Rodzaje i zastosowanie poszczególnych złączy USB

0
980
złącza USB typy oraz rodzaje
fot. pixabay.com

Najbardziej uniwersalnym złączem dostępnym na rynku jest oczywiście złącze USB. Ma ona za zadanie usprawnić komunikację między innymi urządzeniami. Kablami USB można złączyć naprawdę różne konfiguracje sprzętowe. Jakie są rodzaje złączy i do czego służy każdy z nich?

Najprostszym sposobem na połączenie urządzeń jest wykorzystanie do tego celu kabla USB. Nowoczesne systemy, w które wyposażane są nasze urządzenia, samodzielnie wykrywają typ podłączonego do nich urządzenia i w razie potrzeby instalują sterowniki potrzebne do odtworzenia zawartych na nich plików. Jeżeli urządzenie było wcześniej podłączane to krok z instalacją sterowników zostaje pomijany i oba urządzenia są gotowe do pracy. 

Zasada działania kabla USB

Każdy kabel USB jest zbudowany z czterech przewodów: 

  • uziemienia
  • napięcia
  • przewodu, który przesyła dane 
  • przewodu, który te dane odbiera

Kable USB typu C oraz USB 3.0 poosiadają jeszcze większą ilość przewodów. Host, czyli komputer, do którego podłączono urządzenie, sprawdza na jakiej zasadzie mają zostać wymienione dane. Może się to odbyć na kilka sposobów. 

Komputery najczęściej posiadają kilka gniazd USB. Jeżeli jednak ich ilość jest niewystarczająca, możesz dokupić tzw. rozgałęziacz. Profesjonalnie nazywa się to USB hub i pozwala zamienić jeden port USB na kilka. Stosując ten sposób, możesz w łatwy sposób podłączyć do komputera nawet ponad 100 urządzeń. Nie polecamy jednak stosować tego sposobu. Każdy sprzęt ma ograniczoną przepustowość i z góry narzucone wymagania energetyczne, które nie pozwolą w pełni wykorzystać wszystkich urządzeń. 

Rodzaje wtyków

Złącze USB dzieli się na podstawowe typy złącza oznaczone literami A, B oraz C. Dodatkowo, można je także podzielić na mini oraz micro. Jeżeli chcielibyśmy określić przepustowość każdego z kabli to konieczne będzie użycie do tego oznaczeń 2.0, 3.0 oraz 3.1. 

Wyjaśnienie poszczególnych standardów USB

do czego służą poszczególne kable USB
fot. pixabay.com

USB 2.0

Jest to coraz rzadziej stosowane rozwiązanie, ale nie oznacza to, że nie produkuje się już urządzeń, które wciąż je wykorzystują. Złącze USB 2.0 ma przepustowość 480 Mb/s i całkowicie zużywa do 500 mA energii. Ten typ złącza pozwala na przesyłanie danych tylko w jedną stronę. Możliwe jest przesyłanie z urządzenia na komputer lub odwrotnie, ale nigdy nie można robić tego jednocześnie. 

USB 3.0

Jest to następca USB 2.0. Zmieniona została zarówno przepustowość, jak i zużycie prądu. To złącze pozwala na przesyłanie danych z prędkością 5 Gb/s oraz zużycie prądu na poziomie 900 mA. Ładowarka z takim złączem pozwoli znacznie szybciej naładować telefon. Kolejną zmianą w stosunku do poprzednika jest również możliwość jednoczesnego przesłania danych. 

USB 3.1

Najnowszy standard USB. Pozwala na pełną kompatybilność ze swoimi poprzednikami. Oferuje przepustowość na poziomie 10 Gb/s. Obecnie dość często stosuje się zamienne nazwy, ale aby nie pomylić się przy wyborze odpowiedniego standardu warto zerknąć na przepustowość. Jest to wartość, która nie ulega zmianie. 

Wyjaśnienie poszczególnych rodzajów złączy USB

czym różnią się poszczególne złącza USB
fot. pixabay.com

USB A

Znajdziesz je najczęściej w komputerze. Jest to rownież bardzo często wykorzystywane rozwiazanie w przypadku ładowarek, które łączą się osobno z kostką zasilającą. Mówiąc o USB to właśnie ten typ mamy najczęściej na myśli. USB A w wersji 3.0 różni się od pozostałych tylko niebieskim elementem. Na rynku dostępne są wersje mini oraz micro. Kiedyś stosowano je w przypadku urządzeń mobilnych. Teraz jednak są one niespotykane. 

USB B

Od wersji A różni się kształtem. Typ B jest zdecydowanie bardziej kwadratowy. Stosuje się go najczęściej w przypadku drukarek. USB typu B w wersji 3.0 również posiada niebieski element, który odróżnia go od wersji 2.0. Podobnie jak wyżej, USB B także występuje w wersji mini oraz micro. 

USB C

Zamysłem producentów było zastąpienie wszystkich dostępnych typów złącz USB. Jest to wręcz odpowiedź na błagania użytkowników, którzy niekiedy naprawdę gubią się w plątaninie kabli. Patrząc zupełnie obiektywnie, to rozwiązanie ma naprawdę duży potencjał. Pozwala na podłączenie różnego typu urządzeń bez konieczności używania tradycyjnych kabli. 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here