Jak podłączyć komputer do telewizora?

0
312
telewizor do 3000 zł
fot. unsplash.com

Nowoczesne komputery oraz telewizory poszły do przodu na tyle, że umożliwiają wzajemne podłączanie się do siebie. Jeszcze kilkanaście lat temu telewidz mógł oglądać bardzo wąski zakres filmów i programów oferowanych przez urządzenie. Z biegiem czas uległo to zmianie i teraz możesz mieć każdy film na wyciągnięcie ręki. Jak tego dokonać?

Coraz częściej można zauważyć, że telewizor jest traktowany jako znacznie większy monitor. Można używać do oglądania najnowszych filmów, przeglądania zdjęć czy też portali społecznościowych. Większość z tych czynności stanie się zdecydowanie łatwiejsza, kiedy podłączysz do telewizora komputer czy laptopa. Jak to zrobić?

Podłączenie przez HDMI

Złącze HDMI to ogromne ułatwienie, które jest uobecnienie najbardziej popularną opcją do przesyłania obrazu oraz dźwięku.  Jeżeli myślisz o połączeniu komputera i telewizora będzie tego najbardziej optymalne i łatwe w zastosowaniu rozwiązanie. Każdy nowoczesny telewizor jest wyposażony w miniumum jedno złącze HDMI. Aby móc podłączyć do niego laptopa lub komputer, to urządzenie również powinno posiadać takie wejście. Jeżeli tak jest, wystarczy kupić kabel HDMI.

jak podłączyć komputer do telewizora
fot. pixabay.com

Podczas zakupu kabla warto wybrać długość, która pozwoli na bezpieczne ustawienie sprzętu. Kable sprzedawcę są w naprawdę różnych długościach. Zaletą połączenia obu urządzeń poprzez złącze HDMI jest niezwykle wysoka jakość obrazu i dźwięku. 

Jak podłączyć laptopa, który nie posiada złącza HDMI?

Niestety może zdarzyć się też tak, że Twój komputer lub laptop nie posiadają portu umożliwiającego podłączenie innych urządzeń przy pomocy złącza HDMI. Zamiast tego powinien znajdować się port na złącze micro HDMI lub Display Port (także w wersji mini). W takim przypadku, koniecznie będzie kupienie specjalnego kabla Display Port, który z drugiej strony będzie miał złącze HDMI. Można także zastosować adapter, który zmieni wyjście na HDMI.

Parowanie komputera i telewizora 4K

Sprawa znacznie komplikuje się w przypadku parowania laptopa lub komputera z telewizorem z rozdzielczości 4K. Aby jakość obrazu i dźwięku była zadowalająca, konieczny jest port HDMI w komputerze minimum w wersji 1.4a. Jest to zupełne minimum, które pozwoli na odświeżanie obrazu z prędkością 30 klatek na sekundę. Jeżeli chcesz, aby obraz odświeżał się częściej niezbędny będzie port 2.0.

Posiadając komputer ze złączem 1.4a oraz nowoczesny telewizor pracujący w wysokiej  rozdzielczości niestety nie będzie możliwe otrzymanie obrazu na poziomie Ultra HD. 

podłączanie laptopa do telewizora za pomocą złączą HDMI
fot. pixabay.com

A może połączyć bezprzewodowo?

Jest to oczywiście najlepsze rozwiązanie. Nie każdy sprzęt jednak umożliwia połączenie się w sposób bezprzewodowy. Jeśli jednak Twój sprzęt oferuję tę opcję, zdecydowanie polecamy wybrać właśnie ją.

Jedną z dostępnych możliwości jest skorzystanie z technologii Wireless Display. Jest to rozwiązanie oferowane przez firmę Intel. Umożliwia na przesłanie dźwięku oraz z obrazu z komputera w rozdzielczości HD. Konfiguracja odbywa się tylko raz i nie ma konieczności powtarzania tej czynności przy każdym podłączaniu. Cały proces jest bardzo łatwy i intuicyjny, więc poradzi sobie z nim każdy laik. 

Drugą opcją jest wykorzystanie technologii WiFi Direct. Technologia jest oferowana przez nowsze modele telewizorów. Aby skorzystać z tego rozwiązania konieczne jest posiadanie interfejsu WiFi w drugim sprzęcie. W laptopach nie będzie z tym problemu, ale niektóre komputery stacjonarne niekoniecznie oferują tę opcję. Technologia WiFi DIrect sama wykrywa sprzęt. Użytkownik musi jedynie wybrać odpowiednią nazwę, która znajduje się na wyświetlonej liście. 

Dopasowywanie rozdzielczości obrazu 

Przy łączeniu się komputera z telewizorem możesz zauważyć różnicę w rozdzielczości. KOnieczne będzie jej ustawienie w przypadku, gdy telewizor nie zrobił tego automatycznie. Należy wybrać ikonę systemową Windowsa, a następnie znaleźć opcję ROZDZIELCZOŚĆ EKRANU. Wybierając opcję WŁAŚCIWOŚCI, użytkownik będzie miał możliwość zmieniania poszczególnych parametrów obrazu. 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here