Oprocentowanie kredytu jest jednym z parametrów, na które powinniśmy zwracać uwagę przy analizie ofert bankowych. To, jak wysoko kredyt jest oprocentowany, ma bowiem wpływ na ostateczną kwotę, jaką będziemy musieli zwrócić do banku. Pamiętajmy jednak, że na ostateczny koszt kredytu ma wpływ nie tylko oprocentowanie, ale również takie parametry, jak marża, prowizja, ubezpieczenie i szereg innych dodatkowych opłat, o których zwykle dowiadujemy się na etapie podpisywania umowy.
Aktualne oprocentowanie kredytów
Osoby, które nigdy nie sięgały po żadne kredyty, często analizują oferty wyłącznie na podstawie oprocentowania. Dzięki temu mogą sobie dosyć szybko policzyć, ile trzeba będzie oddać do banku. Zdziwienie może się pojawić na etapie podpisywania umowy, gdy okazuje się, że kwota do oddania jest dużo wyższa, bo wchodzą w jej skład także inne opłaty.
Oprocentowanie kredytu nie powinno więc być jedynym wyznacznikiem wyboru tej, a nie innej oferty. Może natomiast być bardzo dobrą wskazówką dla klientów, którzy szukają tańszej opcji. Warto jednak uważać, gdyż kredyty o niskim oprocentowaniu mogą mieć tak wiele dodatkowych, ukrytych opłat, że w ostateczności okażą się dużo droższe niż te, które na pierwszy rzut oka wydają się najdroższe.
Oprocentowanie kredytów gotówkowych
Wśród najdroższych kredytów o najwyższym oprocentowaniu, warto wymienić przede wszystkim kredyty gotówkowe. Są to produkty z założenia krótkoterminowe, choć nie brakuje także takich kredytów, w których okres spłaty jest rozłożony na 10 lat. W aktualnej ofercie banków możemy znaleźć kredyty o oprocentowaniu na poziomie 6-7 procent. Oferty różnią się jednak nie tylko wysokością oprocentowania, ale również wieloma innymi parametrami.
W poszukiwaniu dobrego kredytu dobrze jest kierować się aktualnymi rankingami i porównywarkami ofert. Dzięki nim można szybko i w jednym miejscu porównać sobie ofertę kilku czy kilkunastu banków, co może ułatwić znalezienie najlepszego rozwiązania. Choć wielu klientów uważa, że najlepszą ofertę mogą znaleźć w swoim aktualnym banku, w rzeczywistości bywa z tym różnie. Owszem, niektóre banki mają lepsze i bardziej korzystne oferty dla tych osób, które mają już w nich konto lub korzystają z innych produktów. Jednak przy obecnym poziomie konkurencji między bankami może się okazać, że w zupełnie obcym banku znajdziemy ofertę bardziej spełniającą nasze oczekiwania.
Oprocentowanie kredytów hipotecznych
Wśród popularnych kredytów bankowych dużym zainteresowaniem cieszą się nie tylko kredyty gotówkowe, ale również hipoteczne. Są to już rozwiązania długoterminowe, których oprocentowanie jest zdecydowanie niższe niż w przypadku kredytów gotówkowych. Aktualnie w poszczególnych bankach oprocentowanie kredytów hipotecznych utrzymuje się na poziomie około 2,2-3,5 procent. Choć wydawałoby się, że to niewiele, warto pamiętać, że pożyczone kwoty są dosyć duże, a co za tym idzie – na pewno oddamy do banku dużo więcej niż pożyczyliśmy.
Trzeba również wziąć pod uwagę, że w kredytach hipotecznych dużym kosztem jest marża, prowizja i ubezpieczenie, które bywa obowiązkowe. Nie brakuje również problemów przy uzyskaniu kredytu hipotecznego. Nawet, jeśli wybierzemy bank oferujący najniższe oprocentowanie, może się okazać, że jego wewnętrzna polityka i analiza wniosku kredytowego spowodują jego odrzucenie. Często się zdarza, że klienci początkowo szukają jak najniższego oprocentowania, a później, gdy pojawiają się problemy z uzyskaniem kredytu, szukają już w każdym banku i są gotowi nawet na wyższe oprocentowanie, byleby uzyskać możliwość zakupu własnego mieszkania w kredycie.