Czytnik ebooków – na co zwracać uwagę podczas zakupów?

0
715
na co zwracać uwagę podczas wyboru czytnika ebooków
fot. pixabay.com

Czytanie książek ewoluuje wraz z nowymi technologiami oferowanymi przez rynek. Jeszcze kilkanaście lat temu można było usłyszeć, że czytanie umrze wraz z pojawieniem się nowych funkcji oferowanych przez internet. Tak się jednak nie stało, a można nawet pokusić się o stwierdzenie, że stało się wręcz odwrotnie – sprzedaż książek znacząco wzrosła. Jeżeli jesteś molem książkowym i fanem nowinek technicznych to koniecznie przeczytaj na co zwrócić uwagę podczas wyboru czytnik książek.

Czytnik ebooków to niezwykle wygodne rozwiązanie. Po pierwsze można mieć go zawsze przy sobie, po drugie nie zajmuje tyle miejsca, co książka, a po trzecie ekran czytnika może imitować wygląd kartki papieru. Brzmi dobrze, prawda?

Dla kogo przeznaczony jest czytnik ebooków?

Zdecydowanie nie jest to rozwiązanie tylko dla młodych osób. Czytnik ebooków został stworzy tak, aby z powodzeniem mogły go używać osoby w każdym wieku. Osoby starsze nie powinny martwić się, że nie poradzą sobie z obsługą urządzenia. Użytkowanie każdego z nich jest niezwykle intuicyjne i bardzo łatwe do nauczania się. Kiedy już dowiesz się jak korzystać z czytnika, zauważysz same zalety tego rozwiązania. Niezależenie od pory dnia masz dostęp do każdej książki. Od teraz nie będziesz musiał biec do księgarni po nowy bestseller. Nie musisz też spędzać długich godzin w bibliotece na poszukiwaniu interesującego Cię tytułu. Czytnik ebooków to także ciekawe rozwiązanie dla dzieci w wieku szkolnym, które muszą czytać lektury.

jaki czytnik ebooków wybrać na prezent
fot. pixabay.com

Rozmiary czytnika i ekranu 

Większość producentów oferuje czytniki tylko z ekranem wielkość 6 cali. Na rynku istnieją jednak modele, które posiadają znacznie większy ekran. Uważamy, że jest to zbędne rozwiązanie. Ekran posiadający 6 cali ma wręcz idealne proporcje wyświetlania wielkości czcionki i ilości tekstu na jednej stronie. Nie polecamy również wybierania mniejszych czytników. Tekst nie będzie się mieścił na jednej stronie i konieczne będzie przesuwanie jej. 

Każdy wyświetlacz w czytniku wykorzystuje specjalną technologię E Ink. Oznacza ona, że podczas czytania ebooka w świetle dziennym nie generuje on światła. Dzięki temu, oczy osoby czytającej nie męczą się od zbyt dużej jasności. Nie polecamy zakupu czytnika z ekranem LCD. Niektóre modele go posiadają, ale jednak czytanie z takiego ekranu nie jest komfortowe i bezpieczne dla wzorku. Jeżeli światło w pomieszczeniu lub na zewnątrz jest zbyt ciemne, możesz oczywiście podświetlić ekran. Jeżeli czytnik posiada opcję podświetlania to można oczywiście ją dowolnie modyfikować poprzez zmianę natężenia. Ogromną zaletą wyświetlaczy w czytnikach ebooków jest wykorzystanie matowej powłoki. Takie rozwiązanie nie naraża czytelnika na dyskomfort wynikający z odbijania się światła podczas czytania. 

Lepszy czytnik z fizycznymi przyciskami czy z dotykowym ekranem?

Ekran dotykowy w czytnikach ebooków powoli staje się normą. Jest to najbardziej komfortowe rozwiazanie, a zastosowanie przez producentów odgłosu przewracanej kartki i wizualizacji tego sprawia, że czytelnik czuje się jakby czytał książkę w wersji papierowej. Dotykowy ekran pomaga także w łatwiejszej konfiguracji całego urządzenia. 

czytniki ebooków do 500 zł
fot. pixabay.com

Dla osób, które nie są przekonane, co do tego sposobu, dostępne są czytniki z przyciskami fizycznymi. Różnią się one ceną, ponieważ czytnik z przyciskiem będzie tańszy od tego z ekranem dotykowym. Można również rozejrzeć się za hybrydą. Na rynku dostępnych jest kilka modeli, które oferują sterowanie urządzeniem poprzez dotyk i przyciski. 

Czy warto wybrać czytnik z możliwością rozbudowy pamięci?

Rynek oferuje czytniki z pamięcią 4 lub 8 GB. W przypadku czytnika można śmiało powiedzieć, że jest to bardzo dużo miejsca. Czytelnik z pewnością zmieści w urządzeniu nawet kilka tysięcy pozycji i w większości taka pamięć wystarcza. Jeżeli jednak wiesz, że będziesz czytał komiksy lub książki, które posiadają dużo rysunków lub ilustracji, warto pokusić się o zakup czytnika z możliwością włożenia do niego karty pamięci. Takie pliki przeważnie dużo ważą i może okazać się, że wbudowana pamięć jest niewystarczająca. 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here