Co trzeba wiedzieć o badaniu żył?

0
212
Co trzeba wiedzieć o badaniu żył

Badania żył pozwalają na zapobieganie stanom zagrożenia życia. Badanie wykrywa możliwość wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Nie warto więc lekceważyć wątpliwości dotyczących stanu zdrowia. Co trzeba wiedzieć o badaniach żył? W tym artykule przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące badania żył.

Jak odbywa się badanie żył?

Badanie występuje również w literaturze pod nazwą USG metodą Dopplera. Odbywa się na czczo. Pacjent przed badaniem musi przez kilka godzin wstrzymać się od jedzenia i picia. Badanie jest bezinwazyjne i bezbolesne. Odbywa się w pozycji stojącej. W niektórych przypadkach może wymagać od pacjenta przyjęcia pozycji leżącej. Lekarz uciska żyły i następnie sprawdza na monitorze dane dotyczące krążenia krwi. Za pomocą badania można szybko zdiagnozować wszystkie pojawiające się patologie. Badanie USG metodą Dopplera trwa w zależności od potrzeb od kilku do kilkunastu minut.

Kiedy można dostać skierowanie na badanie przepływu żył?

Wykonanie USG metodą Dopplera wskazane jest w wielu przypadkach. Najczęściej może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które skarżą się na nadciśnienie i zawroty głowy. Większość objawów związana jest ze stanem kończyn dolnych. Wszystkie występujące obrzęki mogą skłonić lekarza do wystawienia skierowania na Badania żył. Badanie USG Dopplera wykonuje się również po transplantacji narządów oraz przy podejrzeniu występowania choroby zakrzepowej żył kończyn dolnych. Skierowanie na badanie żył wydaje lekarz prowadzący na podstawie przeprowadzonej diagnozy. Należy więc skonsultować się z lekarzem w momencie wystąpienia problemów ze zdrowiem.

Co może wykryć USG metodą Dopplera?

Badanie przepływu żył za pomocą USG precyzyjnie wykrywa wszystkie miejsca w żyłach i tętnicach, które narażone są na zmiany chorobowe lub dotknięte już są takimi zmianami. Szybka diagnoza może przyczynić się do uratowania życia. Badanie żył wykrywa między innymi choroby zastawek serca oraz występujące tętniaki. Badanie przeprowadzone jest bezpłatnie dzięki refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie warto więc bać się badania żył.

Podsumowanie

Podsumowując, warto dbać o swoje zdrowie. Wiele pozornie niegroźnych problemów może szybko doprowadzić nawet do zgonu. Lekarz na podstawie diagnozy kieruje pacjenta na badanie. Jest ono bezinwazyjne i bezbolesne. Może przyczynić się do uratowania życia.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here