Jaki laptop dla seniora? Wybieramy sprzęt dla starszej osoby

0
795
laptop dla seniora jaki wybrać
fot. pixabay.com

Wraz z upływem czasu i przybywaniem coraz to nowszych technologii, seniorzy chcą posiadać nie tylko własne telefony, ale również laptopy. Wbrew pozorom potrafią z nich naprawdę dobrze korzystać! Starsze osoby, dzięki własnemu komputerowy znacznie łatwiej mogą utrzymywać kontakty rodzinne, a także mogą mieć stały dostęp do zdjęć i wiadomości.

Telefon dla seniora powinien mieć duży i czytelny wyświetlacz oraz klawiaturę, która pomimo słabszego wzorku nie będzie utrudniała pracy na sprzęcie. Czy tak samo jest w przypadku laptopa? Czym powinniśmy kierować się przy wyborze komputera dla osoby starszej?

Co powinien posiadać laptop dla seniora?

Laptop dla osoby starszej jest znacznie lepszym wyborem niż komputer stacjonarny. Komputery stacjonarne  nie są mobilne i nie można ich w łatwy sposób przenieść. Natomiast laptop bez problemu można zabrać ze sobą, usiąść z nim w ulubionym fotelu i delektować się chwilą dla siebie. Ponadto, laptopy mają wbudowane głośniki, klawiaturę, co powoduje, że nie trzeba posiadać dużej ilość przewodów. 

Laptop dla seniora powinien być przede wszystkim lekki. Jego waga nie powinna przekraczać 2 kg. Dzięki temu, starsza osoba nie będzie Miałą problemu z przenoszeniem sprzętu w inne miejsce. Ekran laptopa musi mieć 14 lub 15 cali. Są to ekrany większe, które zapewnia czytelność wyświetlanych na ekranie obrazów. Najlepiej wybierać laptopy z mniejszą rozdzielczością. Pozwoli to na wyświetlanie większych obrazów, co z ulgą przyjmą seniorzy, ponieważ najczęściej mają pogorszony wzrok. 

dobry laptop dla seniora co powinien zawierać
fot. pixabay.com

Wybierając laptopa dla babci lub dziadka, koniecznie zwróć uwagę, czy klawiatura ma odpowiednio duże cyfry i litery. Odstępy pomiędzy poszczególnymi klawiszami powinny być odpowiednio duże, a znaki nadrukowane, ale nie powinny być łatwo ścieralne. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest klawiatura z podświetleniem. Zapewni to komfort korzystania nawet przy lampce nocnej i znacznie ułatwi korzystanie ze sprzętu. 

Przy poszukiwaniach laptopa, warto zerknąć na typ matrycy. Nie ma oczywiście wielkiej różnicy między matrycami TN oraz IPS, ale warto wiedzieć, że te drugie zapewniają znacznie szerszy kąt widzenia. Znacznie bardziej istotną kwestią jest wybór antyrefleksyjnej lub matowej powłoki ekranu. Zapewni to komfort korzystania z laptopa nawet na zewnątrz, ponieważ światło nie będzie odbijać się w ekranie. 

Procesor i pamięć RAM

Laptopy dla starszych osób nie muszą posiadać najnowszych i bardzo wydajnych procesorów. Taki komputer będzie raczej służył do prowadzenia rozmów poprzez komunikatory, korzystania z Internetu czy przeglądania wszelkich serwisów informacyjnych. Najbardziej optymalnym procesorem będzie Intel Core i3 lub jego odpowiednik – AMD Ryzen 3. Do procesora warto dopasować odpowiednią ilość pamięci RAM. Dla przedstawionego procesora najlepszym rozwiązaniem będzie 4 GB pamięci RAM. Co do dysku twardego, warto postawić na dysk SSD o minimalnej pojemności 128 GB. 

komputer dla seniora
fot. pixabay.com

Do przedstawionych komponentów najlepszym systemem operacyjnym będzie Windows 10 Home. Jest to dość prosty w obsłudze system, z łatwym do nauczenia się interfejsem i dość dużym możliwościom. Ponadto, jego konfiguracja nie wymaga dużej ilości czasu i nie jest skomplikowana nawet dla samego seniora. Ogromnym plusem systemu Windows 10 jest to, że praktycznie wszystkie aplikacje działają na nim bez zarzutu. 

Napęd DVD wbudowany czy napęd zewnętrzny?

Laptopy z wbudowanym napędem były normą na rynku. Niestety było to kilka dobrych lat temu. Teraz raczej nie produkuje się takiego sprzętu. Nowoczesne laptopy wprowadzanie na rynek nie posiadają już niestety wbudowanych napędów, ale nie oznacza to, że znalezienie takiego komputera jest niemożliwe. Jednak zdecydowanie nie polecamy zakupu takiego sprzętu. Wbudowany napęd znacznie zwiększa wagę sprzętu i sprawia, że jest on większy. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie dokupienie zewnętrznego napędu optycznego. Koszt nie jest duży, a jest to zdecydowanie bardziej wygodna opcja. Zwłaszcza dla seniorów, którzy chcą oglądać filmy lub słuchać muzyki. 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here