Kredyt na mieszkanie warunki

0
317
Kredyt na mieszkanie warunki

Zakup mieszkania to dla wielu osób jedna z najważniejszych inwestycji w życiu. Sporo czasu zajmuje nie tylko poszukiwanie odpowiedniego lokalu, ale również zgromadzenie środków na jego zakup. Dlatego też większość osób, które decydują się na kupno mieszkania, robią to z pieniędzy z kredytu hipotecznego. Jego uzyskanie nie jest proste, ale czasem jest to jedyna szansa, aby móc w krótkim czasie cieszyć się własnymi czterema ścianami.

Kredyt na mieszkanie warunki

Aby kupić mieszkanie w kredycie hipotecznym, trzeba spełnić cały szereg warunków. Kredyt jest bowiem potężnym zobowiązaniem na kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Banki sprawdzają więc swoich klientów dokładnie i prześwietlają pod każdym względem. Chcą mieć bowiem pewność, że ryzyko udzielenia kredytu nie będzie wysokie. Aby w ogóle móc ubiegać się o kredyt hipoteczny, trzeba przede wszystkim mieć zebrany wkład własny na mieszkanie. Obecnie banki nie udzielają już bowiem finansowania na sto procent wartości domu lub mieszkania. Klienci muszą wykazać się inicjatywą i udowodnić, że są w stanie zgromadzić oszczędności na odpowiednim poziomie.

Zdolność kredytowa

Kolejnym warunkiem uzyskania kredytu hipotecznego jest posiadanie zdolności kredytowej i pozytywnej historii kredytowej. Dlatego też, zanim zaczniemy w ogóle ubiegać się o uzyskanie kredytu, dobrze jest przeanalizować własną kondycję finansową i historię tych kredytów, które mieliśmy w przeszłości. Jeśli były problemy ze spłatą bądź też mamy gdzieś jakąś zaległość, na pewno figurujemy w Biurze Informacji Kredytowej, a także w Krajowym Rejestrze Dłużników.

Osoby posiadające niespłacone zobowiązania praktycznie nie mają szans na kredyt hipoteczny, a czasem nawet na niewielki kredyt gotówkowy. W budowaniu dobrej historii kredytowej pomagają nam wszystkie dotychczas spłacone kredyty. Dobrze jest większość zobowiązań spłacić zanim będziemy ubiegać się o kredyt hipoteczny. Zdarza się bowiem tak, że pomimo dobrych zarobków, bank nie udzieli klientom kredytowania. Związane jest to z tym, że na zdolność finansową wpływa nie tylko to, co zarabiamy, ale również nasze comiesięczne zobowiązania. Jeśli mamy sporo rat czy niewielkich kredytów, może to być dla bankiem sporym obciążeniem i nie udzieli nam finansowania.

Zaświadczenie o zarobkach

Aby otrzymać kredyt hipoteczny, konieczne jest złożenie wniosku i spełnienie wszelkich formalności. Konieczne będą zaświadczenia o dochodach, a także o zatrudnieniu. Największe szanse na kredyt mają osoby, które posiadają umowę o pracę, nieco mniejsze – te, które pracują na umowach cywilnoprawnych.

W trakcie rozpatrywania wniosku bank może mieć jakieś wątpliwości czy pytania, trzeba więc być przygotowanym na udzielanie odpowiedzi, najczęściej popartych odpowiednimi dokumentami. Może się również zdarzyć, że warunkiem otrzymania kredytu będzie wykup ubezpieczenia. Choć to dodatkowy koszt, warto o nim pomyśleć – ubezpieczenie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku wielu sytuacji, które powodują problemy ze spłacaniem zobowiązania.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here