Dysk twardy to niezbędny element każdego komputera. W zależności od potrzeb może różnić się rodzajem, pojemnością oraz prędkością. Podpowiemy, różnice między dyskami SSD i HDD oraz kiedy zdecydować się na hybrydę.
Najważniejsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać przed zakupem dysku jest to dotyczące jego przeznaczenia. Jeżeli na co dzień używamy komputera raczej do pracy, korzystamy tylko z pakietu biurowego i internetu, to nie ma potrzeby wydawać pieniędzy na kosztowne dyski typu SSD. W zupełności wystarczy mały dysk SSD jak ten podstawowy oraz większy dysk HDD, który posłuży jako magazyn danych. W przypadku braku miejsca w komputerze najlepiej zdecydować się na hybrydę obu dysków – SSHD.
Pojemność dysku twardego
Zależy to w dużej mierze od przeznaczenia sprzętu. Komputer wykorzystywany tylko do pracy nie będzie potrzebował dużej pojemności, ponieważ pliki nie ważą dużo i zajmą mało miejsca.
Do laptopa przeznaczonego do pracy najlepiej wybrać dysk SSD, którego pojemność będzie w granicach 128 do maksymalnie 500 GB. Zapewni to maksymalną szybkość działania. Można również zdecydować się na dysk HDD o minimalnej pojemności 1 TB. Taki dysk zapewni wystaczającą ilość miejsca na dokumenty oraz dodatkowo na filmy, zdjęcia i muzykę. W niektórych laptopach można zamontować nawet dwa dyski. W takim przypadku można zastosować mniejszy dysk SSD, na którym umieścimy system operacyjny, i większy HDD do przechowywania danych.
W przypadku komputerów stacjonarnych zasada jest dokładnie ta sama. Jedyną różnicą jest możliwość podłączenia minimum dwóch dysków. Warto wykorzystać tę możliwość i zainwestować w dwa osobne dyski.
Jaką szybkość dysku SSD i HDD wybrać?
Dysk HDD nie ma określonej prędkości. W takim przypadku trzeba zapoznać się z jego inną specyfikacją. Najważniejsze jest złącze SATA III. Musi znajdować się na dysku i płycie głównej. Kluczową kwestią jest także prędkość obrotowa talerzy. Najczęściej stosowanymi obrotami są 5400 i 7200 obrotów w ciągu jednej minuty. Niższe obroty zapewniają mniejszą ilość hałasu podczas pracy komputera, ale wyższe pozwalają osiągnąć szybsze działanie.
Niezwykle istotne jest zwrócenie uwagi na ilość pamięci cache. Obecnie producenci nie schodzą poniżej 64 ub 128 MB. Jest to niezbędne minimum, ale coraz popularniejsze stają się nośniki z pamięcią 256 MB. W bardziej oszczędnych wersjach dysków pamięć może jednak osiągać wartości 8 i 16 MB. Takie dyski twarde sprawdzą się doskonale w przypadku przechowywania plików, ale niestety przy większych wymaganiach programów nie wykażą się odpowiednią prędkością.
Dysk do komputera stacjonarnego
Dyski przeznaczone do komputerów stacjonarnych mają bardzo różne wielkości i metody podłączenia. Decyzja, który konkretnie model kupić zależy głównie od rodzaju obudowy i kompatybilności płyty głównej. Są to główne ograniczenia dotyczące ilości oraz wielkości dysków. Najnowocześniejsze komputery są w stanie pomieścić nawet 8 dysków, które podłącza się złączami SATA III. Oczywiście pod każdy można podpiąć dysk HDD i SSD.
Starsze komputery wyposażone są w złącza SATA II, ale nie oznacza to, że nie poradzą sobie ze złączem nowszej generacji. Jednak należy brać pod uwagę, że w takim przypadku nie da się wyciągnąć z dysku maksymalnych możliwości.
Dyski zewnętrzne
Zewnętrzne dyski przeznaczone są głównie do przenoszenia dużej ilości danych pomiędzy dwoma urządzeniami. Podłącza się je złączem USB 3.0 do komputera i w ten sposób przesyła się dane na dysk. Nowoczesne dyski zewnętrzne typu HDD są niewielkich rozmiarów, są wygodne i pozwalają na podłączenie do dowolnego urządzenia posiadającego port USB. A ich najważniejszą zaletą jest brak konieczności zasilania z zewnątrz. Natomiast większe dyski HDD już muszą być zasilane z zewnątrz. Oprócz tego są tańsze od tych pierwszych i bardziej wydajne. Większość egzemplarzy posiada także dodatkowe gniazda, które umożliwiają podłączenie dysku za pomocą złącza eSATA.
Jak widać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno dyski SSD, jak i HDD, są przeznaczone do innych wymagań użytkowników. Jednak warto przemyśleć zakup obu. Dysk SSD o mniejszej pojemności zmieści system operacyjny, a HDD będzie przeznaczony jako magazyn.