Czy od umowy zlecenia płaci się fundusz pracy?

0
2277
Czy od umowy zlecenia płaci się fundusz pracy?

Umowa zlecenia to specyficzny rodzaj umowy, którą często podpisują pracodawcy chcący uniknąć zatrudniania pracowników w ramach umowy o pracę. Taka forma umowy jest o wiele mniej korzystna dla pracownika, który de facto jest jedynie zleceniobiorcą, wykonującym konkretne usługi na rzecz danej firmy. Trzeba jednak pamiętać, że także w przypadku takiej umowy obowiązują konkretne przepisy, których firmy są zobowiązane przestrzegać.

Czy od umowy zlecenia płaci się fundusz pracy?

Od umowy zlecenia płaci się przede wszystkim podatki, a także obowiązkowe ubezpieczenie społeczne. Jest to nowość, która obowiązuje od 2020 roku. A co w przypadku Funduszu Pracy, który jest zawsze opłacany w przypadku umów o pracę. W sytuacji, gdy mamy podpisaną umowę zlecenia, jest już nieco bardziej skomplikowanie. Warto zapoznać się z przepisami, gdyż wtedy będziemy mieć pewność, że wszystkie składki będą opłacane w sposób prawidłowy.

Składki jakie musi płacić pracodawca

Składek na fundusz pracy nie musi płacić pracodawca – firma, która nie zatrudnia ani jednego pracownika na podstawie umowy o pracę. Jeśli wszystkie osoby wykonujące pracę na rzecz firmy są zatrudnione w ramach umowy zlecenia, fundusz pracy nie będzie opłacany nawet, jeśli de facto zarabiają oni całkiem sporo czy nawet więcej niż w ramach umowy o pracę.

Nieco inaczej wygląda natomiast kwestia, gdy pracodawca, który zatrudnia nas na umowę zlecenia, zatrudnia również pracowników w ramach umowy o pracę. Składka za zleceniobiorcę opłacana jest od kwoty stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe danej osoby. Jest jeszcze jeden warunek konieczny do spełnienia, aby powstał obowiązek opłacania składek na fundusz pracy w przypadku zleceniobiorcy – musi on w skali miesiąca zarabiać więcej niż aktualnie obowiązująca najniższa krajowa, czyli minimalne wynagrodzenie za pracę.

Jeśli kwota jest niższa, obowiązku opłacania składki nie ma. Dlatego też pracodawcy często właśnie w taki sposób obchodzą przepisy – zatrudniają na zlecenia osoby, którym płacą mniej niż najniższe wynagrodzenie i w ten sposób mogą zaoszczędzić na składkach.

Umowa zlecenie – wady

Brak opłacania składek na fundusz pracy to nie jedyny problem w przypadku osób, które są zatrudnione w ramach umowy zlecenia. Taki rodzaj umowy nie powoduje również możliwości korzystania z przywilejów, jakie mają pracownicy zatrudnieni na umowach o pracę. Osoby zatrudnione na umowie zlecenia nie mają prawa do urlopu, ani też do okresu wypowiedzenia.

Umowa podpisywana jest bowiem na każdy kolejny miesiąc lub inny ustalony okres, a pracodawca może jej po prostu nie przedłużyć. Zdarza się więc, że pracując na umowie zlecenia z dnia na dzień zostajemy bez dochodów. Warto o tym pamiętać już na etapie ubiegania się o pracę i w sytuacji, gdy pracodawca proponuje jedynie umowę zlecenia. Nie jest to rodzaj umowy, który zapewnia stabilność i poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli dodatkowo kwoty, jakie są oferowane w ramach takiej umowy nie są zbyt wysokie, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie szukanie zatrudnienia na umowę. Nawet, jeśli nie będziemy zarabiać zbyt wiele, będziemy mieć pewność, że mamy pełne prawa do tego, co należy się pracownikom według kodeksu pracy.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here