Projektujemy mieszkanie – 6 podstawowych kwestii

0
446

Urządzanie mieszkania, szczególnie od podstaw, to trudne, ale i przyjemne zadanie. Zbieranie pomysłów, poszukiwanie inspiracji i wybór konkretnych produktów potrafi dać wiele radości. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że konsekwencje podjętych w tym okresie decyzji aranżacyjnych będziemy odczuwać przez wiele lat. Można oczywiście skorzystać z usług architekta; wiele osób decyduje się jednak na projektowanie mieszkania na własną rękę. O czym należy pamiętać, by stworzyć funkcjonalną, a przy tym estetyczną aranżację?

Zacznij od pomiarów

Gdy podejmiemy decyzję o tym, że sami projektujemy mieszkanie, musimy przede wszystkim dokonać jego dokładnych pomiarów. Jeśli mamy skąd wziąć rzut mieszkania, będzie on w tym bardzo pomocny. Trzeba mieć jednak na uwadze, że powierzchnia użytkowa może być w praktyce mniejsza, niż ta zadeklarowana przez dewelopera.

Pomieszczenia mierzymy zawsze na wysokości podłogi. Na tej podstawie tworzymy ich dokładny plan. Jeśli ma on posłużyć to stworzenia projektu mieszkania, rzut musi uwzględniać nie tylko jego wymiary, ale również takie elementy jak:

– oznaczenie kierunków świata (pozwoli to określić, które pomieszczenia będą najbardziej nasłonecznione),

– ściany nośne i działowe oraz słupy konstrukcyjne,

– okna,

– piony kanalizacyjne,

– szyby wentylacyjne,

– położenie drzwi i schodów wraz z oznaczeniem kierunku otwierania i spadu,

– liczniki oraz osprzęt elektryczny.

Podziel mieszkanie na strefy

Aby mieć pewność, że mieszkanie będzie naprawdę funkcjonalne i dopasowane do naszego trybu życia, warto zaplanować jego podział na strefy. Jest to bardzo ważne również przy projektowaniu małego mieszkania, w którym każde pomieszczenie pełni kilka funkcji. Główne części mieszkania to:

Strefa dzienna — salon oraz pomieszczenia, w których przebywamy w ciągu dnia, umieszczane zwykle w południowej lub zachodniej części mieszkania,

Strefa wypoczynkowa — czyli przede wszystkim sypialnie; najlepiej, jeśli ich okna wychodzą na wschód.

Strefa jadalna — kuchnia oraz jadalnia. Podobnie jak łazienka, mogą być umieszczone w północnej części mieszkania.

Oczywiście tworząc projekt mieszkania w bloku, którego układ jest jasno określony, nie mamy większego wpływu na to, gdzie znajdą się poszczególne pokoje. Pomoże nam to jednak zaplanować rozmieszczenie np. kącika wypoczynkowego, miejsca do pracy czy mebli do jadalni.

Określ ulubiony styl

Jak zaprojektować mieszkanie, by dobrze wyglądało, a przy tym dobrze oddawało nasze upodobania i osobowość? Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku określenie, w jakim stylu ma być utrzymana gotowa aranżacja. Aby się zainspirować i przekonać, co sprawdzi się najlepiej, warto na tym etapie oglądać rozmaite zdjęcia i wizualizacje lub gotowe projekty mieszkań.

Następnie konieczne będzie poznanie charakterystycznych elementów, które definiują wybrany styl. Jakie są absolutne wyznaczniki kuchni w stylu prowansalskim? Czym różni się wnętrze skandynawskie od boho? Wiedząc to, ułatwimy sobie wybieranie mebli i dodatków. Wiedząc, jakiego typu kanapy szukać i jaką umywalkę do łazienki wybrać unikniemy wrażenia chaosu, tworząc spójną kompozycję.

Poznaj zasady ergonomii

Czasami intuicyjnie wiemy, że jakiś układ mebli będzie wygodny, a jaki może utrudnić przemieszczanie się lub wykonywanie codziennych obowiązków. Temat ergonomii najczęściej pojawia się podczas planowania kuchni lub łazienki, jednak różne zagadnienia z nią związane mają znaczenie również w przypadku salonu lub sypialni, a także planowania oświetlenia.

W kuchni podstawą ergonomii jest tzw. zasada trójkąta roboczego, dzięki której można łatwo zaplanować ustawienie sprzętów w najwygodniejszy sposób. Bardzo ważna jest także wysokość blatów dopasowana do wzrostu użytkowników. W łazience z kolei należy zadbać o zachowanie odpowiednio dużej wolnej przestrzeni obok prysznica lub wanny. Również decydując o tym, jak zaaranżować dużą szafę czy garderobę musimy zadbać o to, by wyjmowanie i chowanie różnych przedmiotów było łatwe i wygodne. Dzięki temu zadbamy zarówno o codzienny komfort domowników, ale i zaoszczędzimy wiele czasu i energii. Ułatwimy sobie również sprzątanie i zachowanie porządku.

Samodzielne urządzenie mieszkania w taki sposób, by było wygodne oraz przyjemne dla oka jest jak najbardziej możliwe. Jeśli jednak nie mamy niezbędnej wyobraźni przestrzennej, zmysłu artystycznego bądź wiedzy na temat tworzenia udanych aranżacji, o wiele lepszym wyjściem będzie skorzystanie z usług architekta. To, ile kosztuje projekt mieszkania, może bowiem okazać się niewielką ceną za spokój oraz pewność, że uzyskamy oczekiwany efekt.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here