Jak zapłacić mandat?

0
679
Jak zapłacić mandat?

Aby otrzymać mandat za wykroczenie drogowe wcale nie trzeba być piratem czy osobą, która za kierownicą wyjątkowo mocno szaleje. Zdarza się, że wystarczy chwila nieuwagi, by złamać przepisy ruchu drogowego. Jeśli w tym czasie gdzieś czai się radiowóz drogówki, może się okazać, że ta nieuwaga będzie nas nieco kosztowała. Niewielu jest kierowców, którym nigdy w życiu nie zdarzyło się dostać mandatu. Warto więc wiedzieć, jak możemy go opłacić, aby szybko pozbyć się tego ciążącego nam problemu.

Jak zapłacić mandat?

Otrzymanie mandatu nigdy nie jest przyjemne i z pewnością dla wielu kierowców jest to sytuacja stresująca. Owszem, można odmówić przyjęcia mandatu lub się odwołać, ale wtedy jedynie wydłużamy drogę i przy okazji powiększamy koszty. Jeśli mamy świadomość, że złamaliśmy przepisy, odwoływanie się nic nam nie da. Prędzej czy później trzeba będzie zapłacić. Im szybciej to zrobimy, tym szybciej będziemy mieć problem z głowy. A można to zrobić wyjątkowo szybko.

Od 2018 roku wszystkie radiowozy policyjne mają na wyposażeniu terminale płatnicze – można więc zapłacić mandat praktycznie od ręki. To dobre rozwiązanie dla kierowców, którzy dostali niewielką karę, mają potrzebne środki na koncie i mogą od razu je wpłacić bez obaw, że mocno nadszarpną swój domowy budżet. Oczywiście, w przypadku takiego rozwiązania konieczne jest posiadanie przy sobie karty lub telefonu z opcją płatności.

Nałożony mandat karny należy zapłacić w ciągu siedmiu dni

Możliwości opłaty mamy całkiem sporo. Wystarczy wybrać się w dowolne miejsce, gdzie jest możliwość przelania środków na rachunek bankowy – na pocztę, do banku, a nawet w bankowości elektronicznej. Kierowcy coraz częściej korzystają z tej ostatniej opcji płatności, która jest najwygodniejsza, nie wymaga wychodzenia z domu i stania w długich kolejkach na poczcie czy w banku. Aby zapłacić mandat w bankowości elektronicznej, wystarczy zalogować się do swojego banku, wybrać opcje realizacji przelewu, a następnie z dostępnych rozwiązań wybrać przelew podatkowy.

Później wyświetli nam się typ formularza, w którym należy wybrać opcję mandaty. Następnie wykonujemy dokładnie te same czynności, które robimy w przypadku innych przelewów. Wpisujemy typ identyfikatora jako PESEL, a gdy pojawi się pole identyfikator zobowiązania wpisujemy serię i numer mandatu. Odbiorcą przelewu powinien być Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu. Od kilku lat wszystkie mandaty, bez względu na region, w którym zostały wystawione, mają trafiać właśnie do tego urzędu skarbowego.

Konsekwencje niezapłaconego mandatu

Zdarza się, że pomimo dobrych chęci o opłaceniu mandatu zapomnimy. Wtedy trzeba liczyć się z poważnymi konsekwencjami – urząd skarbowy wdraża bowiem procedury egzekucyjne, może pobrać należne środki z nadpłaty podatku, może również – podobnie jak w przypadku egzekucji komorniczej – zająć nasze wynagrodzenie za pracę, rentę lub emeryturę. A to wiąże się również z dodatkowymi kosztami egzekucyjnymi. Zdecydowanie lepiej jest więc płacić mandaty w terminie, możemy dzięki temu uniknąć wielu negatywnych konsekwencji i dodatkowych kosztów.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here