Jak wygląda świerzb?

0
448
Jak wygląda świerzb?

Świerzb jest dosyć uciążliwą chorobą skóry, która przez lata kojarzona była z brudem i zaniedbaniem. Okazuje się jednak, że nawet osoby, które perfekcyjnie dbają o higienę, mogą zarazić się świerzbem. Na wszelkie zmiany skórne należy szybko reagować, gdyż im szybciej włączymy specjalistyczne leczenie, tym mniej czasu będziemy borykać się z tym kłopotliwym schorzeniem.

Czym jest świerzb?

Świerzb jest chorobą zakaźną, którą można zarażać nawet wtedy, gdy nie ma jeszcze żadnych widocznych objawów. Możemy więc się zarazić na wiele sposobów, nawet przez podanie dłoni, korzystanie z tych samych ręczników, a także w wielu miejscach publicznych.

Przyczyną świerzbu jest pasożyt świerzbowiec ludzki. Jest on mikroskopijnych rozmiarów, dlatego nie ma szansy, aby dostrzec go gołym okiem, natomiast bardzo szybko zaczynają się pojawiać pierwsze objawy, które mogą świadczyć o zakażeniu. Najbardziej uciążliwym z nich jest uporczywe swędzenie i przymus drapania się, który nie ustępuje nawet po umyciu skóry oraz stosowaniu innych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jak wygląda świerzb?

Świerzbowiec zaczyna się rozwijać na skórze w miejscu, gdzie się zagnieździ. Na początku zwykle powierzchnie zajęte przez pasożyta są niewielkie, z czasem jednak może dochodzić do sytuacji, gdy całe ciało zajęte jest zmianami skórnymi spowodowanymi przez świerzbowca. Najczęściej świerzb rozwija się między palcami u rąk, po piersiami, na linii pasa, w okolicy pachwin i narządów rodnych. Najlepiej czuje się w tych miejscach, gdzie jest ciepła i wilgotna skóra, która stwarza idealne miejsce dla jego rozwoju.

Głównym objawem świerzbu jest swędząca wysypka w postaci grudkowo-pęcherzykowatej. Z powodu uporczywego drapania skóry mogą się również pojawiać na niej charakterystyczne linie nazywane przeczosami. Objawy świerzbu bardzo często przypominają wiele innych charakterystycznych chorób skóry. A to powoduje, że często świerzb nie jest od razu diagnozowany.

Chory często jest leczony na inne choroby, podczas gdy świerzb ma się dobrze i nadal rozwija się na skórze. Przyczynę może dodatkowo zaciemniać fakt, że w ranach powstałych od działania świerzbu szybko zagnieżdżają się gronkowce i paciorkowce. Chorzy są leczeni więc na te wtórne zakażenia bakteryjne, a świerzb pozostaje nieleczony.

Leczenie

Aby świerzb wyleczyć skutecznie i bezpowrotnie, bardzo ważne jest szybkie postawienie diagnozy. Najlepiej już na etapie, gdy pojawia się uciążliwy świąd różnych partii ciała, ale jeszcze nie pojawiła się wysypka. Diagnoza jest niemal pewna, jeśli świąd pojawia się naraz u wszystkich domowników. Leczenie świerzbu wymaga stosowania specjalnych preparatów, najczęściej stosowanych zewnętrznie.

Występują one w formie żelu, maści, a także różnego rodzaju płynów do smarowania ciała. Tylko regularne stosowanie tych preparatów pozwala na skuteczne pozbycie się pasożyta. Jako leczenie wspomagające stosowane są leki przeciwhistaminowe, które hamują reakcję alergiczną, niwelują potrzebę drapania i zmniejszają uciążliwy świąd.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here