Tak jak Harry Potter

Jedna z najbardziej znaczących postaci współczesnej masowej wyobraźni jest sierotą

Tak jak Harry Potter

Jedna z najbardziej znaczących postaci współczesnej masowej wyobraźni jest sierotą! Jego oboje rodzice zginęli zamordowani przez uosobienie zła, jakim w powieści jest czarodziej Voldemort. Harry był zabezpieczony pod względem materialnym dzięki majątkowi, jaki odziedziczył po rodzicach, ale o jego losach w świecie normalnych ludzi, czyli mugoli, decydowali prawni opiekunowie - wujostwo, ludzie w gruncie rzeczy obcy i nieprzyjaźnie do niego nastawieni. W świecie magii chłopiec był przedmiotem oddziaływania różnych - przychylnych i wrogich - ludzi i instytucji. Harry, mimo że obdarzony szczególnymi czarodziejskimi mocami, mający grono niezawodnych przyjaciół, cierpi z powodu swojego osierocenia. To cierpienie przejawia się na różne sposoby: poczynając od głębokiego żalu i tęsknoty za kochanymi, wspaniałymi rodzicami, poprzez konieczność poddawania się woli znienawidzonych opiekunów, skończywszy na szyderstwach i upokorzeniach. Bycie sierotą determinuje jego życie, stanowiąc w nim jednocześnie wielką wartość, gdyż tylko jako sierota był w stanie pokonać Voldemorta i wybawić świat od jego złej mocy. Harry Potter swoją nadzwyczajną zdolność posiadł dzięki matce, która umierając w jego obronie przekazała mu swoją czarodziejską moc zwielokrotnioną poprzez matczyną miłość. Tej siły Voldemort nie mógł przezwyciężyć. 

Harry Potter jest idolem niezliczonych rzesz na całym świecie, wśród których nie brak osób dorosłych. Jego popularność bierze się nie tylko z odwagi i wielkich zdolności magicznych, ale z całą pewnością ma swoje oparcie w głębszych warstwach tej postaci, także w cierpieniu. Nie omija ono bowiem młodych ludzi, choć tak niewiele o nim mówią. Dzięki postaci Harry Pottera, na wskroś współczesnej i nowoczesnej, można odważnie dotknąć zjawiska cierpienia dzieci i młodzieży, szczególnie tego, które ma swoje źródło w utracie osoby bliskiej. Można odnajdować podobieństwa, a osobę niezwyciężonego młodego czarodzieja wskazywać jako prawdziwy wzór w radzeniu sobie z bólem po stracie, krzywdą, przeciwnościami losu i złymi ludzi.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz


Maksymalnie 500 znaków

Kod
ela
   
2013-03-12 11:06:09
Harry Potter to jedna z moich ulubionych książek, miał smutne dzieciństwo, bez rodziców, ale mimo tego był dobry, dzięki czemu później mógł być szczęśliwy.
W tym dziale znajdują się różne teksty, publikacje, przemyślenia, rozważania, które mogą Cię zainteresować. Są one związane z różnymi sprawami, nie tylko ze śmiercią i żałobą. Wszystkie teksty możesz komentować.

Zobacz również