Internet w biurze – wzmocnij jakość sygnału

0
461
router do biura jak wzmocnić sygnał WiFi
fot. pixabay.com

Dziś trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek część życia, w której nie korzystamy z internetu. Szybkie i stabilne łącze to podstawa pracy oraz nauki. Nie ma znaczenia, czy pracujesz zdalnie w domu, czy tez w biurze. Podstawą jest posiadanie szybkiej sieci WiFi. Jak wzmocnić zasięg WiFi, jeżeli ten nie spełnia naszych oczekiwań? Najczęściej powiązane jest to z kupnem nowych urządzeń, np. routera. 

Stabilny i szybki internet w domu służy głównie do sprawnego poruszania się po sieci. Nie ma znaczenie, czy chcesz w danym momencie obejrzeć film, posłuchać muzyki czy przejrzeć portale społecznościowe. Konieczne jest do tego odpowiednio szybkie łącze. Nieco inaczej sprawa wyglada w przypadku biura. Tam routerowi stawia się poprzeczkę znacznie wyżej. Nie można sobie pozwolić na niestabilne łącze, które może przerwać ważną rozmowę z klientem. Ważna jest także szybkość połączenia, aby można było pobierać maile oraz pliki. 

Jaki router do biura?

Na routerze, który ma znajdować się w biurze nie powinno się oszczędzać. Tańsze urządzenia, które sprawdzą się w domu, nie dadzą sobie rady w biurze. Tam potrzebny jest znacznie bardziej zaawansowany sprzęt. 

Podczas wybierania routera do biura należy zwrócić uwagę na standardy sieci. Niezbędnym minumum jest WiFi 5. Jednak producenci coraz częściej rezygnują z niego na rzecz WiFi 6, które oferuje znacznie szybszy transfer danych niż poprzednik. Każdy dobry router powinien obsługiwać dwie częstotliwości 2,4 oraz 5 GHz. Dzięki takiemu rozwiązaniu korzystanie z internetu jest łatwe nawet dla większej ilości użytkowników. Każdy z nich podłączany jest do określonego pasma, aby podczas korzystania z internetu nie powodować wzajemnie zakłóceń. Bardzo ważne w firmowych routerach jest szyfrowanie WPA2 oraz VPN. Blokuje ono dostęp do danych dla postronnych osób. 

reapeater jako rozwiazanie na słaby sygnał WiFi
fot. pixabay.com

Słaby zasięg WiFi – co można z tym zrobić?

Słaby zasięg w przypadku WiFi to dość częsty problem. Dość często sam problem tkwi w słabym urządzeniu, ale nie zawsze to samo urządzenie jest problemem. Przed zakupem nowego urządzenia, spróbuj postawić je w inne miejsce. Najlepszym punktem do tego będzie centralne miejsce w biurze lub pomieszczeniu, w którym pracujesz. Na słaby zasięg WiFi pływa także schowanie routera do szafki lub postawienie go na podłodze. Każda ścianka lub mebel znacznie obniża jakość i siłę sygnału płynącą z routera i przyczynia się to do powstania zakłóceń i gorszego sygnału. 

Repeater – wzmacniacz sygnału WiFi

Niekiedy zdarza się, że zmiana miejsca ustawienia routera lub jego wymiana na nowy model nie rozwiązują problemu. W takim przypadku warto zastanowić się nad zakupem repeatera. Jest to specjalny wzmacniacz sygnału WiFi, który łączy się z routerem i przesyła sygnał dalej. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku dużych biur. Zdarza się, że router nie obejmuje zasięgiem całego pomieszczenia i konieczny jest zakup wzmacniacza sygnału. Ponadto, taki wzmacniacz sygnału może zostać zastosowany w przypadku biur posiadających piętra. 

A może system mesh?

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku dużych biur jest system mesh. Jest to wciąż całkiem nowe rozwiązanie, które jednak zyskuje coraz większą popularność. Zasada działania jest bardo prosta – kilka urządzeń tworzy swego rodzaju siatkę (mesh) i pokrywający się zasięg obejmuje całą powierzchnię biura. Warto zaznaczyć, że utworzona w ten sposób sieć charakteryzuje się niezwykłą spójnością. Użytkownik nie jest w stanie zauważyć przełączania się pomiędzy poszczególnymi urządzeniami i z jego punktu widzenia jest połączony pod jedną sieć. Jedynym minusem tego rozwiązania jest dość wysoki koszt w stosunku do zwykłego routera. Jednak jest to na pewno rozwiazanie godne uwagi. Korzystanie z internetu w systemie mesh jest znacznie bardziej stabilne i komfortowe. 

Pierwszym krokiem, który powinien wykonać użytkownik w celu poprawy jakości sygnału jest na pewno przestawienie urządzania w bardziej dostępne miejsce w centrum pomieszczenia. Kolejnym krokiem może być natomiast wymiana routera, Jeżeli obie te czynności nie pomogą konieczny będzie zakup wzmacniacza sygnału. 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here