Jak wyczyścić białe trampki?

0
504
Jak wyczyścić białe trampki?

Białe trampki to obuwie, które niemal każdy ma w swojej szafie. W sezonie wiosenno-letnim są idealne do codziennych stylizacji, wygodne i komfortowe nawet podczas długiego chodzenia. Świetnie pasują zarówno do dżinsów, jak i do sukienek czy szortów. Trzeba jednak pamiętać, że białe trampki mają to do siebie, że dosyć szybko się brudzą i tracą na wyglądzie. Dlatego też, jeśli decydujemy się na białe trampki, konieczne będzie ich regularne czyszczenie. Jeśli o to nie zadbamy, po pewnym czasie będą mocno brudne, pożółkłe i nie nadadzą się już do noszenia.

Jak wyczyścić białe trampki?

Choćbyśmy bardzo chcieli, nie da się białych trampek nie wybrudzić. Nawet podczas codziennego użytkowania po miejskich ulicach trampki mogą się zakurzyć, przybrudzić i prezentować dosyć kiepsko. Dlatego też ważna jest regularna pielęgnacja i zadbanie o właściwe czyszczenie.

Najlepszym sposobem będzie wrzucenie trampek do pralki. Zwykłe, codzienne pranie w krótkim czasie przywróci świetny, nieskazitelny wygląd naszym butom. Pranie można wykonać zarówno w przypadku obuwia wykonanego z materiału, jak i takiego, które jest zrobione z tworzyw sztucznych czy imitacji skóry. Przed wrzuceniem butów do pralki dobrze jest usunąć z nich wszystkie większe zabrudzenia, wyjąć sznurowadła i wkładki – najlepiej jest wyprać je oddzielnie.

Aby trampki po wyjęciu z pralki były efektowne i śnieżnobiałe, należy prać je w proszku do prania białego, a także nastawić temperaturę na 30 stopni. Jeśli upieczemy buty w wyższej temperaturze, może się okazać, że odklei się im podeszwa lub będą mocno zniekształcone. W pralce nie należy prać trampek, które są ozdobione cekinami czy brokatem, a także mają nadruki w mocnych, intensywnych kolorach. Nie mamy bowiem wtedy pewności, czy nie będą podczas prania farbowały.

Inne sposoby

Pranie trampek w pralce nie jest jedynym sposobem na ich wyczyszczenie i przywrócenie pierwotnej bieli. Wiele osób obawia się prać w pralce obuwie, które było dosyć kosztowne ze względu na trudne do przewidzenia skutki. Wystarczy, że źle nastawimy pranie lub dodamy niewłaściwy płyn do prania, a może się okazać, że zniszczymy buty, które niedawno zostały kupione.

Alternatywą dla prania w pralce może być czyszczenie za pomocą różnorodnych domowych sposobów. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie sody oczyszczonej oraz jakiegokolwiek płynu do prania. Z tych dwóch składników robimy mieszankę w proporcji jeden do jednego, a następnie za pomocą szczoteczki do zębów nakładamy na budy, które wcześniej zostały opłukane pod bieżącą wodą.

Taka mieszanina powinna pozostać na burach przez kilkanaście minut, a następnie można buty wypłukać. Efekty są naprawdę rewelacyjne – soda z płynem do prania usuwa nawet poważniejsze zabrudzenia. Niektóre osoby czyszczą też białe trampki za pomocą pasty do zębów. Wystarczy wyszorować nią całą powierzchnię butów, a następnie wypłukać w zimnej wodzie i postawić do wyschnięcia. Nawet mocno zaschnięte plamy znikają, a trampki wyglądają jak tuż po zakupie.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here