Roczne dziecko

0
636
Roczne dziecko

Roczne dziecko ma za sobą najbardziej intensywny rok w czasie całego swojego rozwoju. W czasie, gdy maluch kończy dwanaście miesięcy, przestaje być niemowlęciem. W większości przypadków jego waga jest trzy razy wyższa niż w czasie porodu i osiąga przeciętnie wzrost 80 cm. Gdy maluszek kończy roczek, warto zrobić pewne podsumowania, a także zacząć dokładnie mu się przyglądać. W tym czasie mogą się już pojawiać wszystkie problemy i wady rozwojowe, które wcześnie wykryte są w stu procentach uleczalne.

Roczne dziecko

Gdy dziecko kończy rok, to czas na ogólną ocenę jego stanu zdrowia i rozwoju. Warto więc wybrać się na bilans roczniaka, w trakcie którego maluch zostanie zmierzony, zważony, przebadany, a także będzie możliwość porozmawiania z lekarzem pediatrą na temat wszystkich ewentualnych wątpliwości, jakie pojawiają się u rodziców obserwujących swoje dziecko na co dzień.

Roczne maluszki są już dosyć komunikatywne, potrafią porozumiewać się z rodzicami, choć nadal jeszcze nie potrafią mówić. Wiele potrzeb są w stanie zasygnalizować, pokazują już także pewne cechy charakteru. Roczniak może być spokojny lub nerwowy, grzeczny lub uparty, nadpobudliwy ruchowo lub niezbyt skłonny do nadmiernego poruszania się.

Co roczne dziecko powinno umieć?

W wielu artykułach, książkach i poradnikach można znaleźć całą listę zdolności i umiejętności, jakie powinno wykazywać roczne dziecko. Warto się z nią zapoznać, ale nie wpadajmy w panikę, jeśli nie jesteśmy w stanie odhaczyć każdego z punktów. Dzieci rozwijają się w indywidualnym tempie i to, że maluch czegoś nie potrafi, nie jest jeszcze żadnym powodem do niepokoju. Roczne maluszki powinny już między innymi klaskać w dłonie utrzymywać w rękach butelkę czy kubeczek, samodzielnie siadać, poruszać się po podłodze poprzez pełzanie, czołganie się czy raczkowanie.

Nie jest natomiast obowiązkowe w tym czasie chodzenie. Owszem, zdarzają się dzieci, które chodzą przed ukończeniem pierwszego roku życia, jednak sporo dzieci nabywa tę trudną przecież umiejętność dużo później. Podobnie jest w przypadku mowy – gdy maluch kończy 12 miesięcy, umie już wypowiadać proste słowa, choć raczej nie ma szansy, by mówił całymi zdaniami. Dziecko rozumie też wypowiedzi innych, reaguje na swoje imię i wydawane polecenia.

Nauka poprzez zabawę

Roczne maluszki poznają świat poprzez zabawę, dlatego ważne jest zapewnienie im zabawek dostosowanych do ich wieku i możliwości. Nie jest wskazane kupowanie zabawek przeznaczonych dla starszych dzieci, gdyż w żadnym stopniu nie przyspieszy to ich rozwoju czy zdobywania nowych umiejętności. Roczne maluszki uwielbiają zabawki, które świecą, wydają jakieś dźwięki, poruszają się lub są na inny sposób interaktywne.

W tym wieku maluszki mogą również zaczynać swoje przygody z rysowaniem i malowaniem, choć najczęściej ich dzieła to jedynie niespójne kreski czy figury. Rodzice rocznych maluszków powinni uważnie obserwować swoje dziecko, jednak nie powinni podejmować żadnych prób przyspieszenia ich rozwoju. Zdarza się, że rodzice chcąc przyspieszyć rozwój na przykład chodzenia, zaczynają stawiać dziecko, które jest jeszcze fizycznie nieprzygotowane do tego. Nie jest to dobry pomysł i zdecydowanie może wpłynąć negatywnie na dalszy rozwój narządów ruchu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here