O projekcie

Portal Każdy z nas jest utworzony i prowadzony przez zespół fundacji o tej samej nazwie. Jednym z jej podstawowych celów jest promowanie wykorzystania internetu jako medium umożliwiającego krzewienie wartości humanistycznych, wiedzy oraz świadczenia wszechstronnej pomocy ludziom będącym w potrzebie.  Pierwszym narzędziem realizacji tego celu stał się właśnie portal Każdy z nas, adresowany do wyjątkowej grupy bardzo młodych ludzi  przeżywających tragedię, jaką jest strata bliskiej osoby.

Od czego się zaczęło?

Pomysłodawcą portalu jest założyciel Fundacji Maciej Szymański. Wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności zawodowe, a także własne życiowe doświadczenie, postanowił zastosować  możliwości internetu do wsparcia osób w żałobie. W początkowym zamyśle portal miał być przeznaczony dla osób dorosłych. Jednak później zdecydowaliśmy się skierować go do dzieci i młodzieży, ponieważ ta grupa wymaga szczególnej troski, a jednocześnie jest bardziej otwarta na komunikowanie się poprzez sieć.

Misja portalu

Śmierć i związana z nią żałoba to bardzo trudne zagadnienia. Bardzo często jest to temat tabu, ponieważ ludzie nie chcą dopuszczać do siebie śmierci i odsuwają się od osób, których ona dotyka . Nieraz bywa tak dlatego, że  po prostu nie wiedzą, jak się w stosunku do nich zachować i jak im pomóc. Dotyczy to także dzieci - w wielu przypadkach rodzice i nauczyciele nie potrafią pomóc dziecku, które przeżywa śmierć kogoś bliskiego. Tu właśnie pojawia się  miejsce dla portalu Każdy z nas, gdzie młody człowiek zmagający się z utratą ważnej osoby może znaleźć informacje i porady, a także zrozumienie, pomoc i wsparcie.

W tworzenie, prowadzenie i rozwój Portalu zaangażowani są ludzie odpowiedzialni i kompetentni, którzy dbają, by jego forma, zawartość i funkcje były maksymalnie pożyteczne dla jego adresatów. Czuwają nad tym specjaliści z Instytutu Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wzorujemy się na podobnych projektach zagranicznych, działających z sukcesem już od lat. Jednym z nich jest program brytyjskiej Fundacji Winston’s Wish, a także jego holenderski odpowiednik stworzony przez instytucję Achter de Regenboog. Obydwie organizacje mają doświadczenie w niesieniu różnych form pomocy dzieciom w żałobie, również przez internet.

W Polsce średnio co pół godziny jakieś dziecko lub nastolatek traci  jedno z rodziców. Jeśli wziąć pod uwagę śmierć babci lub dziadka siostry, brata, innej ważnej osoby w rodzinie, liczba dramatów, z jakim stykają się młodzi ludzie jest ogromna. Krańcowo silne emocje, które pojawiają się w takich sytuacjach nie powinny być tłumione. Jeśli tak się dzieje, może to przynosić negatywne konsekwencje w późniejszym okresie życia tej osoby, a skala problemu nadaje mu wymiar społeczny.

Jak działa portal?

Przygotowaliśmy szereg funkcji i działów, które mogą ułatwić dzieciom i nastolatkom przejście przez okres żałoby. W serwisie znajduje się obszerna baza wiedzy, gdzie są odpowiedzi na pytania, jakie mogą być stawiane przez młodych ludzi po śmierci bliskich, a także konkretne rady i propozycje postępowania. Jest również możliwość wysłania pytania do psychologa i uzyskania porady drogą mailową.

Oprócz klasycznego forum dającego możliwość wypowiedzi, podzielenia się swoimi odczuciami i spotkania ludzi o podobnych doświadczeniach, stworzyliśmy jeszcze kilka innych narzędzi mogących mieć istotną wartość terapeutyczną (wysłanie maila do osoby, która odeszła, tworzenie albumów i profili upamiętniających zmarłe osoby, prywatny dziennik do zapisywania swoich przemyśleń i odczuć).

Prosimy o wsparcie

Portal Każdy z nas jest przedsięwzięciem dobroczynnym, a korzystanie z niego jest całkowicie bezpłatne. Jednak jego obsługa i utrzymanie wymaga stałego nakładu pracy i ponoszenia kosztów. Chcemy go także wzbogacać o nowe porcje wiedzy i narzędzia. Dlatego będziemy wdzięczni za każdą formę pomocy, dzięki której Portal będzie mógł się rozwijać, a wiedza o nim będzie się upowszechniać.

Dane dot. przekazywania darowizn pieniężnych są dostępne na stronie Kontakt 

Głęboko wierzymy w sens naszych działań. Osierocone dzieci są wśród nas i potrzebują pomocy ze strony dorosłych. W imieniu wszystkich młodych ludzi, dla których nasz serwis będzie pożyteczny, serdecznie dziękujemy.