Jak szybko przytyć?

0
843
Jak szybko przytyć?

Podczas gdy jedne osoby zmagają się z nadwagą i zbyt dużą ilością kilogramów, nie brakuje też takich osób, które mają przeciwny problem – mają niedowagę i dla własnego zdrowia powinny w miarę szybko poprawić swoją masę ciała. Trzeba jednak mieć świadomość, że w przypadku tycia, podobnie jak przy odchudzaniu, wszystko wymaga czasu.

Dlaczego czasami warto przytyć?

Szybko przytyć muszą osoby w różnych sytuacjach – niektóre mają skrajną niedowagę, która jest niebezpieczna dla organizmu. Zdarza się również, że panie starające się o zajście w ciążę mają problemy właśnie z powodu swojej skrajnie niskiej wagi. Wtedy przytycie jest niezbędne, aby w ogóle móc zajść w ciążę i ją utrzymać. Niedowaga może mieć w dłuższej pespektywie tak samo wiele skutków ubocznych, jak nadwaga. Dlatego też warto postarać się o przytycie.

Pamiętajmy jednak, że na pewno nie uda się przytyć 10 kilogramów w miesiąc czy dwa. A nawet, jeśli damy radę, najczęściej będzie to związane z dużym obciążeniem dla naszego organizmu. Powolne tycie będzie zdecydowanie lepsze dla naszego zdrowia, pozwoli organizmowi przystosować się do nowego funkcjonowania. O wiele łatwiej będzie również naszej skórze. Im wolniejsze tycie, tym mniejsze ryzyko pojawienia się rozstępów i spowolnionego metabolizmu.

Jak szybko przytyć?

Jeśli z dnia na dzień szybko zwiększymy ilość przyswajanych kalorii, bardzo szybko możemy rozciągnąć nasz żołądek. Skutek tego będzie taki, że owszem, przytyjemy tyle, ile potrzebujemy, ale później organizm nadal będzie domagał się zwiększonych ilości pożywienia. A to może prowadzić do tego, że sprawa nam się wymknie spod kontroli i szybko waga stanie się wyższa niż potrzebujemy.

Aby skutecznie i zdrowo przytyć, warto obliczyć liczbę kalorii, jaką na co dzień zjadamy, a następnie dorzucić do tego 300 kcal. Po tygodniu lub dwóch podnosimy tę wartość do 400 kcal, a po kolejnych kilku tygodniach – do 500 kcal. Dzięki takiemu stopniowemu wzrostowi nasz organizm ma czas na przestawienie się na inny sposób funkcjonowania.

Jakie są pułapki?

Szybkie przytycie nie oznacza jednak, że powinniśmy odżywiać się tłusto i niezdrowo. Niektóre osoby w celu szybkiego zwiększenia masy ciała zaczynają spożywać fast foody, słodycze i inne kaloryczne, ale nie do końca zdrowe przekąski. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż poza pustymi kaloriami nie dostarczamy organizmowi zbyt wielu wartości odżywczych.

Dieta na przytycie oparta być powinna na zdrowych i pełnowartościowych produktach, pełnych zbożach, orzechach, suszonych owocach, które zawierają sporo kalorii, ale jednocześnie mają wiele cennych witamin i minerałów. Taki sposób odżywiania sprawi, że zaczniemy stopniowo przybierać na wadze, a jednocześnie nie doprowadzimy do żadnych niedoborów pokarmowych, ani tym bardziej do negatywnych skutków spożywania produktów zbyt bogatych w tłuszcze czy węglowodany.

Aktywność fizyczna

Pamiętajmy również, aby oprócz diety stosować również ćwiczenia fizyczne i jakąkolwiek aktywność. Dzięki temu będziemy budowali masę mięśniową, a nie sprawimy, że to tkanka tłuszczowa zacznie przyrastać w nadmiernym tempie. Dobrym pomysłem dla osób, które chcą przytyć, ale nie wiedzą, jak się do tego zabrać, może być również wizyta u profesjonalnego dietetyka. Specjalista ułoży nam dietę, która będzie odpowiednio zbilansowana, dopasowana kalorycznie do celów, jakie chcemy osiągnąć, a jednocześnie bogata we wszystko, czego nasz organizm potrzebuje do codziennego, prawidłowego funkcjonowania.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here