transferu danych, jest to zdecydowanie tańsza opcja niż standardowa rozmowa telefoniczna. Należy jednak pamiętać, że będąc za granicą może zostać doliczona opłata. Roaming za granicą jest bardzo drogi i powinno się uważać, zwłaszcza jeżeli przebywasz poza Unią Europejską. 

Bezpieczeństwo podczas korzystania z aplikacji 

Odpowiedź na pierwsze pytanie już znacie. Teraz czas zastanowić się, czy korzystanie z FaceTime jest bezpieczne. Odpowiedź brzmi „tak, jest to w pełni bezpieczne”. W roku 2015 zostało przeprowadzone badanie bezpieczeństwa. Zajmowali się nim specjaliści B2B International na specjalne zlecenie Kaspersky Lab. Wykazano wtedy, że jest to najbezpieczniejsza forma do przeprowadzania wideorozmów. Aby maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo swoich użytkowników, firma Apple stosuje sporo zabezpieczeń. Dzięki temu, przechwycenie rozmowy jest praktycznie niemożliwe. Dużo w tej kwestii działa zastosowanie szyfrowania end-to-end. Oznacza to, że połączenie koduje się na urządzeniu nadawcy, a może rozkodować je tylko urządzenie odbiorcy. 

FaceTime to świetne rozwiązanie dla osób, które lubią prowadzić rozmowy poprzez wideo. Aplikacja może skutecznie posłużyć zamiast Skype’a do komunikowania się z rodziną mieszkającą za granicą. W takim przypadku warto jednak łączyć się z siecią WiFi w celu całkowicie darmowej rozmowy i pamiętać, że osoba wykonująca połączenie z zagranicy może mieć doliczoną opłatę za roaming. Poza tym, jest to niezwykle wygodna forma do prowadzenia rozmów wideo oraz standardowych rozmów telefonicznych. 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here