O zaletach bajkoterapii

Strach, lęk, obawy bardzo często towarzyszą zarówno dorosłym jak i dzieciom. Dotyczy to wielu codziennych spraw. Czasami są to trudne momenty jak śmierć kogoś bliskiego, rozwód czy te, które z perspektywy dorosłych nie zawsze mogą wydać się ważne, na przykład: zaginiecie ukochanego pieska, zmiana szkoły, kłótnie z przyjaciółmi czy zapomnienie wiersza podczas recytacji. Takie sytuacje oraz wiele innych mogą wywoływać lęk.

O zaletach bajkoterapii

      Niektóre dzieci same, łatwo radzą sobie z niepokojem inne natomiast nie potrafią uporać się z trudnymi sytuacjami lub stosują strategie zastępcze. Mogą pojawić się takie strategie jak:    

-wegetatywne ucieczki w chorobę, dla tej strategii charakterystyczne jest pojawienie się takich objawów jak mdłości, wymioty, bóle brzucha, głowy;

-nawyków ruchowych, które charakteryzują się: obgryzaniem paznokci, ssaniem palca, wyrywaniem włosów, skubaniem;

- emocjonalne,  które bardzo często polegają na maskowaniu lęku przez powagę, pozorną brawurę czy błaznowanie;

-poznawcze z kolei bardzo często skierowane są na zmianę sposobu percepcji siebie lub sytuacji, dzieci bardzo często w sytuacjach zagrożenia wykorzystują magiczne sposoby myślenia (np. jak w drodze do szkoły nie nastąpię na czerwoną krawędź chodnika dostanę piątkę) i działania, mogą też pojawić się konfabulacje czyli pewien rodzaj kłamstwa;

-ucieczki w wybrane zachowanie, na przykład uzależnienie od telewizji, komputera, ucieczka w jakiś rodzaj zajęcia, zazwyczaj zachowania, które w momencie sytuacji lękotwórczej powodują, że dziecko nie odczuwa napięcia.

        Jednym ze sposobów, który może pomóc zredukować lęki, niepięcia, strach jest czytanie dzieciom odpowiednich bajek, czym właśnie jest bajkoterapia. Baśnie dla terapii odkrył B. Bettelheim. Leczenie strachu za pomocą bajek daje pozytywne efekty.  Książka może dawać wsparcie poprzez akceptację. Dzieje się tak wówczas, gdy dziecko jest w takiej samej sytuacji jak bohater, a szczęśliwe zachowanie buduje nadzieję i wiarę w sukces. Dodatkowo gdy w bajce pojawia się sytuacja, którą przeżywa dziecko, uczy się ono nowych sposobów radzenia z tym problemem.

         Książkowy bohater daje wsparcie (nie jestem sam, inni są w podobnej sytuacji). Samotne, smutne dziecko może otrzymać w ten sposób przyjaciela i pocieszenie. Również bajki i bohaterowie mogą kompensować braki, w potrzebach dziecka, dając chwilowe uspokojenie, ukojenie. Przykładem takich bajek jest Calineczka, Kopciuszek, Brzydkie Kaczątko. Bajki takie są przykładem kompensowania pewnych braków, ponieważ pokazują dziecku, że jeżeli nawet teraz jest jak Brzydkie Kaczątko, nieakceptowane, nieładne to później to się zmieni. Są również książki, które pomagają się zrelaksować, zawierają one elementy humorystyczne. Wzbudzają one pozytywne emocje a tym samym obniżają lęk.

         Bajki mogą być również  chwilowym środkiem  odciążającym, są to takie książki, które podczas stresującej sytuacji takiej jak, czekanie dziecka na wyniki ze sprawdzianu czy gdy dziecko jest chore. W wyżej wymienionej sytuacji warto wówczas zastosować bajki przygodowe, które zajmą czas dziecku, uwalniając je od oczekiwania i niepokoju. Jest to rozwiązanie przeznaczone w takich sytuacjach, na których bieg nie mamy wpływu, jednak nie przyczynia się ona do rozwiązania problemu tylko do chwilowej redukcji napięcia, często też nazywa się takie bajki ucieczkowe.

         Podsumowując, bajkoterapia  zwiększa  zasoby  osobiste: powiększa wiedzę, pozwala  poznać inne sposoby myślenia i działania, uczy nowych wzorów zachowania i naśladowania, redukuje napięcia, relaksuje i wyzwala pozytywny nastrój. W następstwie czego pozwala odnaleźć siłę i odpowiednie sposoby radzenia sobie z sytuacjami lękotwórczymi. Literatura taka  powinna być odpowiednio dobrana do wieku dziecka, sytuacji z którą ma problem, dotyczyć jego emocji oraz powinna mieć odpowiednie zakończenie. 

         Obecnie półki w księgarniach i bibliotekach zapełniane są bajkami terapeutycznymi, ja dodatkowo zachęcam rodzica, opiekuna, do tworzenia samodzielnie odpowiedniej dla dziecka bajki. Można wykorzystywać moc bajkoterapii również w profilaktyce i przygotować dzieci jak rozwiązywać trudne dla nich sytuacje, zanim się one pojawią, jak na przykład pójście do przedszkola, szkoły czy śmierć ukochanego zwierzątka.


tekst: Inga Janik

Komentarze (2)

Dodaj komentarz


Maksymalnie 500 znaków

Kod
Każdy z nas
   
2013-09-17 10:29:46
Polecamy zbiór "Tęczowe bajki" pod redakcją Barbary Janus, Marty Jurek i Ewy Skalskiej. Niektóre z bajek dostępne są na blogu naszego portalu.
jadwiga
   
2013-09-04 12:18:05
Poszukuje listy bajek terapeutycznych, niestety w bibliotece nie ma w czym wybrac
W tym dziale znajdują się różne teksty, publikacje, przemyślenia, rozważania, które mogą Cię zainteresować. Są one związane z różnymi sprawami, nie tylko ze śmiercią i żałobą. Wszystkie teksty możesz komentować.

Zobacz również