Praca magisterska jak napisać?

0
70
Praca magisterska jak napisać?

Pisanie pracy magisterskiej to ostatnia prosta na etapie edukacji na studiach wyższych. Wieńczy lata studiowania, a jej obrona pozwala na uzyskanie tytułu magistra. Samo napisanie pracy magisterskiej bywa mniej lub bardziej skomplikowane w zależności od kierunku, na jakim studiujemy, a także od czasu, w jakim bierzemy się do pracy.

Wybór tematu

Nie ma co ukrywać – dla większości studentów praca magisterska jest prawdziwą drogą przez mękę i czymś, co chcą odwlekać na ostatnią chwilę. Co prawda seminaria magisterskie zaczynają się nawet na przedostatnim roku, jednak zwykle studenci nie podchodzą jeszcze do nich zbyt poważnie. Najczęściej w tym czasie trzeba wybrać temat pracy magisterskiej, zrobić jej ogólną koncepcję, podział na rozdziały, a następnie zaplanować część badawczą, która musi się znaleźć w większości prac. Jako że badania trzeba wykonywać na wiele sposobów, dobrze jest nie zostawiać tej kwestii na ostatnią chwilę, gdyż może się okazać, że będzie problem z ich wykonaniem.

Plan pracy  magisterskiej

Jeśli plan pracy magisterskiej mamy już zrobiony, kolejną kwestią jest znalezienie odpowiedniej literatury. Tego również nie należy zostawiać na sam koniec, gdyż może się okazać, że nie znajdziemy wybranych pozycji w bibliotece czy nawet księgarni. Każda praca magisterska w części teoretycznej powinna opierać się na literaturze – warto ją również wcześniej przeczytać, dzięki czemu łatwiej będzie nam szło późniejsze cytowanie. Pracę warto zacząć właśnie od części teoretycznej, gdyż ją można stosunkowo łatwo napisać opierając się na literaturze.

Część poparta badaniami jest już bardziej wymagająca. Trzeba nie tylko te badania wykonać, ale również wyciągnąć z nich wnioski, podsumować, sporo czasu zajmuje również robienie ewentualnych tabelek czy wykresów. Samo pisanie jest mniej problemowe niż zrobienie choćby jednej dobrze wyglądającej tabelki.

Praca magisterska jak napisać?

Aby praca magisterska została ukończona w terminie, trzeba ją zacząć co najmniej kilka miesięcy wcześniej. Nie brakuje studentów, którzy zostawiają tę kwestię na ostatnią chwilę, zaczynają pisać na tydzień czy dwa przed jej oddaniem. Nie jest to dobry pomysł także dlatego, że u wielu promotorów trzeba oddawać w konkretnych terminach poszczególne rozdziały. Dopiero po ich akceptacji można zabrać się za kolejne części. Gdy cała praca magisterska jest już wstępnie napisana, koniecznie trzeba ją przeczytać dokładnie raz jeszcze, poprawić wszelkie błędy, których nie wyłapała automatyczna korekta, sformatować według konkretnych wytycznych, jakie obowiązują na uczelni.

Na koniec piszemy wstęp do pracy, a także zakończenie, które jest podsumowaniem całej treści oraz wyciągnięciem wniosków. Praca magisterska powinna też posiadać streszczenie, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Same takie kosmetyczne kwestie mogą nam zająć kilka dni, dobrze jest więc pisać pracę tak, by mieć w razie czego trochę czasu w zapasie. Nie zapominajmy również, że praca powinna być napisana samodzielnie i w taki sposób, aby bez problemu przeszła przez program antyplagiatowy.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here